Один будиночок для комах, або готель для комах є в нашому саду вже кілька років. Другий ми встановили минулої весни. Вчора побачила в саду першу бджолу осмію, яка наполегливо збирала нектар з крокусів попри досить невисоку температуру повітря. Я одразу побігла до будиночків подивитися, чи вже звільнилися «номери»? Звільнилися! Більшість трубочок, які були запечатані з осені комахами, крім однієї в новому готелі, пусті. А значить, осмії, що літають по саду – саме наші «постояльці». Як працюють готелі чи будиночки для комах і трохи більше про бджіл осмій читайте в статті.
Будиночок або готель для комах – це штучно створене укриття, де можуть жити й розмножуватися корисні комахи, такі як бджоли осмії, сонечка, златоочки та інші запилювачі або природні вороги комах-шкідників.
Готель для комах:
Про корисні комахи в саду читайте нашу статтю за посиланням.
Зазвичай це дерев’яний ящик із різними відсіками, заповненими природними матеріалами:
В готелі для комах можуть оселитися:
Готель для комах краще розмістити на сонячному, захищеному від вітрів місці, на висоті 1-2 метри від землі, поруч з квітами, багатими на нектар.
Як зробити готель для комах своїми руками, читайте в статті за посиланням.
Навесні та влітку комахи активно шукають укриття для розмноження або відпочинку. Запилювачі, такі як бджоли осмії та дикі джмелі, починають селитися у порожнистих трубочках та отворах. Сонечка, золотоочки та жуки-хижачки шукають затишні місця для полювання на шкідників (попелиць, павутинного кліща тощо).
Самки бджіл осмій та поодиноких ос відкладають яйця в трубочки або отвори в деревині. Кожне яйце запечатується глиною або жувальною масою з пилку. Личинки розвиваються всередині до кінця літа або осені. Сонечка відкладають яйця поблизу колоній попелиць, потім личинки живляться ними.
Важливо не пересувати будиночок у цей період. Переконатися, що поруч є джерела нектару та пилку.
Восени комахи шукають укриття для зимівлі. Сонечка, золотоочки та деякі жуки ховаються в сухе листя, мох, тріщини кори. Личинки бджіл та ос зимують у своїх комірках і вилітають навесні.
Щоб допомогти комахам взимку, не треба переміщувати будиночок у холодний сезон. Захистити його по можливості від дощів та сильного вітру.
Навесні молоді бджоли, оси та жуки виходять зі своїх «номерів», прогризають собі вихід і летять шукати їжу та нові місця для розмноження.
В цю пору ми можемо трохи відремонтувати будиночки для комах: очистити старі та зруйновані комірки, додати нові трубочки або матеріали. Поставити будиночок у тому ж місці, адже деякі види комах повертаються на знайомі території. Посіяти медоносні квіти поруч, щоб комахи влітку мали достатньо їжі.
Якщо трубочки ще запечатані – зачекайте! Це означає, що личинки ще розвиваються, і їх не варто турбувати.
Бджола осмія (Osmia) — дика поодинока бджола, яка не живе в рої, не виробляє меду, але є одним із найефективніших природних запилювачів садових, польових і навіть тепличних культур. Існує понад 300 видів осмій у світі, в Україні — кілька десятків. Найпоширеніші у нас — осмія руда (Osmia rufa) та осмія синя (Osmia caerulescens).
Кожна самка сама створює гніздо, відкладає яйця, збирає пилок — без матки, робочих бджіл і охорони. Неагресивна: майже не кусає, навіть якщо її потривожити. Безпечна для дітей. Прокидається рано навесні, коли ще холодно, тому дуже цінна для запилення ранніх квітучих культур (наприклад, вишні, яблуні, абрикоси). Працює навіть у холодну й хмарну погоду, коли медоносні бджоли не літають.
Осмії не риють гнізд у землі, як деякі інші дикі бджоли. Вони шукають:
Самка створює в трубочці кілька комірок, кожну заповнює пилком із нектаром, відкладає туди яйце й запечатує перегородкою з глини або листочків.
Весною звідти вилітають дорослі осмії. Вони своєю чергою шукають трубочку, будують гніздо. Влітку у кожній комірці розвивається личинка, яка споживає запаси пилку. Восени-взимку личинка перетворюється на дорослу бджолу й залишається всередині гнізда до весни. Весною бджола прогризає вихід і цикл повторюється.
Осмія не конкурує з медоносними бджолами! Не переносить хвороб типових для вуликових бджіл. Щоб виростити 1 личинку, осмія облітає понад 1,5 тисячі квітів! Ці комахи літають на відстань лише 100–300 метрів від гнізда, тому їх потрібно селити прямо в саду.
Оксана Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.