Чому капустянка більше не живе в моїй теплиці

Це було до неможливості прикро. Одного разу в прекрасний травневий день я висадила в нову теплицю чудову розсаду перців та помідорів. Розсаду, яку з лютого місяця я пестила та плекала на домашньому підвіконні. Розсаду, яка обіцяла мені величезний врожай. На наступний день п’ятнадцять рослин лежали на землі, зрізані під корінь! Я плакала. Досвідчені городники вже здогадалися, що це вона — капустянка. Вона ж — ведмедка. За тиждень ця зараза добралася і до інших саджанців, погубивши абсолютно всю розсаду. А ось я добралася до цієї паразитки не одразу…

Чому капустянка більше не живе в моїй теплиці

Чому капустянка більше не живе в моїй теплиці

Минуло багато років, але пам’ять про ту жахливу втрату не дає мені розслаблятися.

Отже, що я роблю, щоб у капустянки не було шансів?

1. Гній замінила на курячий послід

Розслідування по гарячих слідах показало, що капустянку ми завезли в теплицю безпосередньо з гноєм.

Гній — річ хороша, перевірене екологічно чисте добриво.

Порада. Якщо ви не готові відмовитися від гною, привезіть його собі на ділянку восени та розкидайте по городу так, щоб усі личинки та інші комахи промерзли взимку до смерті.

Я відмовилася від гною. Курячий послід удобрює не гірше, а різкий азотний запах капустянці не подобається.

2. Перекопую теплицю тричі на рік на багнет лопати

Копаю сумлінно, не пропускаю ні сантиметра. Всіх, кого зловлю у землі – в керосин. Крім дощових черв’яків, звісно. Цих треба прикопати назад.

Перше перекопування навесні, як тільки відтане земля. Після чого теплиця засівається редискою, цибулею на перо, салатом, капустою та усілякими квіточками-однолітниками на розсаду.

Якщо рання зелень та розсада вам не потрібна, немає можливості за нею доглядати, все одно не залишайте теплицю пустувати. Природа не терпить порожнечі. Посійте там ранньою весною сидерати.

Читайте більше про сидерати у матеріалі «Сидерати – що і для чого?»

Друге перекопування — безпосередньо перед висадкою розсади томатів та перцю.

Третє перекопування — восени, коли рослини вже віддали весь свій урожай і теплицю можна звільняти.

3. Щороку сію гірчицю у теплиці

Останнє перекопування восени закінчується густим посівом білої гірчиці (сидерату). Гірчиця піде під зиму і буде перекопана навесні, підживлюючи землю. Головне – не дати гірчиці зацвісти та утворити насіння.

Я перший рік не встежила. Осінь була теплою і майже до Нового року гірчиця в теплиці «плодоносила». Усе наступне літо я полола та полола у теплиці ці швидкорослі бур’яни, які гостро пахнуть.

Порада. Між іншим, листя молодої гірчиці смачне, корисне і надає пікантності салатам.

Тепер, як тільки гірчиця цвіте восени, я йду в теплицю з тримером і кошу її безжально. Залишаючи там скошену траву до весни.

Як з'ясувалося, капустянка не переносить запах тухлої риби

Як з’ясувалося, капустянка не переносить запах тухлої риби

4. У моїй теплиці постійно проводяться поховання останків риб

Рибу солону, копчену, на грилі, смажену, у вигляді котлеток — я шалено люблю. Як з’ясувалося, капустянка цієї моєї любові не поділяє.

Все, що залишається від риби, я звикла закопувати в теплиці. Спочатку прикопувала по кутах, потім по краях, потім і зовсім в посадкові лунки стала кидати потроху.

Спочатку всі домашні сміялися: «Мама знову пішла риб’ячі голови ховати». Потім звикли і самі, складаючи кісточки в пакет, передають: «Це твоїй капустянці, нехай подавиться».

Порада. Рибу «люблять» і троянди. Для моїх улюблених квітів це – чудове підживлення пролонгованої дії. Закопав раз на рік під кущ на глибину багнета лопати і чекай буйного цвітіння троянд.

Більше про підживлення троянд читайте у матеріалі 7 секретів вирощування троянд без «хімії.

Взимку рибні залишки виношу на вулицю, в пакеті вони заморожуються до весни. Навесні – прикопую і під кущами, і під деревами, і в теплиці, зрозуміло.

Запах, скажете ви? Ось і капустянці він теж не подобається!

5. Мою теплицю оточує м’ята, а всередині завжди є кріп

Теплиця на доглянутому газоні, з бетонною опалубкою і без єдиного бур’яну раніше була моєю мрією. Зараз у мене інша мрія. Хочу, щоб ніхто і ніколи не зазіхав на мою розсаду!

М`ята, яка густо розрослася по периметру теплиці та вилазить іноді і всередині теплиці, виявилося, відлякує капустянку, яка перелітає з ділянки на ділянку.

Порада. М’ята буває різних сортів. Для відлякування шкідливих комах обирайте найпахучіший, з ментоловим запахом.

Ще капустянка не любить запах кропу, а я – люблю. Тому в моїй теплиці завжди росте кріп.

Помічено — м'ята і кріп не подобається капустянці!

Помічено — м’ята і кріп не подобається капустянці!

Читайте також нашу статтю 10 недоліків теплиці, про які варто знати.

6. У теплиці у мене лежать камені, а за теплицею – зарослий куточок

Капустянки та інші шкідливі комахи мають природних ворогів. А хто ворог капустянки – той мій друг!

Мої друзі-ящірки люблять погрітися на камінцях, а жити — в незайманих заростях.

Порада. Якщо ви вирішили привабити у теплицю ящірок, не користуйтеся хімікатами взагалі. Ящірки не живуть там, де проводяться обприскування будь-якими препаратами від шкідників та хвороб, а також гербіцидами.

Заростей поблизу моєї теплиці раніше не було, я ретельно прополювала або викошувала кожен сантиметр. Те ж саме робили і мої сусіди. Де ж жити ящіркам?

Як тільки я навмисне «запустила» простір між теплицею та парканом, ящірок значно додалося. Капустянки були з’їдені або відступили по-доброму.

І наостанок скажу… Тим, хто тільки-тільки зіткнувся з витівками капустянки і знехтував профілактикою її появи, є сенс одразу ж використовувати спеціальні приманки і гранули від шкідника. Екстренно можна захистити рослини вкопаними в землю пластиковими пляшками, які оточують стебло і корінь на глибину 10-15 см. Не варто думати, що це врятує ваш урожай, але зберегти частину його допоможе.

Я не закликаю всіх повторювати мій досвід. Просто хотіла похвалитися, що в моїй теплиці вже кілька років немає капустянки. Сподіваюся, що і не буде. Чого і вам всім бажаю!

Катерина Данилова,

Ботанічка.