Прибирання опалого листя — за і проти

Наприкінці осені в інтернет-виданнях та соціальних мережах з’являється велика кількість публікацій про те, що робити з опалим листям. При цьому йде чіткий поділ на два табори, що сперечаються один з одним. Одні наводять аргументи, чому опале листя потрібно обов’язково прибирати з саду. Їх опоненти наполягають на своєму: прибирати листя з саду — йти наперекір природі! І, за великим рахунком, аргументи і тих, і інших правильні. У читача виникає закономірне питання, хто має рацію, кого слухати?

pribirannya-opalogo-listya-za-i-proti-01-1024x656-5249794

Прибирання опалого листя — за і проти

У своїй статті я спробую внести ясність в це питання, а може, навпаки, підпустити туману… Перше і найголовніше, що варто розуміти — в своєму саду ви і тільки ви приймаєте рішення, незалежно від того, що вам радять блогери та експерти. Ваш сад — ваша зона ризику та відповідальності.

Зміст:

Опале листя — користь чи шкода?

Дійсно, момент листопаду один з найкрасивіших та найулюбленіших нами сезонів. Не дарма восени багато хто вирушає до лісу або в парк. Прогулюючись по листю на доріжках і тримаючись за руки, можна зробити гарні романтичні селфі. А нам садівникам і їхати нікуди не треба. Як кажуть, варто лише відкрити двері і «селфі» собі скільки завгодно …

Але от невдача, вже через короткий проміжок часу це червоне, жовте, зелене листя перетворюється в коричневу, буру, злежалу масу абсолютно непривабливого вигляду. Тому, якщо ви вирішили прибирати листя, краще це робити поки воно сухе та легке.

Це добриво?

Можна довго сперечатися про багатий зміст корисних речовин в опалому листі. Я прихильник того, що вони там є, але у малій кількості. Але ніхто не стане сперечатися з тим, що опале листя, перегниваючи за зиму, стає частиною верхнього шару ґрунту і при цьому істотно покращує його структуру, роблячи пухким, волого- і повітропроникним.

Знову ж, черви й інші підземні жителі використовують опале листя як їжу, віддаючи назад той самий біогумус, а це вже відмінне добриво.

pribirannya-opalogo-listya-za-i-proti-02-1024x684-9175115

Опале листя, перегниваючи за зиму, стає частиною верхнього шару ґрунту і при цьому істотно покращує його структуру

Опале листя утеплює коріння рослин, але як?

Опале листя на зиму служить свого роду ковдрою, що рятує коріння наших рослин від зимових морозів. Все так, але за умови, що це сухий і «пухнастий» прошарок. А де таке бачено взимку? Зазвичай, листя встигає намокнути і злежатися у тонкий прошарок перед настанням холодів і користі від нього, як утеплювача, мало.

А ось якщо ви зберете сухе листя і насиплете його гіркою на ваші чагарники, ті ж троянди, а зверху накинете шматок поліетилену (негерметично), ось це вже інша справа. Під таким «дахом» листя не намокне та не злежиться до весни і буде зберігати тепло землі навколо ваших саджанців.

Місце зимівлі хвороб та шкідників

Ця думка, напевно, приходить в голову кожному садівникові, та ще й масово підігрівається у друкованих та інших матеріалах на садову тематику. І теоретично так воно і є. На практиці усе зовсім не так.

Ось мій сусід під своїми деревами буквально вискоблює землю до гладенького стану. Там не те що листя, там просто гола земля круглий рік. І що? Все одно ходить з обприскувачем весь сезон. Тому що не знає або не приймає однієї простої істини — не в листі спори борошнистої роси та фітофтори зимують, а у землі. Не в опалому листі тля від морозів ховається, а на гілках. Не під грушею спори іржі зимують, а на ялівцях і т. д. і т. п.

Не працює прибирання листя як засіб боротьби з хворобами та шкідниками наших садів. Знову ж — прибирати куди? Будемо копати глибокі «могили» для спор та яйцекладок? Або палити ті ж  багаття, вбиваючи і себе, і своїх сусідів разом із шкідниками?

Вже якщо прибираєте, то з розумом: засипаємо город на майбутній сезон, наповнюємо парники та високі грядки, додаємо в компост, чи ще десь з користю можна застосувати…

До речі, за дивним збігом обставин, саме під шаром опалого листя зимують сонечка і, напевно, інші корисні для нас комахи.

pribirannya-opalogo-listya-za-i-proti-03-1024x682-8538208

Приймаючи рішення, прибирати опале листя чи ні, варто враховувати і такий фактор, як стиль саду

Компрес, що вбиває рослини

І це, мабуть, так. Не прибране перед зимою листя з газону зі 100% вірогідністю призведе до утворення весняних лисин або білих плям — «снігова пліснява». Як наслідок, вам доведеться їх «ремонтувати»: підсівати та обробляти фунгіцидами.

Більш того, не тільки газон знаходиться в зоні ризику, але всі вічнозелені ґрунтопокривні рослини: флокс шилоподібний, живучка, обрієта та ін. Адже шар намоклого та злежалого листя не пропускає повітря і при цьому утримує вологу — рослина починає гнити.

І ось тут, мабуть, варто зупинитися і прийняти своє рішення, прибирати листя або не прибирати, а якщо прибирати, то де?

Трохи свого досвіду

Обов’язково прибираю з газону та ґрунтопокривних, опалому листю там не місце. Обов’язково прибираю з доріжок — листя намокає, злежується і стає слизьким, а з першим морозцем і поготів. Залишаю листя під деревами та чагарниками, але не перекопую, як радить дехто, а трохи присипаю компостом або просто землею. Так їх вітер не розносить, і переробляти нашим підземним друзям їх простіше.

Можливо, варто враховувати і такий фактор, як стиль саду. Мій сад робиться у «природному» стилі і опале листя виглядає в ньому органічно, за винятком суто функціональних моментів, про які написав. Якщо ж ваш сад «дизайнерський» і листя в ньому буде виглядати чужинцем, то, звичайно, варто його видаляти повністю, інакше сад буде виглядати занедбаним.

До речі, для багатьох навіть у звичайному сільському саду цей фактор найважливіший — «недоглянутий», «ледар», «що скажуть сусіди» і т.п.

Словом, зважуйте «ЗА» і «ПРОТИ» прибирання опалого листя та приймайте правильні рішення, виходячи зі своїх конкретних умов.

Ігор Білевич,

Ботанічка.