4 обов’язкових весняних обробки саду від хвороб та шкідників

Настає весна, і робіт у садівників додається. Причому з настанням тепла зміни в саду відбуваються стрімко. На рослинах, які вчора ще спали, вже починають набухати бруньки, все буквально на очах оживає. Після довгої зими це не може не радувати. Але разом з садом оживають і його проблеми — комахи-шкідники та збудники хвороб. Довгоносики, квіткоїди, попелиці, клястероспоріоз, моніліоз, парша, борошниста роса — перераховувати можна довго, та я думаю, ви їх і самі в обличчя знаєте. Як би зробити так, щоб в саду цих непроханих гостей не було, або хоча б було поменше? Є різні шляхи для досягнення цієї мети, але, мабуть, найпростішим і найпопулярнішим залишається обприскування саду ефективними хімічними препаратами.

4-obovyazkovykh-vesnyanykh-obrobky-01-1024x684-1126895

4 обов’язкових весняних обробки саду від хвороб та шкідників

Звичайно, я знаю про шкоду, яку можуть ці засоби нанести навколишньому середовищу, тваринам і нам, але все ж… Чи багато хто готовий від них відмовитися? Ось, на мій погляд, тут ситуація, приблизно, як і з мінеральними добривами. Можна довго про це сперечатися, але для багатьох — це просто та ефективно, головне застосовувати «з розумом». Отже, коли і чим обприскувати навесні сад, щоб це було «з розумом»?

Які обробки проводити навесні проти моніліозу абрикоса і інших кісточкових, читайте в нашій статті за посиланням.

Зміст:

Коли починати обприскувати сад від шкідників і хвороб?

Перше, що потрібно розуміти — одноразовим обприскуванням ви навряд чи вирішите проблему. Адже всі «проблеми» прокидаються не тільки у вашому саду, але і в околицях. Позбудетеся у себе на короткий час, але вітерець принесе нову порцію і шкідників, і хвороб. Тому навесні варто обприскувати 4 рази.

Друге. Боротьбу варто починати одразу з настанням перших теплих днів (в різних регіонах це по-різному і конкретні дати називати не має сенсу). Якщо перший момент пропустити, і вся ця «нечисть» почне розповзатися та розноситися по саду, то боротися з нею буде складніше. А тепер конкретно.

4-obovyazkovykh-vesnyanykh-obrobky-02-1024x683-9040483

Перше весняне обприскування — найголовніше

Перше весняне обприскування — найголовніше

На мій погляд, перше обприскування саду — найважливіше, і робити його слід обов’язково. Воно проводиться ранньою весною до початку набрякання бруньок на рослинах при середньодобових температурах приблизно +4. У цей момент дерево ще спить так само, як сплять шкідники, які перезимували, та спори хвороб. І можна використовувати препарати досить міцної концентрації, не боячись завдати шкоди рослинам.

Ось тільки варто до різних рослин уважно придивитися, не всі вони знаходяться в однаковій фазі. Скажімо, якщо яблуня ще спить, то на чорній смородині вже набрякли бруньки і міцні розчини можуть їй нашкодити, просто спалити. Тому підходимо до першого обприскування дуже уважно.

Що використовувати? Класичний, сто років вже популярний розчин — «бордоська рідина». Це суміш з двох водних розчинів — вапно та мідний купорос. Хтось готує його самостійно (а робити це потрібно правильно), хтось купує в садовому магазині готовий набір для приготування («Бордоська суміш»). Для першого весняного обприскування слід використовувати 3-х% бордоську рідину.

Можна використовувати залізний купорос, розводячи його у воді (300-500 грамів на 10 літрів). Від чого залежить концентрація? Від ступеня зараження вашого саду. При слабкому зараженні вистачить і 300 грамів на відро води, при явно хворому садові краще розчинити 500 г.

Деякі садівники для першого весняного обприскування використовують старий добрий «нітрофен». Робити цього, на мій погляд, не варто. «Добрий» він в сенсі своєї ефективності, але зовсім «не добрий» для нашого здоров’я.

Набагато цікавішим є популярний останнім часом концентрований розчин сечовини (карбаміду). Беруть приблизно 700 г сечовини на 10 л води. Можна додати і 50 г мідного купоросу. Такий розчин ефективно бореться і з комахами-шкідниками, які перезимували, і зі спорами багатьох захворювань.

Є у цього розчину два додаткових «бонуси». З одного боку він трохи гальмує вегетацію (7-10 днів), що може вберегти квіти від весняних заморозків. А з іншого боку є азотним добривом, яке саме навесні і потрібне нашим рослинам. Ось такі властивості, які начебто суперечать один одному, і, однак, які працюють.

Є непоганий варіант — «Препарат 30-в». Він вважається безпечним для нас і навколишнього середовища, тому що просто створює плівку на поверхні обприсканої рослини, і у шкідників немає можливості «дихати». Але варто пам’ятати, що бореться він саме з комахами-шкідниками, але не з хворобами. І застосовувати його варто в тих садах, які страждають саме від шкідників.

Є й інші препарати… При виборі того чи іншого головний критерій — чи підходить він для ранньої весни та обробки при низьких температурах (нагадаю, +4 градуси).

Як вибрати хороший садовий обприскувач, читайте в нашій статті.

Друге обприскування саду навесні — «по зеленому конусу»

Друге обприскування називається «обприскування по зеленому конусу». Вже з назви зрозуміло, що проводять його після того, як бруньки рослини починають розвиватися і висуватися у вигляді зелених, ще щільно згорнутих конусів. Бруньки, що розкриваються, стають уразливими для міцних розчинів, власне кажучи, як хвороби і шкідники, які вціліли та ожили.

Що використовувати? Можна ту ж бордоську рідину, але в набагато меншій концентрації — 1 %. Але, на мій погляд, набагато ефективніше застосовувати сучасні препарати, причому готувати з них так звані «бакові суміші». Мається на увазі, що в одному відрі води ви можете змішати два різних препарати: один для боротьби з хворобами та інший для боротьби зі шкідниками.

Наприклад, можна змішати «Хорус» (від парші, борошнистої роси, моніліозу) і «Актара» або «Децис» (інсектициди). Є й інші варіанти, головне уважно вивчайте інструкцію, чи підходять вони для змішування з іншими препаратами і чи немає обмежень по температурі повітря. Застосування препаратів у вигляді бакових сумішей дозволяє зменшити кількість обробок. Замість роздільної боротьби (спочатку з шкідниками, а потім з хворобами) ви проводите одну комплексну обробку. Сподіваюся, і шкоди навколишньому середовищу завдасте менше.

Читайте також нашу статтю Весняний догляд за плодовими деревами.

Третє обприскування — «по рожевому бутону»

Третє обприскування проводиться в момент висунення квіткових бруньок (вони ще закриті). Оскільки більшість дерев в наших садах мають бутони рожевого кольору, це обприскування і називається «по рожевому бутону». Довго про нього розповідати не буду. Можна застосовувати ті ж бакові суміші з фунгіцидів і інсектицидів.

Єдине зауваження — купуючи той чи інший препарат, звертайте увагу не тільки на його назву, а й на діючу речовину. Часто у різних виробників під різними назвами ховається один і той самий. А бажано чергувати препарати, щоб діюча речовина була різною, щоб не було ефекту звикання.

4-obovyazkovykh-vesnyanykh-obrobky-03-1024x683-7002691

Четверте весняне обприскування — після цвітіння

Четверте весняне обприскування саду — після цвітіння

Четверте обприскування саду проводиться теж баковими сумішами відразу після закінчення цвітіння.

Тепер кілька, на мій погляд, важливих зауважень:

  • Щоб весняні обприскування мали результат, їх потрібно робити вчасно, орієнтуючись не на довідники, інтернет-ресурси або поради відео-блогерів, а виключно на погодні умови і фази розвитку рослин у вашому саду.
  • Обробляти тим чи іншим розчином необхідно рослину повністю від верхівки до землі, і, до речі, не завадить обприскати і пристовбурові кола. Якщо щось пропустите або просто полінуєтеся, це може звести нанівець всі ваші труди, і хвороба спалахне знову (або шкідник).
  • Якщо перше обприскування часто дозволяє обробити всі рослини в саду одночасно (вони всі сплять), то далі починається сильна диференціація у розвитку. Цілком можливо, що, обробляючи дерево «по рожевому бутону», поруч буде вже квітуче дерево, а отже, обробляти його вже не можна. Будьте уважні.
  • Постарайтеся домовитися з оточуючими вас сусідами про одночасні обробки, так ефект буде повнішим.
  • Намагайтеся знаходити та використовувати препарати, нешкідливі для комах-запилювачів і для тварин, а такі є.
  • Не забувайте, що навіть якщо на пакуванні написано, що препарат нешкідливий, варто подбати про захист своєї шкіри, очей та органів дихання. Моє тверде переконання, що якщо препарат вбиває комаху, то і для нас він не нешкідливий. Зазвичай, рекомендують користуватися окулярами і респіраторами, що, на мій погляд, некомфортно. Мені більше подобаються прозорі щитки-маски, зрозуміло, з головним убором і рукавичками в комплекті.

Звичайно, трапитися може всяке і можливо обприскування знадобиться і влітку, і восени, але саме ці, чотири перші, є, на мій погляд, вирішальними і визначальними для здоров’я вашого саду в цьому сезоні.

Доброго здоров’я вам і вашому саду! І рясного врожаю!

Ігор Білевич,

Ботанічка.