Каркасний будинок — за і проти

Останнім часом в Україні все більших обертів набирає каркасне будівництво. Так звані, канадські чи фінські будиночки, українські господарі обирають за їх беззаперечні переваги: порівняно низька вартість будівництва та енергоефективність. Каркасний будинок на сторінках рекламних буклетів виглядає просто казково – і красивий, і недорогий, і тепло зберігає, і за кілька місяців зводиться і т.д. Але чи так все «солодко» насправді? «ЗЕЛЕНА САДИБА» вирішила проаналізувати не тільки переваги канадських будинків, а й відшукати їх мінуси. Що з цього вийшло – читайте у цій статті.

karkasnij-budinok-01-1024x682-4526469

Каркасний будинок — за і проти

Каркасний будинок — трохи географії

Утеплювати будинки за принципом, який сьогодні використовують при зведенні каркасних будівель, люди додумалися ще в середні віки на теренах Північної Європи. Сьогодні, як каже Вікіпедія, каркасне будівництво – основний тип зведення приватних малоповерхових будинків в Німеччині, Скандинавії, Фінляндії та США. Канадськими ж  їх прозвали за те, що, за різними даними, близько 95% малоповерхових будівель Канади збудовані саме за цією технологією.

Сьогодні таким чином зводять не тільки приватні будинки, а й трьох- , чотирьохповерхові багатофункціональні будівлі. А саме каркасне будівництво умовно можна розділити на три типи :

  • класичний каркас;
  • каркасно-панельний (СІП, або сип панелі);
  • каркасно-щитовий.
каркасний будинок

Вже зібраний “конструктор” канадського будинку

Для приватного будівництва підходить лише каркасно-панельний тип будівництва. Саме такі житлові будинки завоювали широку популярність і в Канаді, і в Фінляндії вже дуже давно. Масового виробництва в цих країнах каркасні будинки набули ще всередині минулого століття. А відрізняються вони не тільки географією, а й дещо за технологією. Скандинавці будують з «живого» матеріалу: збирають на фундаменті каркас, на нього накладають утеплювач, потім всю цю «красу» обшивають. Основна відмінність канадської технології – плити готових стін виготовляють на заводі. Будівельники потім складають з них «конструктор» майбутнього будинку. Саме про такі будинки йтиме мова далі.

Як зводиться СІП-панельний будинок?

каркасний будинок

СІП-панель

СІП в перекладі з англійської звучить, як структурно-ізольована панель. Це різновид, так званих, сендвіч-панелей (від анг. багатошаровий бутерброд), на основі яких і базується технологія. Саме СІП-панелі (або сип), які утворюють два багатошарових листи з деревяної стружки (ОСП) та твердий утеплювач між ними (пенополістирол, пенополіуретан і ін.), є основою «конструктора», що оперативно зводиться на земельній ділянці при будівництві «канадського» будинку.

Можна виділити наступні етапи зведення каркасного будинку з сип панелей:

  • вибір та затвердження проекту (з закритою чи відкритою верандою, або без неї);
  • виготовлення будинкового комплекту на заводі – близько 1,5 місяця;
  • укладання фундаменту – до двох тижнів;
  • «визрівання» фундаменту – від трьох тижнів;
  • Монтаж каркасу на фундамент – до двох тижнів;
  • Встановлення даху – до двох тижнів;
  • Комунікації – паралельно з іншими роботами на протязі всього будівництва;
  • Зовнішня обробка, встановлення вікон, дверей – тиждень;
  • Внутрішні перегородки, гіпсокартон – до двох тижнів.

Не важко підрахувати, що будівництво приватного будинку практично «під ключ» можна завершити приблизно за 3 місяці. Це, погодьтеся, значно швидше, ніж зведення будинку з традиційних в нашій країні матеріалів.

У розрізі стіна дерев’яного збірного каркасного будинку виглядає так:

  • Обшивка, переважно гіпсокартоном або дерев’яною вагонкою, всередині;
  • пароізоляційна плівка;
  • каркасна конструкція з утеплювачем;
  • мембрана, що захищає від вітру;
  • облицювання зовнішнє;
  • облицювання і утеплення фасаду.

Всередині монтуються інженерні комунікації.

Переваги каркасного будівництва

каркасний будинокЦей принцип «пирога» забезпечує чи не найголовнішу перевагу канадського будинку – енергоефективність. Як стверджує реклама, тридцяти сантиметрові стіни такого будинку за рівнем теплоізоляції відповідають цегляній стіни товщиною 1,2 метра. Тобто, на обігрів такого будиночку взимку треба менше енергії, так само, як і на його охолодження влітку. За твердженнями господарів, вже проживаючих в таких домівках, витрати на їх обігрів взимку в 2-3 рази менші. Особливо в тих, в яких використовується тепла підлога. З сьогоднішніми цінами на енергоносії – це дуже актуально.

Крім цього, інші плюси збірних будинків з СІП-панелей, у порівнянні з традиційними для України, також очевидні:

  • Загальний бюджет будівництва – до 50% економії, в порівнянні з аналогічним за розмірами будинком зі «стандартних» матеріалів;
  • Терміни будівництва – надшвидкі (від трьох місяців «під ключ»);
  • Зводити будинок можна в будь-яку пору року і будь-де;
  • Будівництво не вимагає використання важкої техніки;
  • Будівельне сміття практично відсутнє;
  • Економія на внутрішній обробці – стіни ідеально рівні;
  • Реалізація будь-яких архітектурних ідей – конструкція легка і не вимагає важкого фундаменту.

Мінуси канадських будинків

Тепер про те, про що не пишуть в рекламних буклетах – про недоліки. Ми проаналізували численні відгуки на незалежних форумах в Інтернеті і дізналися, що ложка дьогтю є, і не одна. В процесі експлуатації деяких канадських будинків з сип-панелей було виявлено:

  • Дуже низьку звукоізоляцію, особливо в будинках з мансардою. До цього призводить неправильне розташування вентиляційних каналів та монтаж внутрішніх перегородок, який не відповідає технології;
  • Високий рівень вологості, що з часом забезпечує появу грибка. Це результат погано організованої вентиляції та неякісної обробки дерев’яних брусів каркасу;
  • Низький рівень пожежної безпеки. До цього, в першу чергу, призводить порушення норм при проведенні ізоляції конструкції даху, коминів. Свій вклад в високий рівень небезпеки вносять горючі матеріали, якими обробляють деревину СІП-панелей;
  • Ефект «термосу». Влітку – жарко, взимку – холодно. Знову ж таки виникає при порушенні технології організації вентиляції;
  • Недовговічність. Порівняно з цегляним будинком гарантійний термін експлуатації канадського дуже малий – 50 – 100 років;
  • Нестійкість. В деяких будинках робота пральної машини може привести до того, що, в прямому значенні слова, гуде весь дім. Це проблема, яка виникає внаслідок халатного відношення до монтажу будинку й порушення технології;
  • Низька вандалостійкість. Зловмисники можуть проникнути в будинок, розпилявши собі «вхід» потужною пилкою;
  • Низька екологічність. Може бути тільки в тому випадку, якщо виробник збірного комплекту використав дешеві ОСБ-плити з китайським утеплювачем, в склад якого входять фенолформальдегідні смоли. Їх випаровування є небезпечним для життя людини.

Висновки

Очевидно, що майже всі недоліки каркасного будинку з СІП-панелей виникають через економію на матеріалах (пожежна небезпека, низька екологічність) та неякісний монтаж самого каркасу і комунікацій (низька звукоізоляція, висока вологість, пожежна небезпека, ефект «термосу», нестійкість).

каркасний будинокЩо стосується високого рівня пожежної небезпеки, то, з точки зору матеріалів, навіть звичайне ліжко є пожежонебезпечним. То ж у якісного каркасного будинку, складеного професіоналами, шанси згоріти такі ж самі, як і у цегляного. Звичайно, якщо господарі дотримуються елементарних правил пожежної безпеки.

Якщо згадати недовговічність, то і тут є нюанси. Виробник дає гарантію 50 років на використання будинку, бо приблизно на стільки часу вистачить теплоізоляційних властивостей утеплювача СІП-панелей. (До речі, каркасним будинком може бути і екологічний саманний будинок. Там в якості утеплювача використовують саман.) Сам каркас з дерева чи з металу, а також самі плити панелей можна використовувати значно довше. Звичайно, якщо ви не економили на якості. А замінити утеплювач досить просто, для цього навіть не потрібно жителям тимчасово виїжджати з будинку. При цьому нескладно оновити і всі комунікації, які змонтовані всередині «пирога». В будь-якому цегляному чи навіть кам’яному будинку рано чи пізно (але, в будь-якому випадку раніше, ніж за 50 років) доведеться також демонтувати старий утеплювач та встановлювати новий. Але це набагато більший об’єм роботи, в порівнянні з каркасним будинком.

Низька вандалостійкість – це, на нашу думку, більш надумана проблема. Погодьтеся, якщо злодій захоче пробратися в ваш дім, то його не зупинять кам’яні стіни, він знайде спосіб їх оминути. А пиляти стіни будинку бензопилою у відсутність господарів, коли поруч проживають сусіди, взагалі, звучить божевільно. З такою ж вірогідністю зловмисники можуть підірвати частину цегляного будинку, щоб проникнути всередину.

Загалом, проаналізувавши все вище викладене, ми дійшли висновку, що каркасний збірний будинок, ціна якого на сьогоднішній день значно нижча за подібний з традиційних матеріалів, – це, дійсно, оптимальний варіант для тих, хто хоче не тільки швидко і недорого звести гарну домівку, а й платити, як мінімум, вдвічі дешевше за його обігрів взимку. Дешевше – хіба що, екобудинок, але це вже окрема історія.

Але при цьому ні в якому разі не можна економити ні на матеріалах, ні на будівництві. Ідеально підписати договір з компанією, яка не тільки пропонує на продаж комплект будинку (каркас), а й надає послуги будівництва «під ключ» з встановленням всіх, прописаних в проекті, комунікацій. Тоді ви точно знатимете, кому пред’явити в разі чого претензії і змусити, згідно договору, виправити помилки.

А щоб таких помилок не виникало, з особливою уважністю оберіть організацію, яка вам збудує будинок вашої мрії. Не соромтеся поцікавитися сертифікатами на всі матеріали і їх відповідністю до міжнародних норм і стандартів. Попросіть продемонструвати портфоліо не тільки на електронних носіях чи на папері, а й, так би мовити, в натурі – каркасне будівництво чи вже готовий будинок. А ще краще – знайдіть можливість поспілкуватися з господарями, які проживають у збудованому цими спеціалістами житлі. Їх відгуки – найцінніша інформація про роботу компанії.

Якщо наша стаття була для вас цікавою, поділіться нею в соціальних мережах. Можливо, комусь з ваших друзів вона теж пригодиться.

Вдалого вам будівництва!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить