«Ледача» капуста, або Вирощуємо капусту без розсади

Незважаючи на те, що капуста — один з найпопулярніших овочів, вирощування її розсади виходить не у всіх дачників, особливо у новачків. Річ у тому, що молодим рослинам капусти потрібно багато світла і прохолода. У квартирних умовах їм жарко та темно. Якісну розсаду при такому способі вирощування отримати неможливо. А без сильної, здорової розсади важко розраховувати на хороший врожай. Городники зі стажем знають, що капусту на розсаду краще сіяти в парники або теплиці. А деякі навіть вирощують капусту прямим посівом насіння у ґрунт. Про безрозсадну капусту і поговоримо у статті.

lenivaya-kapusta-03-1024x683-6284269

«Ледача» капуста, або Вирощуємо капусту без розсади

Зміст:

Переваги безрозсадного методу вирощування капусти

Найголовніший позитивний момент при вирощуванні капусти без розсади — створення оптимальних умов для рослин, а отже, отримання хорошого врожаю в майбутньому.

Для росту і нормального розвитку капустяної розсади потрібна температура в межах +12 … +15 °С. А для сходів і того менше — насіння капусти починає проростати при + 5 °С. Зміцніла розсада може витримати короткочасні заморозки до -3 … -4 °С. А різниця між денними і нічними температурами сприятливо діє на капустяні рослини — вони виростають міцними та загартованими. Вирощена у досить непростих умовах, капуста відразу до них адаптована, їй буде легше протистояти шкідникам та хворобам.

Читайте також нашу статтю «Вирощуємо томати без розсади — сорти, переваги та недоліки методу».

Інший позитивний момент при вирощуванні капусти — рослини, вирощені без пікіровки, нарощують потужну кореневу систему. Така капуста буде менше потребувати поливів. Як відомо, капуста – рослина вологолюбна, і без поливів гарні качани виростити важко.

Зменшення у квартирі ємностей з розсадою теж важливий фактор. Це дозволить приділити більше уваги іншим рослинам, які вирощуються на розсаду в умовах квартири.

Яку капусту можна вирощувати безрозсадним методом

Як правило, найчастіше без розсади вирощується капуста кольрабі, білокачанна та пекінська. Цвітна капуста і броколі більш теплолюбні і погано переносять зниження та перепади температури. Сіяти їх безпосередньо у ґрунт можна, але в більш пізні терміни, при настанні стійкої теплої погоди.

Капуста — це рослина з тривалим періодом від сходів до збирання врожаю. Тому в регіоні з помірним кліматом безрозсадним способом бажано сіяти ранні або середньо-ранні сорти капусти. Більш пізні сорти можуть не встигнути зав’язати гарні качани.

Терміни посіву капусти і підготовка грядки

Терміни посіву капусти у відкритий ґрунт залежать від погоди та кліматичних умов. Орієнтовно, вони розтягуються з середини квітня і до другої-третьої декади травня. Кольрабі та пекінську капусту можна сіяти до липня місяця, поступово займаючи грядки, що звільняються.

Для прискорення проростання насіння та створення оптимальних умов молодим рослинам потрібно обов’язково передбачити укриття. Укриття встановлюється заздалегідь, щоб перед посівом ґрунт прогрівся. У період зростання розсади воно сприяє підтримці оптимальної для розсади температури та вологості.

В основному для цього використовуються два типи споруд: дуги з натягнутою на них плівкою або обрізані (без дна) пляшки 2-5 літрів. На відміну від грядки, яка обмежена кількістю укривного матеріалу, імпровізовані укриття з пляшок можна встановити на будь-якій відстані, в будь-якому місці.

Для посіву важливо правильно обрати місце. Ділянка повинна бути обов’язково сонячною, бажано — піднесеною, з невеликим ухилом.

Дуже добре, якщо попередньою культурою на грядці були: цибуля, бобові, огірки, морква, буряк. Не можна садити капусту після хрестоцвітних: гірчиці, редьки, редиски, руколи.

Докладніше про сівозміну читайте в статті «Чи потрібна городу сівозміна?»

Для вирощування капусти без розсади, як і при традиційному розсадному способі, дуже важливий показник кислотності ґрунту — на кислих ґрунтах вона погано розвивається. А при наявності збудника захворювання у ґрунті — сильно уражається килою. Тому, якщо кислотність підвищена, необхідно заздалегідь внести «розкислювачі»: вапно, а краще доломітове борошно. У своєму складі доломітове борошно містить магній, який необхідний рослинам для мінерального живлення, а також сприяє накопиченню цукрів у рослинах. Його можна вносити і перед посівом, тоді як вапно потрібно вносити заздалегідь, бажано, з осені.

В якості добрива на грядку можна внести перегній або компост — 3-4 кг на квадратний метр. Як тільки дозволять погодні умови, грядку потрібно накрити, щоб земля прогрілася.

Підготовка насіння до сівби — важливий момент при вирощуванні безрозсадної капусти

Підготовка насіння до сівби — важливий момент при вирощуванні безрозсадної капусти

Підготовка насіння до сівби

Підготовка насіння до сівби — важливий момент при вирощуванні безрозсадної капусти. Першочергово потрібно відкалібрувати насіння — вибрати найкрупніше.

Зважаючи на те, що період вегетації у капусти досить великий, бажано не ризикувати і взяти для посіву свіже насіння, з напевно гарною схожістю. Інакше можна втратити час, марно чекаючи сходи. Схожість насіння капусти зберігає 4-5 років. Якщо у вас є сумніви щодо посівних якостей насіння, то його заздалегідь можна перевірити на схожість одним з доступних способів.

Докладніше про те, як перевірити насіння на схожість читайте у статті «Як визначити, чи зійде старе насіння?»

Для профілактики захворювань бажано перед посівом провести операцію по знезараженню насіння. Для цього можна використовувати препарати «Фітоспорін», «Фітолавін», «Гліокладін» або всім відому марганцівку.

Зараз у садових магазинах є спеціальні засоби з комбінованим ефектом, наприклад, препарат «Циркон». Він дозволяє підвищити схожість насіння, стійкість рослин до несприятливих умов вирощування та водночас служить для профілактики грибкових захворювань.

Часто в магазинах продається вже підготовлене насіння, його не потрібно протравлювати та замочувати. Як правило, це досить дороге насіння імпортних гібридів або сортів.

Для прискорення проростання насіння його можна витримати добу у вологій тканині за температури + 20 °С, а потім висівати.

Посів насіння у відкритий ґрунт

Залежно від виду капусти, насіння висівається за наступною схемою:

  • при рядковому способі посадки: 50-60 см відстань між рядами, 30-40 см — між рослинами;
  • при квадратно-гніздовому: 50X50, 50X60, або 45X70.

Ранні сорти сіють набагато компактніше, середнім та пізнім потрібно значно більше місця для зростання.

Перед посівом необхідно трохи зволожити намічені лунки. Для профілактики захворювань полити можна розчином «Фітоспорін», приготованого за інструкцією.

У кожну лунку на глибину 2 см висівається по 3-4 насінини. Капуста рідко показує 100 % схожість, тому потрібно сіяти із запасом.

Посіви необхідно накрити плівкою або іншим обраним укриттям.

Як доглядати за посівами та сходами

Капуста любить вологу, без неї сіянці будуть погано розвиватися, про це потрібно пам’ятати та стежити за станом ґрунту. Після посіву потрібно підтримувати ґрунт у вологому стані, але не заливати його. Інакше сіянці можуть загинути від захворювання «чорна ніжка».

Періодично потрібно провітрювати посіви. Для цього можна в спекотну погоду відкривати плівку або знімати кришечки з пляшок.

Після появи у сіянців двох справжніх листочків, потрібно залишити найсильніший паросток, а решту видалити. У міру зростання молодій рослині можна потроху підсипати землі.

Надалі догляд за такими сіянцями мало відрізняється від догляду за капустою, посадженою традиційним способом. Її потрібно рихлити, підгодовувати добривами.

Для того, щоб оптимально використовувати грядку з укриттям, можна буде між рядками з капустою засіяти скоростиглі зелені культури: салат, шпинат, редиску. Або використовувати місце для вирощування розсади, наприклад, однорічних квітів.

Укриття можна буде прибрати, коли у капусти сформується 3-4 справжніх листочки.

lenivaya-kapusta-02-1024x683-6614310

Догляд за безрозсадною капустою не відрізняється від догляду за сіянцями капусти, вирощеними через розсаду

Складнощі вирощування капусти безрозсадним методом

Однією з проблем вирощування капусти без розсади є необхідність провітрювання посівів у спекотну погоду. Тим дачникам, які приїжджають тільки на вихідні, це зробити важко. А у спекотний день ніжні молоді рослини можуть сильно постраждати від палючого весняного сонця.

Виходом може бути використання укривного матеріалу, а не плівки, але в цьому випадку сіяти можна буде пізніше. Під плівковим укриттям, на відміну від укривного матеріалу, ґрунт прогрівається набагато раніше.

Можливо, комусь стане в нагоді наш особистий досвід. Ми теж не можемо часто приїжджати до себе на город, тому використовуємо подвійне укриття. На дуги спочатку натягуємо покривний матеріал, а другим шаром — плівку. Таке укриття дуже добре зберігає тепло, вологу, а рослини захищені від весняного яскравого сонця.

По мірі росту рослин і настання стабільно теплої погоди, плівку ми прибираємо, залишаємо покривний матеріал. Таким чином ми захищаємо багато культур. Теплолюбні перці, баклажани ближче до осені можна знову накрити подвійним шаром, тоді період збору врожаю значно подовжується.

Ще один важливий момент — капусту дуже сильно атакують шкідники. Ніжне листя розсади пошкоджують хрестоцвіті блішки. Цей дрібний шкідник здатний погубити весь врожай капусти. Захистити розсаду простіше, ніж потім боротися з цим шкідником. Блішок відлякує запах часнику, коріандру, кмину, чорнобривців — їх можна посадити недалеко від грядки з капустою. Дуже не подобається цьому шкідникові запах тютюну, тому ефективне обпилювання міжрядь тютюновим пилом.

Також можна не прибирати покривний матеріал та продовжувати вирощувати капусту під ним, тоді шкідник, що зимував на хрестоцвітних бур’янах, не зможе дістатися до грядки з капустою. На початковому етапі вирощування покривний матеріал буде захищати рослини від хрестоцвітих блішок, а пізніше — від капустяного білана.

Коріння рослин може пошкодити капустянка. Це дуже небезпечний шкідник, він перегризає і губить багато рослин. А навесні, поки ще нічого немає, капустянка обов’язково добереться до молодих рослин капусти. Захистити розсаду можна, вкопавши в землю баночки з відрізаним дном об’ємом від 500 мл. У ці баночки і потрібно сіяти насіння.

Ще один невеликий технічний момент, але його незнання може коштувати вам розсади. Якщо ви виберете укриття обрізаними пляшками, в негоду, при сильному вітрі, їх може здути. І тоді молоді рослини можуть загинути, опинившись без укриття. Краще перед тим, як накрити посіви, увіткнути в землю невеликий кілочок, щоб він перешкоджав звалюванню пляшки від вітру.

Дорогі читачі! Знаючи про можливі труднощі, легко продумати етапи вирішення проблем і підготуватися до них. Загалом вирощування капусти без розсади можна віднести до «ледачих методів» вирощування городніх культур. Подібні методи завойовують все більшу популярність, тому що дозволяють городникам значно полегшити свою працю.

Катерина Гаврилова,

Ботанічка.