Чого чекають від нас кімнатні рослини навесні? 5 головних правил догляду

З наближенням весни кімнатні рослини поступово виходять зі стану спокою і починають рости. Адже вже у лютому день стає відчутно довше, а сонце пригріває абсолютно по-весняному. Як допомогти квітам прокинутися і підготувати їх до періоду вегетації? На що потрібно звернути увагу і які заходи вжити, щоб рослини були здоровими, цвіли, розмножувалися і радували? Про те, чого чекають від нас кімнатні рослини навесні, поговоримо у цій статті.

5-golovnix-pravil-vesnyanogo-doglyadu-za-kimnatnimi-roslinami-01-1024x684-4815196

Чого чекають від нас кімнатні рослини навесні?

1. Освітлення навесні

Весна часто приходить несподівано та різко — після похмурих снігових днів раптом визирає яскраве сонце та починає нещадно палити. У цей час важливо забезпечити кімнатним рослинам поступове пробудження. Якщо квіти стоять на сонячному підвіконні, їм необхідне притінення, навіть якщо це сонцелюбні рослини.

У ясний день сонячні промені прогріють не тільки скло, але й підвіконня, а при працюючих батареях температура повітря може піднятися значно, що сильно ускладнить життя рослин. Якщо є можливість, то квіти краще прибрати у досить освітлене місце, але трохи далі від прямих сонячних променів.

2. Обрізка та омолодження

Багато кімнатних рослин взимку продовжують рости. Нестача світла у зимовий час погано позначається на зовнішньому вигляді деяких квітів — паростки їх витягуються, а листя блідне або частково осипається. Весна — час привести такі екземпляри до ладу.

Довгі паростки багатьох рослин можна і навіть треба вкоротити, надаючи кущу або деревцю правильну форму. Добре реагують на обрізку ліани. Паростки сциндапсуса, сингоніума, хойі та багатьох інших рослин за зиму сильно витягуються, надаючи рослині неохайний вигляд. Укорочення таких паростків допоможе квітці наростити нову зелену масу та повернути колишню пишність.

Це відноситься не тільки до ліан. Фікуси, бугенвілії, пеларгонії, традесканції та багато інших і квітучих, і декоративно-листяних кімнатних рослин відносяться до обрізки вельми позитивно. Винятком є ​​рослини, у яких цвітіння відбувається на паростках, які перезимували — таким квітам суцільна обрізка протипоказана. Можна лише злегка підкоригувати паростки, якщо це необхідно.

Багатьом старим рослинам можуть знадобитися омолоджуючі процедури і їх теж найкраще проводити навесні. Для одних омолодження буде полягати у сильній обрізці — як правило, це дорослі рослини, що розрослися і втратили форму. А такі квіти, як, наприклад, старий Рео або хлорофітум не омолодити ніякими обрізками. Доводиться заміняти старий екземпляр на укорінений відводок. Навесні дітки приживаються дуже добре і через короткий проміжок часу перетворюються у красиві доглянуті рослини.

5-golovnix-pravil-vesnyanogo-doglyadu-za-kimnatnimi-roslinami-02-1024x731-8690245

Довгі паростки багатьох кімнатних рослин навесні можна і навіть потрібно вкоротити, надаючи кущу або деревцю правильну форму

3. Пересадка

Кращий час для пересадки кімнатних квітів березень-квітень. Пересадка, перш за все, необхідна молодим рослинам, адже рушаючи у зростання, коренева система зажадає більше простору та поживних речовин. Тому для молодих рослин потрібна ємність побільше, і новий родючий ґрунт. Дорослі рослини, які добре перезимували, не потребують щорічної пересадки. Для них досить замінити верхній шар землі — це дасть можливість пересаджувати квіти один раз в два-три роки.

Багато кімнатних рослин погано переносять зиму — сухе тепле повітря від приладів опалення та, часто, холодне підвіконня позначаються не кращим чином. Листя жовтіє і опадає, і самі рослини виглядають пригніченими. Такі екземпляри пересаджують в першу чергу.

Якщо є підозра на перелив, то, пересаджуючи, необхідно очистити коріння від старого ґрунту та промити їх у слабкому розчині марганцівки, після чого посадити у чистий горщик зі свіжою землею.

Не варто пересаджувати квітучі рослини, а багато в цей час ще цвітуть. Нічого страшного не трапиться, якщо орхідеї, припізнілий декабрист, гібіскус або бугенвілія будуть пересаджені після цвітіння — на початку літа.

В кінці лютого-на початку березня дістають з прохолодних сховищ бульби і цибулини. Часто до цього часу на бульбах вже з’являються перші бруньки, що прокидаються. Такі рослини розсаджують у контейнери із ґрунтом, зволожують та ставлять на світле вікно.

Глоксинії, кали, цикламен, кислиця кімнатна, деякі види бегоній, прокидаючись навесні, зажадають до себе деякої уваги. Щоб бульби рушили у зріст, необхідна певна вологість ґрунту, але переливи в цей час небезпечні, тому до поливу потрібно поставитися з повною відповідальністю.

4. Поливи та підживлення

Рослинам, які пробуджуються, потрібні збільшені поливи, але робити це краще поступово. Вода для будь-яких квітів повинна бути м’якою, кімнатної температури. Цією ж водою можна і обприскувати рослини, але тільки ті, яким це потрібно.

У березні, зазвичай, починають підживлення кімнатних рослин. Винятком з правила є пересаджені квіти. Новий ґрунт містить все необхідне для харчування, тому після пересадки про підживлення на місяць можна забути.

Обираючи добриво, важливо звертати увагу, для яких рослин призначений той чи інший препарат. Декоративно-листяним і гарно квітучим рослинам потрібні різні склади. Азот сприяє швидкому зростанню паростків, а калій та фосфор — формуванню бутонів та пишному цвітінню. Тому найкраще купувати спеціальне добриво для конкретних квітів та дотримуватися рекомендацій в інструкції до препарату.

А вибір їх сьогодні величезний — і порошкові, і таблетки, і рідкі. А спеціально для тих, хто дуже зайнятий, придумали добрива-палички — вставив у землю і забув. З власного досвіду я б порекомендувала рідкі засоби, чергуючи мінеральне та органічне підживлення. При такому способі рослини отримають все необхідне у легкодоступній формі, а скільки і що саме будуть віддавати палички ще не відомо.

5-golovnix-pravil-vesnyanogo-doglyadu-za-kimnatnimi-roslinami-03-1024x851-8792733

Рослинам, що прокидаються, потрібні збільшені поливи, але робити це краще поступово

5. Розмноження — живцювання, ділення, посів насіння

Розмноження для захоплених квітникарів — найцікавіший етап у вирощуванні кімнатних рослин. І цим теж найкраще займатися навесні, адже саме в цей час відбувається пробудження рослин, і вкорінюються, приживаються, вони теж найкраще в цей час.

Під час омолоджуючої обрізки деяких рослин можна заготовити живці. Для цього зрізані паростки ділять на частини так, щоб на кожній було не менше 2-3 міжвузлів.

Живці, що важко вкорінюються, попередньо ставлять у розчин «Епіну» або «Циркону» на 3-4 години, потім споліскують чистою водою і, вмочивши у порошок «Корневину», занурюють у підготовлений контейнер з вологим ґрунтом. Ґрунт навколо черешка злегка притискають, акуратно поливають і, накривши контейнер плівкою у вигляді теплички, прибирають в тепле світле місце. Тепличку щодня провітрюють і стежать, щоб ґрунт завжди залишався вологим.

Таким способом добре вкорінюються живці фікуса Бенджаміна, гібіскуса, бугенвілії, мірта та інших рослин зі здерев’янілими паростками.

Кімнатні ліани, пеларгонії, дифенбахія легко дають коріння у воді. Головне при цьому не наливати повну банку води, інакше корінці, що з’являлись, задихнуться без доступу повітря. Живці повинні бути занурені в воду не більше ніж на 2-3 см. При цьому необхідно стежити за кількістю води, яка в теплому приміщенні швидко випаровується.

При весняній пересадці багато дорослих рослин можна розділити і отримати молоді саджанці. Таким способом найлегше розмножуються аглаонема, папороті, рео, аспарагус, фіалки, більбергія та багато інших рослин.

Розмноження листом, укорінення частини листа, повітряні відводки та посів насіння — для кожної рослини свій спосіб розмноження, але майже для всіх оптимальний час, звичайно, весна.

Читайте також більше про догляд за кімнатними рослинами у нашій статті «Кімнатні рослини – 5 універсальних правил догляду»

Дорогі читачі! Навесні починається черговий етап у житті кімнатних рослин і важливо приділити їм в цей час трохи уваги — це позбавить від серйозних проблем надалі. Багато квітів в цей час виходять зі стану спокою і зміна умов повинна відбуватися поступово. Все, як у природі — з кожним днем ​​трохи світліше, трохи тепліше. Так само поступово збільшується полив. Ну а пересадка для рослин — необхідна та природна процедура.

Галина Мар’їна,

Ботанічка.