Мідний купорос — для чого і як використовувати?

Мідний купорос відомий кожному садівнику як універсальний і надійний фунгіцид. Та його сфера застосування значно ширша. Це базовий, доступний препарат з мінімальним негативним впливом на рослини та навколишнє середовище, який використовують і для декоративного саду, і для плодових дерев і кущів, і навіть на грядках та в теплицях. Але застосовувати мідний купорос у садівництві потрібно розумно та виправдано. Щоб він виконав свої профілактичні та лікувальні функції, треба правильно підібрати час та враховувати специфіку препарату, використовуючи його строго за інструкцією.

Мідний купорос — формула, застосування

Мідний купорос — формула, застосування в садівництві

Що таке мідний купорос?

Мідний купорос — формула CuSO₄ — кристалогідрат сірчанокислої міді або сульфату міді у вигляді яскраво-блакитних сипучих кристалів, що містять 24% міді. Це широко розповсюджений і у садівництві, і у промисловості, доступний і не складний у використанні засіб. Не викликає «звикання» у рослин і не накопичується в плодах.

Застосування мідного купоросу базується на властивостях міді – її ролі в утворенні ферментів, азотному та вуглеводному обміні, опірності рослин до інфекцій, впливі на якість плодів та врожайності, здатності руйнувати спори та клітини, пригнічуючи грибки, цвіль та шкідників.

Мідний купорос — застосування в садівництві

Цей препарат недаремно називають базовим фунгіцидом. Його і справді найчастіше використовують як засіб боротьби та профілактики з захворюваннями, особливо грибковими, цвіллю:

  • При обробці живців, насіння, саджанців.
  • Під час сезонних обприскувань для захисту рослин.
  • Для обробки стовбурів, кори, ран, захисту від гнилі, плісняви, моху, грибів-паразитів.
  • Для лікування уражених хворобами рослин (мідний купорос ефективний від курчавості, плямистостей, моніліозу, септоріозу, антракнозу, фітофтори та інших захворювань).
  • Для дезінфекції, підготовки, профілактичної обробки парників та теплиць.
  • Для знезараження ґрунту.

Але це не скасовує інших властивостей мідного купоросу, корисних для саду:

  • знезаражуючий ефект та пригнічення патогенів дозволяє застосовувати мідний купорос як антисептик для приміщень, ґрунту, дезінфекції ран на деревах;
  • пригнічувальна дія міді на комах, основних зимуючих шкідників плодових дерев та ягідників (в тому числі хруща) робить мідний купорос ефективним інсектицидом;
  • високий вміст міді робить мідний купорос одним з кращих добрив для компенсації її дефіциту.

Тому доречніше вважати мідний купорос комплексним чи універсальним пестицидом, який можна використовувати в різних ролях залежно від потреби.

Мідний купорос — формула

Мідний купорос — формула CuSO₄ — кристалогідрат сірчанокислої міді або сульфату міді у вигляді яскраво-блакитних сипучих кристалів, що містять 24% міді

Чи є від нього шкода?

За правильного застосування мідний купорос чудово виконує свої функції і допомагає вирішити чимало проблем з рослинами, не накопичуючись та не спричиняючи шкоди. Та все ж ця хімічна речовина потребує обережності та суворого дотримання тих же заходів безпеки, що і решта засобів обробки рослин. Застосування мідного купоросу з порушенням дозування та способів обробки може призвести до шкоди не лише конкретній рослині, а й екосистемі саду загалом.

Надлишок міді становить для рослин таку ж небезпеку, як і передозування будь-якими іншими добривами. Правила індивідуальної безпеки, вказані в інструкції, повинні строго виконуватися.

Як розвести мідний купорос?

Мідний купорос застосовують у садівництві в дуже низькій концентрації: робочі розчини містять від 1 до 5% цього фунгіциду. Лякатися відсоткових показників не варто, адже вирахувати пропорцію більш ніж просто: 100 г мідного купоросу на 10 л води – це і є 1%-ий розчин.

Концентрація препарату в розчині визначається за метою його використання. Для підживлення, поповнення запасів міді гранично допустима норма – 1%, хоча зазвичай мідний купорос розводять в концентрації всього 0,3%. В першу чергу цим засобом відновлюють піщані та супіщані ґрунти, схильні до дефіциту міді.

Для профілактичних обробок і загального захисту мідний купорос використовують у концентрації від 1 до 3%. Молоді рослини та кущі обробляють одновідсотковим розчином, старі чи з грубою корою – від 2 до 3%.

При сильних ураженнях, антисептичній обробці ґрунту, а також для приміщень чи теплиці, особливо при боротьбі із цвіллю, концентрацію мідного купоросу підвищують до 5%.

Читайте також нашу статтю Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.

Особливості приготування розчинів з мідним купоросом

Цей специфічний помічник садівника потребує особливого підходу в самому процесі приготування та використання робочих розчинів. Він «несумісний» з будь-якими металевими місткостями та інструментом. Для приготування розчинів потрібно використовувати пластикові, скляні чи емальовані відра або інші контейнери, відмовитися від металевих ложок для замішування.

Використовувати для розчинення мідного купоросу холодну воду категорично заборонено. Щоб препарат добре розчинився, вода повинна бути теплішою за кімнатну температуру.

Готують робочі розчини з мідним купоросом у 2 етапи:

  • Спочатку розводять препарат в 1 л гарячої, 50°C води (таку основу називають матковим розчином).
  • Доливають решту води до бажаного об’єму та концентрації.

При використанні мідного купоросу варто завжди пам’ятати про його кислу реакцію та обпікаючу дію. В ідеалі застосування препарату краще обмежити періодом від повного скидання листя до розпускання бруньок або нанесенням виключно на кору та ґрунт. Якщо препарат застосовують по листю, потрібно не лише понижувати концентрацію препарату до 1%, але й замінити мідний купорос бордоською сумішшю (або «погасити», додавши для уникнення опіків вапно в пропорції 150 г на кожні 100 г мідного купоросу).

Для дезінфекції ґрунту препарат комбінують з внесенням органіки – компосту чи перегною. Обробку проводять по поверхні, розприскують робочі розчини якомога рівномірніше та потім культивують землю.

Перед використанням розчини мідного купоросу краще процідити. Та зате такий розчин можна зберігати протягом 12-18 годин і використовувати поступово, ретельно перемішуючи щоразу. Довше доби розчин мідного купоросу не зберігають.

Застосовувати препарат можна лише на рослинах, з яких прибрали пошкоджені, хворі частини – сухе, зів’яле, зламане листя та гілки, зачистили кору та рани, зібрали рослинні залишки з поверхні ґрунту.

Норма використання робочих розчинів з мідним купоросом – від 2 л на кожен м² ґрунту та 0,5 л на кожну трав’янисту рослину, до 1,5 л — на кущ, до 3-6 л — на дерево (пропорційно до віку – 3 л для трирічного дерева, 4 л – для п’ятирічного, 5 л – для п’ятирічного, але максимум – 6 л на крону, починаючи з 6 років).

Єдині речовини, з якими можна комбінувати препарат – сірковмісні пестициди. Використовувати мідний купорос з іншими фунгіцидами чи інсектицидами заборонено.

У комбінації з органічними засобами, в тому числі органічними добривами, його в основному застосовують для обробки ґрунту.

Обробка саду мідним купоросом

Обробка дерев мідним купоросом проводиться рано навесні або пізно восени

Коли обробляти плодовий сад мідним купоросом?

Традиційно мідний купорос в плодовому саду застосовують або навесні, або восени. Весняна обробка повинна припадати на період після прогрівання землі та повітря, достатньої для застосування препарату (середньодобовий показник – від +6°C) до початку сокоруху та росту бруньок.

Восени мідним купоросом рослини обробляють після завершення листопаду, орієнтуючись на погоду та стан рослин – у жовтні чи листопаді.

Зазвичай обирають лише одну обробку, щоб не допустити надмірного накопичення міді у ґрунті та її надлишку.

Детально про обробки плодового саду весною та восени читайте в наших статтях:

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.