Logo

Каркасний будинок — за і проти

Останнім часом в Україні все більших обертів набирає каркасне будівництво. Так звані, канадські чи фінські будиночки, українські господарі обирають за їх беззаперечні переваги: низька вартість будівництва та енергоефективність. Каркасний будинок на сторінках рекламних буклетів виглядає просто казково – і красивий, і недорогий, і тепло зберігає, і за кілька місяців зводиться і т.д. Але чи так все «солодко» насправді? «ЗЕЛЕНА САДИБА» вирішила проаналізувати не тільки переваги канадських будинків, а й відшукати їх мінуси. Що з цього вийшло – читайте у цій статті.

karkasnij-budinok-01-1024x682-4526469

Каркасний будинок — за і проти

Каркасний будинок — трохи географії

Утеплювати будинки за принципом, який сьогодні використовують при зведенні каркасних будівель, люди додумалися ще в середні віки на теренах Північної Європи. Сьогодні, як каже Вікіпедія, каркасне будівництво – основний тип зведення приватних малоповерхових будинків в Німеччині, Скандинавії, Фінляндії та США. Канадськими ж  їх прозвали за те, що, за різними даними, близько 95% малоповерхових будівель Канади збудовані саме за цією технологією.

Сьогодні таким чином зводять не тільки приватні будинки, а й трьох- , чотирьохповерхові багатофункціональні будівлі. А саме каркасне будівництво умовно можна розділити на три типи :

 • класичний каркас;
 • каркасно-панельний (СІП);
 • каркасно-щитовий.
каркасний будинок

Вже зібраний “конструктор” канадського будинку

Для приватного будівництва підходить лише каркасно-панельний тип будівництва. Саме такі житлові будинки завоювали широку популярність і в Канаді, і в Фінляндії вже дуже давно. Масового виробництва в цих країнах каркасні будинки набули ще всередині минулого століття. А відрізняються вони не тільки географією, а й дещо за технологією. Скандинавці будують з «живого» матеріалу: збирають на фундаменті каркас, на нього накладають утеплювач, потім всю цю «красу» обшивають. Основна відмінність канадської технології – плити готових стін виготовляють на заводі. Будівельники потім складають з них «конструктор» майбутнього будинку. Саме про такі будинки йтиме мова далі.

Як зводиться СІП-панельний будинок?

каркасний будинок

СІП-панель

СІП в перекладі з англійської звучить, як структурно-ізольована панель. Це різновид, так званих, сендвіч-панелей (від анг. багатошаровий бутерброд), на основі яких і базується технологія. Саме СІП-панелі, які утворюють два багатошарових листи з деревяної стружки (ОСП) та твердий утеплювач між ними (пенополістирол, пенополіуретан і ін.), є основою «конструктора», що оперативно зводиться на земельній ділянці при будівництві «канадського» будинку.

Можна виділити наступні етапи зведення каркасного будинку з СІП-панелей:

 • вибір та затвердження проекту (з закритою чи відкритою верандою, або без неї);
 • виготовлення будинкового комплекту на заводі – близько 1,5 місяця;
 • укладання фундаменту – до двох тижнів;
 • «визрівання» фундаменту – від трьох тижнів;
 • Монтаж каркасу на фундамент – до двох тижнів;
 • Встановлення даху – до двох тижнів;
 • Комунікації – паралельно з іншими роботами на протязі всього будівництва;
 • Зовнішня обробка, встановлення вікон, дверей – тиждень;
 • Внутрішні перегородки, гіпсокартон – до двох тижнів.

Не важко підрахувати, що будівництво приватного будинку практично «під ключ» можна завершити приблизно за 3 місяці. Це, погодьтеся, значно швидше, ніж зведення будинку з традиційних в нашій країні матеріалів.

У розрізі стіна дерев’яного каркасного будинку виглядає так:

 • Обшивка, переважно гіпсокартоном або дерев’яною вагонкою, всередині;
 • пароізоляційна плівка;
 • каркасна конструкція з утеплювачем;
 • мембрана, що захищає від вітру;
 • облицювання зовнішнє;
 • облицювання і утеплення фасаду.

Всередині монтуються інженерні комунікації.

Переваги каркасного будівництва

каркасний будинокЦей принцип «пирога» забезпечує чи не найголовнішу перевагу канадського будинку – енергоефективність. Як стверджує реклама, тридцяти сантиметрові стіни такого будинку за рівнем теплоізоляції відповідають цегляній стіни товщиною 1,2 метра. Тобто, на обігрів такого будиночку взимку треба менше енергії, так само, як і на його охолодження влітку. За твердженнями господарів, вже проживаючих в таких домівках, витрати на їх обігрів взимку в 2-3 рази менші. Особливо в тих, в яких використовується тепла підлога. З сьогоднішніми цінами на енергоносії – це дуже актуально.

Крім цього, інші плюси каркасного будинку з СІП-панелей, у порівнянні з традиційними для України, також очевидні:

 • Загальний бюджет будівництва – до 50% економії, в порівнянні з аналогічним за розмірами будинком зі «стандартних» матеріалів;
 • Терміни будівництва – надшвидкі (від трьох місяців «під ключ»);
 • Зводити будинок можна в будь-яку пору року і будь-де;
 • Будівництво не вимагає використання важкої техніки;
 • Будівельне сміття практично відсутнє;
 • Економія на внутрішній обробці – стіни ідеально рівні;
 • Реалізація будь-яких архітектурних ідей – конструкція легка і не вимагає важкого фундаменту.

Мінуси канадських будинків

Тепер про те, про що не пишуть в рекламних буклетах – про недоліки. Ми проаналізували численні відгуки на незалежних форумах в Інтернеті і дізналися, що ложка дьогтю є, і не одна. В процесі експлуатації деяких каркасних будинків з СІП-панелей було виявлено:

 • Дуже низьку звукоізоляцію, особливо в будинках з мансардою. До цього призводить неправильне розташування вентиляційних каналів та монтаж внутрішніх перегородок, який не відповідає технології;
 • Високий рівень вологості, що з часом забезпечує появу грибка. Це результат погано організованої вентиляції та неякісної обробки дерев’яних брусів каркасу;
 • Низький рівень пожежної безпеки. До цього, в першу чергу, призводить порушення норм при проведенні ізоляції конструкції даху, коминів. Свій вклад в високий рівень небезпеки вносять горючі матеріали, якими обробляють деревину СІП-панелей;
 • Ефект «термосу». Влітку – жарко, взимку – холодно. Знову ж таки виникає при порушенні технології організації вентиляції;
 • Недовговічність. Порівняно з цегляним будинком гарантійний термін експлуатації канадського дуже малий – 50 – 100 років;
 • Нестійкість. В деяких будинках робота пральної машини може привести до того, що, в прямому значенні слова, гуде весь дім. Це проблема, яка виникає внаслідок халатного відношення до монтажу будинку й порушення технології;
 • Низька вандалостійкість. Зловмисники можуть проникнути в будинок, розпилявши собі «вхід» потужною пилкою;
 • Низька екологічність. Може бути тільки в тому випадку, якщо виробник комплекту використав дешеві ОСБ-плити з китайським утеплювачем, в склад якого входять фенолформальдегідні смоли. Їх випаровування є небезпечним для життя людини.

Висновки «ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ»

Очевидно, що майже всі недоліки каркасного будинку з СІП-панелей виникають через економію на матеріалах (пожежна небезпека, низька екологічність) та неякісний монтаж самого каркасу і комунікацій (низька звукоізоляція, висока вологість, пожежна небезпека, ефект «термосу», нестійкість).

каркасний будинокЩо стосується високого рівня пожежної небезпеки, то, з точки зору матеріалів, навіть звичайне ліжко є пожежонебезпечним. То ж у якісного каркасного будинку, складеного професіоналами, шанси згоріти такі ж самі, як і у цегляного. Звичайно, якщо господарі дотримуються елементарних правил пожежної безпеки.

Якщо згадати недовговічність, то і тут є нюанси. Виробник дає гарантію 50 років на використання будинку, бо приблизно на стільки часу вистачить теплоізоляційних властивостей утеплювача СІП-панелей. (До речі, каркасним будинком може бути і екологічний саманний будинок. Там в якості утеплювача використовують саман.) Сам каркас з дерева чи з металу, а також самі плити панелей можна використовувати значно довше. Звичайно, якщо ви не економили на якості. А замінити утеплювач досить просто, для цього навіть не потрібно жителям тимчасово виїжджати з будинку. При цьому нескладно оновити і всі комунікації, які змонтовані всередині «пирога». В будь-якому цегляному чи навіть кам’яному будинку рано чи пізно (але, в будь-якому випадку раніше, ніж за 50 років) доведеться також демонтувати старий утеплювач та встановлювати новий. Але це набагато більший об’єм роботи, в порівнянні з каркасним будинком.

Низька вандалостійкість – це, на нашу думку, більш надумана проблема. Погодьтеся, якщо злодій захоче пробратися в ваш дім, то його не зупинять кам’яні стіни, він знайде спосіб їх оминути. А пиляти стіни будинку бензопилою у відсутність господарів, коли поруч проживають сусіди, взагалі, звучить божевільно. З такою ж вірогідністю зловмисники можуть підірвати частину цегляного будинку, щоб проникнути всередину.

Загалом, проаналізувавши все вище викладене, ми дійшли висновку, що каркасний будинок, ціна якого на сьогоднішній день значно нижча за подібний з традиційних матеріалів, – це, дійсно, оптимальний варіант для тих, хто хоче не тільки швидко і недорого звести гарну домівку, а й платити, як мінімум, вдвічі дешевше за його обігрів взимку. Дешевше – хіба що, екобудинок, але це вже окрема історія.

Але при цьому ні в якому разі не можна економити ні на матеріалах, ні на будівництві. Ідеально підписати договір з компанією, яка не тільки пропонує на продаж комплект будинку (каркас), а й надає послуги будівництва «під ключ» з встановленням всіх, прописаних в проекті, комунікацій. Тоді ви точно знатимете, кому пред’явити в разі чого претензії і змусити, згідно договору, виправити помилки.

А щоб таких помилок не виникало, з особливою уважністю оберіть організацію, яка вам збудує будинок вашої мрії. Не соромтеся поцікавитися сертифікатами на всі матеріали і їх відповідністю до міжнародних норм і стандартів. Попросіть продемонструвати портфоліо не тільки на електронних носіях чи на папері, а й, так би мовити, в натурі – каркасне будівництво чи вже готовий будинок. А ще краще – знайдіть можливість поспілкуватися з господарями, які проживають у збудованому цими спеціалістами житлі. Їх відгуки – найцінніша інформація про роботу компанії.

Якщо наша стаття була для вас цікавою, поділіться нею в соціальних мережах. Можливо, комусь з ваших друзів вона теж пригодиться.

Вдалого вам будівництва!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить