Саман – один із найдавніших будівельних матеріалів на наших теренах. Чи не найвідоміший та найстаріший саманний будинок в Україні — синагога у місті Бершадь Вінницької області (пам’ятка архітектури 18 століття). Тобто, сперечатися про довговічність цього будматеріалу не доводиться. Зараз його потроху почали повертати у вжиток, адже екобудинки — в тренді. До того ж саман – це чи не найдешевший будівельний матеріал, який сьогодні можна знайти. По нього не треба далеко їхати — солома росте на полях по всій Україні і коштує дуже дешево, а глина просто у нас під ногами. Як збудувати будинок із саману своїми руками, розкажу в цій статті.
Дешеві будинки з цього природного матеріалу зводять декількома способами. Із саману роблять цеглу, висушують, а тоді зводять стіни, або ж ставлять опалубку і туди затрамбовують саман. Деякі господарі, аби досягти округлих або якихось вигнутих форм, не користуються навіть опалубкою. Кладуть суміш просто на стіну, гарно приплескуючи. Головне дотримуватися рівня по вертикалі.
Але – про все по черзі. Дешеві будинки з саману будуються в кілька етапів:
Розглянемо кожен з них окремо.
Найперше — нам потрібно знайти правильну глину. Для такого будівництва потрібна «жирна» або ж «напівжирна» глина із малим вмістом піску. Якщо у глині буде його забагато, то стіни будуть висипатися, а якщо вона буде надто «жирною» – розтріскуватися.
Для наповнювача найчастіше використовують солому. Можна також додавати стружку або тирсу, подрібнений очерет тощо. Все це потрібно заготовити у необхідній кількості. Наприклад, якщо ви вирішили будувати будинок із саману, то глина, викопана з кар’єру, повинна перезимувати, тоді вона буде краще подрібнюватися, а не збиватиметься у великі тверді грудки.
Завчасно можна подбати й про солому. Скажімо, засіяти ділянку житом, адже саме житня солома вважається для цього найкращою. Або ж навесні накосити очерету. Найкраще це робити в лютому, коли земля ще мерзла, і ви не будете провалюватися у болото. Тирса або стружка є у великій кількості на пилорамах і віддається, як правило, або зовсім безкоштовно, або за символічну плату. Тільки її вам треба тримати в сухому місці, щоб не зогнила і не впріла.
Читайте також нашу статтю Все про костробетон, або Як збудувати будинок з конопель.
Наступним етапом підготовки буде виготовлення фундаменту. Він має підійматися над землею хоча б на 30-40 см і бути сантиметрів на 10 ширшим, ніж майбутні саманні стіни. Далі – гідроізоляція фундаменту руберойдом або іншим матеріалом. Якщо ми обрали монолітний саман, а не цеглу, то встановлюємо опалубку. Ширина саманних стін коливається від 30 до 60 см, залежно від того, чи будемо робити поверхневе утеплення, чи ні, від кліматичних умов та від якості саману.
Для виготовлення саману нам потрібно викопати невелике заглиблення у землі, щоб замішувати робочий розчин. Оптимальні розміри 2,5 на 2,5 метра. Далі нам знадобиться глина, можливо, пісок, вода і наповнювач, наприклад, солома.
Щоб визначити пропорції глини до піску, перевіримо кілька варіантів співвідношення: 1:1, 2:1, 3:1, вимішаємо і зліпимо кульки діаметром приблизно 3 см. Через пів години візьмемо їх і кинемо з висоти близько 2-х метрів. Кулька повинна не розтріскатися і не розплющитися. Дивимося на отриманий результат і, залежно від нього, коригуємо і обираємо потрібні пропорції нашої робочої суміші.
Змішувати глину з піском і водою можна бетономішалкою, додавши туди пару великих каменів, щоб краще розбивалися шматки глини і розмішувалися з піском. Аж потім цю суміш виливаємо в підготовлену яму і змішуємо з соломою ногами.
Солома повинна бути подрібнена на січкарні, з довжиною стебел 6-10 см. Її перед вимішуванням змочують, потім розтрушують рівномірно по всій площі глиняного розчину і тоді вмішують ногами.
Якщо саман надто густий, то можна додавати воду, але варто не перестаратися, адже така стіна і сохнутиме довше, і розпливатиметься більше.
Саман краще готувати за день-два перед укладанням. В суміш можна додати антисептики проти різних бактерій і комах.
Щоб підсилити антипожежні властивості будинку, у розчин додають антипірени, наприклад, буру. Вона одночасно може виступати і в ролі антисептика.
Зводячи стіни дешевих будинків з саману, слід дотримуватися певних правил та порад.
Інший спосіб зведення екологічного будинку із саману – каркасний. В цьому випадку спочатку робиться дерев’яний каркас, накривається дах, а потім вже заповнюються кліті легким саманом (суміш із більшим вмістом соломи). Такий будинок виходить міцнішим, дає меншу усадку, легкий саман тепліший, тож стіни можуть бути тоншими. Для нього потрібен легкий стрічковий фундамент.
Але є і деякі недоліки. Найсуттєвіший – цей будинок буде значно дорожчий, адже деревину доведеться купувати, і щоб змонтувати правильний каркас, доведеться звертатися до спеціалістів з каркасного будівництва, а це теж витрати.
Тож є над чим поміркувати і з чого обирати, плануючи екобудинок з саману. Попередньо треба ще й критично оцінити його екологічність. Але екобудинок вартий усіх зусиль, спрямованих на його планування і зведення. Тож набирайтеся рішучості – і вперед!
Людмила Юрченко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить