Весняний догляд за плодовими деревами

Улюблені яблуні, сливи, вишні та інші плодові дерева весною потребують особливої уваги. Поки не почався сокорух і не розвинулись бруньки, є унікальний шанс наздогнати «хвости» з обрізкою та привести крони в порядок. Але лише до санітарних заходів весняний догляд за плодовими деревами не зводиться. Підживлення, початок поливів, роботи в пристовбуровому колі вимагають чималих зусиль. Та всі вони з лишком окупаються щедрим урожаєм здорових дерев. Головне — не втрачати час та робити те, що і справді потрібно плодовим деревам, прислухаючись до їх «сигналів».

Весняний догляд за плодовими деревами

Весняний догляд за плодовими деревами

Як не дивно, весь догляд за плодовими деревами навесні включає не лише обов’язкові процедури на початку вегетації, а й деякі роботи, що залишилися незробленими з осені та зими. Для плодових дерев потрібно весною забезпечити системний догляд:

  1. Провести оцінку стану та пошкоджень після зими.
  2. Виконати планову і санітарну обрізку й чистку кори.
  3. Навести лад зі сміттям та ґрунтом.
  4. Вжити заходів для захисту від хвороб та шкідників.
  5. Внести перші добрива.
  6. Почати поливи з весняної вологозарядки.

Весняний догляд за плодовими деревами починається з моніторингу

Як тільки прийде перше тепло, варто ретельно оглянути дерева, приділяючи особливу увагу корі, кореневій шийці, скелетним гілкам. Пошкодження гризунами, морозом, опіки, тріщини, гнізда шкідників добре помітні. Як і сліди того, що гілочки постраждали під вагою снігу чи на деревах з’явилися дупла.

Дерева розкутують від укриття одними з перших. Якщо ви захищали штамби, теплолюбиві сорти, новинки, молоді саджанці, починайте знімати укриття зі сходом снігу й настанням стабільно теплої погоди вдень. Спочатку провітрюйте укриття щодень більше, а потім потроху знімайте зовсім. Підпрівання дуже небезпечне. Якщо весна рання, гризуни все ще активні, тимчасово захистіть стовбури дихаючими матеріалами.

Читайте також нашу статтю Як захистити сад і дім взимку від мишей і інших гризунів?

Виконувати обрізку на плодових деревах можна до початку активного сокоруху

Виконувати обрізку на плодових деревах можна до початку активного сокоруху

Обрізка й чистка за потребою

Виконувати обрізку на плодових деревах можна лише до початку активного сокоруху. Перевіряти стан рослин, особливо при нестабільності весняної погоди, краще вже з лютого. З весняною обрізкою ліпше поспішити, ніж провести її запізно. Але температура вночі повинна бути вищою за -8°С. Якщо, як останніми роками, тепло вдень поєднується з сильним нічним заморозком, погода постійно змінюється з крайнощів у крайнощі, обрізку (крім санітарної) краще відкласти до осені. Правила обрізки загальні: потрібні сонячні, сухі дні з неморозною, приблизно «нульовою» температурою.

Обов’язковою для всіх без винятку плодових дерев процедурою навесні є один-єдиний різновид обрізки – санітарний. Потрібно ретельно позбавитися:

  • пошкоджених або зламаних гілочок;
  • всіх сухих гілок;
  • всіх частин гілочок, що підмерзли зимою;
  • плодів та листя (якщо ви недбало залишили їх на зиму і вони втрималися на кроні);
  • гнізд шкідників, що зимують на дереві;
  • однорічних гілочок, на яких є сліди зимуючих яєць кільчастого шовкопряда.

Формування, омолодження крони краще проводити восени чи взимку. Та якщо ви не встигли, то можна вдаватися до обрізки здорових гілочок і навесні. Обрізку краще проводити по стандартам для окремого виду дерев, створюючи сильну скелетну основу та видаляючи непродуктивні, загущуючі, направлені всередину гілочки.

Крона дерева повинна бути світлопроникною, не захаращеною дрібними гілками. На молодих деревах продовжують формування скелетної основи, на дорослих — підтримують бажану висоту й ширину крони, вкорочують занадто довгі гілки.

Якщо восени ви ретельно очистили кору дерев і вчасно її побілили, то весняні роботи в плодовому садку буде виконати значно легше. Та все ж відмовлятися від повторної чистки й приведення до ладу кори не варто. Пройдіться жорсткою щіткою, щоб упевнитися, що на деревах після зими не залишилося моху, лишайників, плісняви, наростів. До розпускання бутонів, поки температура тримається меншою за +10°С, вранці розтеліть тканину і струсіть з яблунь та груш квіткоїдів-довгоносиків, відразу знищуючи комах.

Навесні дерева прокидаються дуже швидко. І вкрай важливо не залишити незахищеною і необробленою жодну ранку і зріз. Ретельно продезинфікуйте й обробіть садовим варом всі рани, які є на дереві, навіть найменші. Приділіть увагу гілкам з тріщинами, місцям з камедетечею, зменшуючи вразливість дерев та захищаючи їх від захворювань.

Перший крок для надійного захисту дерев — весняна побілка

Перший крок для надійного захисту дерев — весняна побілка

Захист плодових від хвороб і шкідників

Завдяки тому, що весняні обробки співпадають з початком розповсюдження шкідників та хвороб, вони значно ефективніші за обробки влітку чи на періоді спокою. І інколи найдієвіші засоби — ще й найпростіші.

Перший крок для надійного захисту дерев — весняна побілка. Вона захистить дерева не лише від сонячних опіків, а й від шкідників. Чим її виконувати (вапном, професійними фарбами, глиною з гноєм) обирати лише вам за власними можливостями. Та краще використати такі побілки, які протримаються до осінньої обробки. І пам’ятати про головне: білити стовбур потрібно ретельно, з усіма впадинками і щілинами, створюючи рівномірний прошарок для захисту. Провести побілку бажано відразу після зняття укриття, «замінюючи» обгортання, що захищало від сонця.

Як тільки температура підніметься вище 4 градусів, на стовбурах можна кріпити ловчі пояси, оброблені спеціальним клеєм від шкідників.

Безпосередньо обприскування дерев від шкідників та хвороб можна провести як одного разу (на здорових деревах цього зазвичай достатньо), так і два-три рази для дерев, що продемонстрували недостатню стійкість або були заражені (до початку сокоруху, на початку розпускання листя, на початку бутонізації). Будь-які обприскування можна проводити лише за температури вище 4-6 градусів.

Обприскування весною можна проводити:

  • мідним чи залізним купоросом (1%);
  • бордоською сумішшю (1%);
  • колоїдної сіркою (0,5-1%);
  • біопрепаратами —«Фітоверм», «Бітоксибацилін», «Лепідоцид» (по інструкції виробника).

При сильному ураженні дерев в минулому сезоні можна вдатися й до більш жорстких засобів — обприскування системним інсектицидом або акарицидом («Препарат 30В», «Актеллік», «Карбофос», «Метафос», «Фуфанон» і ін.), при гнилі плодів та парші — фунгіцидом (наприклад, «Хом», «Абіга-Пік»). Та варто враховувати безпечність препаратів, вплив на довкілля і «коло» тих хвороб і шкідників, які є саме у вашому садку.

Детально про весняні обприскування плодових читайте в нашій статті 4 обов’язкових весняних обробки саду від хвороб та шкідників.

Весною варто повністю прибрати територію під плодовим садом

Весною варто повністю прибрати територію під плодовим садом

Пристовбурові кола і міжряддя

Після того, як завершиться обрізка та очистка кори, варто повністю прибрати територію під плодовим садом. Встигнути потрібно до тепла, як тільки відтане земля. Листя, гілки, шматки кори, інше сміття прибирають і знищують.

Деякі комахи можуть заглиблюватися до 8 см, тому перекопка у період, коли ще є нічні заморозки, здатна погубити багато шкідників. Якщо ви обробили пристовбурові кола восени, їх варто розпушити, якщо ні — перекопати. Після внесення добрив поверхню доцільно замульчувати.

Міжряддя, вільні від килимкових рослин і доріжок, теж потрібно перекопати.

Підживлення та поливи для плодових дерев весною

Перше підживлення для плодових видів варто внести ще до початку активної вегетації — як тільки зійде сніг і будуть підготовлені пристовбурові кола. Можна використовувати органіку, а якщо ви прихильник традиційної агротехніки — стандартну порцію мінерального азотного добрива. Його можна розчинити в воді чи заробити в землю, комбінуючи з рясним поливом. Позакореневі підживлення карбамідом до та після цвітіння багато садівників розглядає як підсилюючу захист обробку. Воно доречне, якщо у розвитку дерева є проблеми.

Підливають дерева, якщо весною не вистачає опадів і стоїть посушлива погода. При малосніжній зимівлі доречно спочатку провести вологозарядний полив, а потім під час засухи кожні два тижні проводити якісний, глибокий підтримуючий полив. І не забувайте про розпушування грунту після кожної зливи чи поливу.

Після внесення добрив пристовбурові кола краще замульчувати

Після внесення добрив пристовбурові кола краще замульчувати

Весняні щеплення

Пам’ятайте, що весна — найкращий час для щеплення всіх плодових дерев. Якщо ви давно мріяли про оновлення стареньких яблунь чи слив, економне омолодження, нові сорти, то час до набухання бруньок на живцях варто використати для простих і складних методів щеплення — в розщіп, під кору, копулюванням чи окуліруванням. Головне пам’ятати про обмежені терміни й ретельно дотримуватися стерильності. І вже за кілька тижнів підщеп порадує розвитком бруньок. Детально про весняні щеплення читайте в нашій статті Які бувають і як проводити весняні щеплення плодових?

Наступна стаття
Троянда Parfum de L’Hay