За однією з версій, слово «ватрушка» походить від слова «ватра», що означає «вогонь», «вогнище». Вважається, що така домашня випічка має дуже древнє слов’янське коріння. Сьогодні ватрушка з сиром однаково популярна як в українській, так і російській кухні. Начинка для ватрушок може бути різною – сир, картопляне пюре, варення чи джем. Але класичний рецепт ватрушок – це, звичайно, ватрушки з сиром (творогом). Саме такі ватрушки ми і будемо сьогодні з вами готувати.
Щоб тісто гарно підійшло, а здоба була пухкою, рекомендую дріжджі спочатку добре розтерти з ложкою цукру і залишити хвилин на 10-15 для реакції. Тим часом підігріємо молочко зі сметаною. Додаємо до дріжджів. Туди ж додаємо решту цукру, дрібку солі, яйця, ванілін, борошно і все гарненько перемішуємо. Тісто має вийти м’яке, таке, що не липне до рук. Якщо що — додайте трохи борошна.
Ставимо, щоб підійшло, бережно обминаємо руками і знову ставимо на підхід. Можна цю процедуру повторити двічі. Навіть не «можна», а «треба». Наполегливо рекомендую двічі дати тісту піднятися. Розділяємо тісто на шматочки по 50 г і формуємо ватрушки зручним способом. Даємо і їм підійти.
Формування ватрушок вимагає окремої уваги. За допомогою чашки вирізаємо з кожного шматка тіста основу для ватрушки.
Залишок та обрізки розтягуємо, скручуємо і розкладаємо на основу по периметру. Краї основи трохи змочуємо водою для кращого зчеплення.
Кладемо листочок м’яти для аромату на «дно» ватрушки, зверху – сирну масу. Відправляємо ватрушки з сиром у духовку до зарум’янювання приблизно на 15-20 хвилин (духовка розігріта до 180 градусів).
Готові ватрушки можна додатково змастити сметанною помадкою. А саме: 2-3 столових ложки сметани та цукор за смаком. Можна додати в цю суміш ще й трохи ваніліну. До речі, якщо є бажання, то в сирок можна додати промиті родзинки або інші сухофрукти на ваш смак.
Але найголовніше — коли я готувала ватрушки за цим рецептом, у мене залишилося трохи тіста. Я помістила його на ніч в холодильник. І на наступний день зробила з нього кренделі. Залишила їх на підхід на 40 хвилин у теплому місці (до збільшення в об’ємі в 3 рази). І ось, яке диво вийшло (дивіться фото нижче).
Балуйте своїх рідних домашньою випічкою! Спробуйте приготувати ще найсмачніші булочки з корицею яблучний пиріг «Бабине літо», або солодкі плюшки, або маковий рулет. Хай вам буде дуже смачно!
Людмила Воропаєва,
ЗЕЛЕНА САДИБА.