Аміачна селітра — для чого і як використовувати

Базове, доступне за ціною азотне добриво, без якого важко уявити собі традиційне садівництво – саме такою залишається репутація аміачної селітри вже більш як півстоліття. Це і справді просте у застосуванні і ефективне класичне добриво. Що не робить його простим у використанні і повністю безпечним. З аміачною селітрою важливо продумати час, пропорції та не забувати про правила безпеки.

Аміачна селітра

Аміачна селітра — для чого і як використовувати

Для чого використовують аміачну селітру

Аміачна селітра – азотне добриво, білі або жовтуваті, сипкі гранули солей азотної кислоти діаметром від 1 до 4 мм, що містять від 32 до 34,4% азоту. Завдяки простій, формулі 1NH4:1NO3 (рівні частки «повільної» амонійної та «швидкої» нітритної форми) забезпечується доступність азоту для рослин, рухливість і висока ефективність у всіх кліматичних зонах, типах ґрунтів та напрямках застосування.

Задоволення потреб рослин в азоті як основному мікроелементі, що забезпечує вегетацію та розвиток, активний синтез білків та хлорофілу – головна мета внесення аміачної селітри.

На практиці за допомогою цього азотного добрива вирішують цілий ряд завдань:

  • збільшують густоту посівів;
  • стимулюють, пришвидшують ріст;
  • покращують кущування;
  • збільшують масу листя;
  • підвищують декоративність рослин;
  • посилюють здатність протистояти негативним факторам та захворюванням, зокрема при передпосівній обробці картоплі та замочуванні насіння;
  • подовжують цвітіння;
  • підвищують врожайність, лежкість та транспортабельність плодів.

Це добриво підходить для всіх видів рослин, крім схильних до накопичення нітратів представників родини Гарбузових (від огірків до кабачків і баштанних культур). Аміачну селітру можна використовувати для плодоовочевих, зернових, ягідних і декоративних рослин, чагарників, дерев чи трав’янистих культур.

Завдяки вмісту половини «повільного» азоту аміачна селітра вважається ідеальним азотним добривом для рослин з тривалою вегетацією (від цвітної капусти до цибулі та буряку).

Читайте також наші статті:

Коли і як застосовують аміачну селітру

Це ефективне азотне добриво, половина азоту в якому міститься в доступній та рухливій нітратній формі, що не лише починає відразу засвоюватися рослинами, але й легко вимивається опадами. Тому аміачну селітру краще використовувати не під зиму чи восени, а в першій половині сезону.

Найефективніша аміачна селітра напровесні, зокрема при підготовці до посівів та висадки.

Аміачна селітра водорозчинна, з нею швидко готують робочі розчини. Та за методами використання вона абсолютна універсальна.

Добриво можна вносити:

  • в ґрунт на глибину в 10-15 см;
  • по мерзлій землі чи по снігу на початку відлиги;
  • безпосередньо в рядки та лунки;
  • у вигляді водних розчинів для підживлення вегетуючих рослин, розчиняючи у теплій воді.

При «сухому» застосуванні аміачну селітру важливо розсипати рівномірно і забезпечити рясний полив, а при поливі розчинами – уникати контакту добрива чи розчину зі стеблами та листям.

Мінімальний інтервал для повторного внесення цього добрива – 3 тижні.

Норми використання

Аміачну селітру використовують у кількості від 10 до 50 г на квадратний метр насаджень або 10 л води для поливу. Стандартні норми підживлення аміачною селітрою:

  • для газонів, декоративних багаторічників – 25-30 г;
  • для декоративних кущів та дерев – 40-50 г;
  • для плодових дерев та ягідних кущів – 15-30 г;
  • для однорічних квітів та овочевих культур – 20-30 г;
  • під суницю та інші дрібні ягідники – 10-15 г.

Якщо ви сумніваєтеся у нормах використання, запам’ятайте «середній» стандарт у 30 г. Для виснаженого ґрунту норму добрив збільшують не більше, ніж на 20%.

Чи можна поєднувати аміачну селітру з іншими добривами

Аміачна селітра чудово змішується з усіма видами класичних мінеральних добрив (калієва та натрієва селітри, хлористий та сульфатний калій, фосфоритне борошно, суперфосфат).

Її можна вводити як азотовмісний компонент до сумішей з калійними та фосфорними добривами за умови змішування безпосередньо перед застосуванням.

Не варто одночасно застосовувати аміачну селітру з кальцієвмісними, вапняними добривами, сульфатом амонію та органікою, в тому числі компостом, перегноєм, золою, торфом. Між внесенням органічних добрив та застосуванням аміачної селітри доречно витримувати паузу не менше як у 3 тижні.

Правила безпеки

Половина нітратного азоту в аміачній селітрі вимагає ретельного прорахування доз і врахування ризиків накопичення нітратів у плодах при надлишковому внесенні.

Аміачна селітра – добриво кисле, і для певних декоративних та овочевих рослин після його внесення ефект підкислення може бути суттєвим. Обов’язково враховуйте вплив добрива на реакцію ґрунту для рослин, що вимагають лужного рН. Компенсувати внесення селітри можна за допомогою карбонату кальцію та вапнякового борошна.

Для уникнення самозаймання варто обмежити використання органічної та сухої мульчі (соломи, тирси).

Дрібні, деформовані квітки, надмірний ріст «жирної», водянистої зелені замість цвітіння та плодоношення, в’янення, погіршення стійкості рослини до хвороб та шкідників – ознаки надлишкового підживлення аміачною селітрою. За їх появи потрібно спробувати «вимити» азот з ґрунту рясними поливами і збалансувати живлення рослин внесенням калію та фосфору.

Аміачна селітра дуже легко накопичує вологу. При межі гігроскопічності у 65%, вона вимагає зберігання у сухих приміщеннях та щільній, бажано пластиковій тарі, що унеможливлює проникнення вологи.

Це добриво вогне- та вибухонебезпечне, але лише при контакті з відповідними реагентами та нагріванні вище 30°C. Транспортується та зберігається аміачна селітра цілком безпечно за дотримання елементарних правил, які ретельно прописує виробник. Його рекомендацій потрібно неухильно дотримуватися.

При роботі з аміачною селітрою завжди захищайте шкіру та органи дихання, уникайте потрапляння в очі, не допускайте дітей та домашніх тварин. При потраплянні аміачної селітри на шкіру чи слизові, рясно промийте їх водою. У випадку появи будь-яких ознак подразнення терміново зверніться до лікаря.

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.