Ландшафт подвір’я – правила і норми організації

Облаштовуючи дизайн подвір’я і саду, ми, в першу чергу, думаємо, щоб було красиво і зручно, адже комфортне перебування у дворі приватного будинку – це надзвичайно важливо для гармонійного життя за містом. В своєму бажанні мати ландшафт подвір’я «на заздрість всім сусідам» ми часто не звертаємо уваги на те, що наші забаганки можуть тим самим сусідам дуже не сподобатися. Буває, що з ними просто не пощастило – таким нічого не подобається. Це «клініка» і, можливо, ми напишемо про це іншу статтю. В цій – вестимо мову про те, як не порушити спокій і права власників сусідньої ділянки, організовуючи дизайн свого подвір’я. А ще, яких норм варто дотримуватися при цьому, щоб і самому користовуватися власним двором було зручно і приємно.

Ландшафт подвір’я – правила і норми організації

Ландшафт подвір’я – правила і норми організації

Що врахувати, плануючи ландшафт подвір’я?

Ми вже якось писали про важливість створення чіткого плану при організації простору ділянки з заміським будинком у статті «Чи є у вас план? Або з чого починається ландшафтний дизайн». Але зараз хочемо зупинитися саме на плануванні ландшафту двору, адже якщо у вас городу біля будинку соток двадцять, то до подвір’я цю зону ніяк не віднесеш.

Отже, перше, що треба зробити, працюючи над організацією ландшафту подвір’я, скласти список всіх обов’язкових і бажаних об’єктів. До обов’язкових можна віднести будівлі технічного і господарського характеру, без яких проживання в заміському будинку не можна назвати комфортним. Бажані – це різноманітні МАФи (арки, перголи, шпалери і т.д.), завдання яких зробити ваш двір якомога більше привабливим і затишним.

Приблизно цей список може виглядати ось так:

  • Гараж чи парковка, мінімум, на дві машини, а, може, і те, і інше. Навіть якщо ви поки не «на колесах», треба врахувати, що до вас будуть приїздити гості (чим їх здивувати – читайте тут), та і ви самі незабаром можете придбати автомобіль;
  • Господарські будівлі (маленький будиночок для усамітнення чи гостей, майстерня, літня кухня, сарай для домашніх тварин і т.д.);
  • Підїздні шляхи до гаража, садові доріжки для пересування по території;
  • Система освітлення подвір’я;
  • Місця і майданчики для відпочинку (альтанка чи тераса, баня, басейн, майданчики для спортивних занять чи дитячих ігор і т.д.);
  • Озеленення (високі чи вертикальні грядки, декоративні квітники, живоплоти, фруктові чи декоративні кущі і дерева);
  • Інші об’єкти дизайну подвір’я (водойми, фонтани, садові скульптури і т.д.)

Коли ви вже точно вирішили, які саме об’єкти мають бути на території вашого двору, можна переходити до наступного етапу – нанесення їх на схематичний план. А для цього треба знати наступні правила і норми.

Перше, що треба зробити, працюючи над організацією ландшафту подвір’я, скласти список всіх обов’язкових і бажаних об’єктів

Перше, що треба зробити, працюючи над організацією ландшафту подвір’я, скласти список всіх обов’язкових і бажаних об’єктів

Правила розташування житлових будівель

Відносно меж ділянки, існують конкретні вимоги розміщення житлових будівель і інших архітектурних об’єктів. Так, наприклад, приватний житловий будинок повинен розташовуватися на відстані не менше трьох метрів від межі двору. А якщо за парканом проходить автомагістраль, то ця відстань збільшується до шести метрів. Такі норми дуже слушні, адже вони спрямовані на захист господарів від зайвого шуму і пилюки.

Якщо ви плануєте мати в дворі будівлі для тримання худоби, птиці чи свиней, врахуйте, що їх зводити треба також з урахуванням певних правил. Так не варто тримати домашніх тварин чи птицю в сараях, розташованих ближче, ніж на 4 метри від сусідського паркану. Інші господарські будівлі дозволяється розташовувати за метр від нього.

Особливості озеленення подвір’я

Невинне дерево може стати причиною постійних сварок і навіть маленької війни з сусідами. Щоб цього не трапилося, варто знати, що великі дерева можна висаджувати не ближче, ніж за три метри від межі з сусідами. Це слушно, адже коріння і гілля крупномірів може їм докучати. Дерева середнього росту – за два метри, декоративні кущі – за метр. Враховуйте цей факт, якщо облаштовуєте по периметру ділянки живопліт. Розумно було б це питання заздалегідь обговорити з сусідами, бо деякі види рослин можуть викликати алергію, особливо в астматиків.

Баня чи сауна мають зводитися не ближче, ніж за п’ять метрів від головного будинку

Баня чи сауна мають зводитися не ближче, ніж за п’ять метрів від головного будинку

Санітарно-гігієнічні норми планування подвір’я

Щоб комфортно і безпечно почуватися у власному дворі, варто дотримуватися ще й санітарно-гігієнічних норм, що стосуються розташування об’єктів. Якщо на вулиці присутній туалет, треба врахувати, що він має бути розташований приблизно за 15 метрів від будівлі. При цьому відстань до сусідського будинку має бути не меншою.

Баня чи сауна мають зводитися не ближче, ніж за п’ять метрів від головного будинку. Криницю не можна копати поряд з компостною купою, туалетом чи загоном для худоби. Оптимальною можна вважати відстань джерела води від таких об’єктів – понад 20 метрів.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.