Екобудинки — які бувають?

В сучасному світі динамічно набирає обертів тенденція зведення екобудинків. Для нашої країни вона теж надзвичайно актуальна. І не лише через екологію, а й через економію. Бо екобудинки = дешеві будинки. Але чи кожен такий дім є по-справжньому екологічним? Чи всі будівельні матеріали є безпечними для людини? І, врешті-решт, чи дійсно господар із середнім достатком  може собі його дозволити?

eco-house-01-1024x768-7910743

Екобудинки — які бувають?

Екобудинки бувають різні

У більшості моїх знайомих слово екобудинок викликає єдину асоціацію – хата-мазанка. Дійсно, мазанки наших бабусь і дідусів – справжнісіньке екологічне житло. Але, насправді, його сьогодні можна збудувати і з інших матеріалів та за різними технологіями. І все воно буде, порівняно, дешевими будинками.

Отже, які саме будинки можна назвати екологічними? Пропоную познайомитися з дев’ятьма варіантами екожитла. Це:

  • Саманний будинок;
  • Хата-мазанка;
  • Будинок із соломи;
  • Будинок з костробетону;
  • Глинобитний або землебитний будинок;
  • Будинок із мішків;
  • Будинок із паливної деревини, або, так звана, «глиночурка»;
  • Будинок з дерева;
  • Будинок з каменю;
  • Будинок із автомобільних покришок.

Далі – про кожен з них детальніше.

Екобудинки – особливості різновидів

Саманний будинок

саманний будинок зображення

Саманний будинок

Якщо біля вашої ділянки є глиняний кар’єр, або ж раптом вам потрібно викопати погріб, вигрібну яму, криницю тощо, і є багато власної глини. Якщо недалеко від вас є поля із пшеницею – вам варто задуматися про цей тип житла. Дешево, екологічно, безпечно і сучасно. Родина своїми силами може звести такий будинок за сезон. Якщо, звісно, це буде не великий котедж, а дім на сім’ю. Саманні будинки будуються двома способами: або спочатку робиться саманна цегла, або ставиться опалубка і туди затрамбовується саман. Про всі нюанси та особливості будівництва з саману ми розповімо в окремому матеріалі.

Хата-мазанка

хата мазанка зображення

Хата-мазанка

Найбільш типове житло, зокрема, для жителів Центральної та Східної України минулого століття. Річ у тім, що матеріали, які тут використовують, є у великій кількості в цих регіонах. А потрібні для виготовлення мазанок – глина, дерево різної якості та/або очерет і солома, як наповнювач. Хата виходить міцна, дуже тепла і доволі довговічна, якщо правильно за нею доглядати.

Є кілька різновидів мазанок, залежно від того, який матеріал використовується. Але один спільний конструктивний прийом притаманний їм усім – це каркас. Такий тип будівель ще називають каркасними будинками або фахверковими (від німецького Fachwerk  – каркасна споруда).

Будинки із соломи

екобудинок із соломи зображення

Будинки із соломи

Доволі новий винахід будівельників. Адже для того, щоб зробити житло із соломи, потрібно було, щоб технології зробили значний крок уперед. Для будинку із соломи необхідні тюкувальні машини, які пресують солому в дуже щільні блоки. Їх складають один на один, як цеглу, і обмазують глиною. Глина захищає солому від гниття, горіння і служить антисептиком. Проте, все одно, стіни варто захищати зовні від атмосферних опадів, адже глина поглинає вологу і пропускає її до соломи. Тож цілий ряд особливостей будівництва із соломи треба ретельно вивчати, щоб не припуститися помилок.

Глинобитні та землебитні будівлі

глинобитна будівля зображення 2

Глинобитні та землебитні будівлі

Ще один дуже давній спосіб будівництва, який використовували наші пращури. І не лише наші. Адже глинолит – це технологія, притаманна місцевостям з бідною рослинністю, але багатими на глину. Це, переважно, країни Східної Азії. Зокрема, в Китаї ще в ХІІ столітті будували глиняні будинки-фортеці круглої форми (так звані, тулоу), в яких жили цілими громадами. Вони збереглися до наших часів і стали спадщиною ЮНЕСКО.

То ж можна пересвідчитися, що такі будівлі є дуже довговічними. Єдине, що азійські країни бідні на дощі, а в нас це може стати проблемою. Аби глина не розкисла, варто було би зовнішні стіни оштукатурити або обшити деревом чи використати інші матеріали. Раніше такі будинки з середини обпалювали. Просто розводили вогнище всередині хати і стіни ставали міцними, як цегла, і не виділяли в повітря пил, не «мастилися». Ставали, ніби випалена в печі керамічна миска.

Будинки з мішків

екобудинки з мішків зображення

Будинок з мішків

Це дещо осучаснений вид глинобитного будівництва. Єдине, що замість опалубки тут використовують поліпропіленовий рукав (зрідка це просто будівельні мішки). Цей рукав наповнюють будь-яким доступним ґрунтом і викладають потрібною формою (переважно це круглі будівлі), перед тим щільно утрамбувавши. Технологія і проста, і складна водночас, отже варто дізнатися певні особливості, перш ніж братися до роботи.

Будинки із паливної деревини

кордвуд зображення

Будинок із паливної деревини, корвуд

В народі це зветься «глиночурка», а в західноєвропейських країнах Кордвуд (Cordwood). Це будинки, збудовані із невеликих колодок, очищених від кори та добре висушених. Переважно для цього використовують сухостій. Кладку роблять за допомогою глино-солом’яного розчину із додаванням деяких речовин, які доповнюють антисептичні та антипіренові властивості глини. Такі будинки мають ряд конструктивних переваг та невисоку вартість виготовлення.

Будинки з дерева

дерев'яний будинок зображення

Будинок з дерева

В регіонах, де багато будівельної деревини, здавна будують дерев’яні будинки. Це давно відома технологія, яка передбачає наявність теслярських умінь у будівельників. Приклад екобудинку з дерева дивіться в нашій статті за посиланням.

Будинки із каменю

екобудинок з каменю зображення

Будинок із каменю

Такий екобудинок доцільно будувати там, де каменю трапляється дуже багато. Наприклад, на півдні України (зокрема, в Криму) часто будують із ракушняку. Це природній матеріал, який добре тримає тепло і легкий в обробітку. Що ж стосується гранітів, то його переважно використовують лише для виготовлення фундаментів або міцних парканів, гаражів чи господарських споруд.

Будинки із автомобільних покришок

екобудинок з автомобільних покришок картинка

Будинок із автомобільних покришок

Теж вважаються сучасним варіантом екологічного житла. Щоправда, екологічність автопокришок дуже сумнівна, зате це дозволяє вдруге використати цей матеріал, рятуючи землю від забруднення через спалення гуми. В Південній Америці існує цілий рух, де волонтери збираються і будують великі енергонезалежні будинки із покришок, які звуться «Earthship» (дослівно – Земляний корабель). Але тут є, як позитивні, так і негативні моменти, тому не можна просто взяти їхні технології і застосувати у нас. Проте, вони достатньо цікаві, аби про них знати більше, оскільки Earthship – це не лише стіни, а вся система життєзабезпечення будівлі.

P.S. Як бачимо, всі ці екобудинки зводяться за різними технологіями і з різних матеріалів. Але є дещо, що їх об’єднує. Це дешеві у виробництві будинки. Лише 2 – 2,5 тисячі за квадратний метр житлоплощі. При тому, що ціна квартир починається від 12 тисяч за метр. Але є одна умова дешевизни: ви будете будувати толокою, як у старі добрі часи. Ну або ж самостійно, але набагато довше. То ж є про що помізкувати, правда ж? В наступних матеріалах розкажу, як визначити екологічність будинку.

Далі буде…

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Попередня стаття
Аптечка для саду і городу