Традиційний англійський різдвяний торт — така ж обов’язкова випічка на Різдво в Великій Британії, як у нас паска на Великдень. Випікається він за кілька тижнів до католицького Різдва, а готувати інгредієнти британці починають ще в кінці осені. Внаслідок того, що цей торт при зберіганні регулярно поливають ромом чи бренді, він може лежати в прохолодному місці і чекати на свій час пару місяців. В моїй родині він вже теж став традиційним на новорічні свята. На смак англійський різдвяний торт більше нагадує соковитий кекс. Через велику кількість родзинок і цукатів він дуже важкий та поживний. А алкоголь додає такій святковій випічці пікантну нотку, яка з часом відчуватиметься все сильніше. Загалом, різдвяний торт, як дороге вино — чим довше лежить, тим стає смачнішим.
Треба сказати, що набір ягід, фруктів та цукатів може бути довільним — але загальну вагу краще залишити не меншою за 800 грамів.
До підготовки цукатів і ягід до випічки краще приступити за кілька днів. Промиємо родзинки і в’ялені ягоди, поріжемо цукати на шматочки, співмірні з родзинками, подрібнюємо цедру лимону. Додаємо в цю суміш бренді, апельсиновий сік і залишаємо на кілька днів настоюватися. Проте якщо ви не встигли це зробити заздалегідь, не біда — помістіть їх разом з бренді ненадовго в мікрохвильовку.
Починаємо готувати тісто. Збиваємо масло з цукром і вводимо по одному яйця, потім – борошно. Додаємо обрані нами спеції.
Невелику частину тіста треба відкласти окремо і на деякий час забути про неї. До основної частини тіста даємо всі сухофрукти і перемішуємо.
А тепер черга за замороженими ягодами чорної смородини. Повторюю, ягоди — заморожені! Обережно перемішуємо наше тісто разом зі смородиною.
Дно та стінки форми для випікання вистелюємо пекарським папером і змащуємо рослинною олією.
Викладаємо тісто у форму, а зверху тонким шаром кладемо частину тіста без сухофруктів і смородини, яку попередньо відклали. Це дозволить запобігти підгоранню ягід і цукатів у верхній частині різдвяного торту. Ставимо в попередньо розігріту духовку.
Випікаємо різдвяний торт при температурі 160 градусів близько 3 годин, поки він не стане щільним на дотик, а шпилька або зубочистка після проколу не буде сухою. У всіх духовки різні, враховуємо це. Щоб поверхня не підгорала, можна всередині процесу накрити торт фольгою чи пергаментом. Хороша підказка: як тільки починає смачно пахнути — торт готовий!
Після того як торт охолоне, потрібно проколоти його в різних місцях і полити бренді. Залишивши на ньому папір з форми, загорнути ще у папір для випікання, а потім – у фольгу, та помістити в прохолодне місце. Раз в тиждень різдвяний торт треба просочувати бренді. Зберігати в прохолодному місці його можна до 3 місяців.
Прикрашаємо за своїми уподобаннями. Наприклад, можна підігріти абрикосове варення, пропустити через сито і покрити ним верх торта. На ще теплий джем викласти гарним візерунком горіхи і цукати. Пов’язати стрічку (дивіться головне фото до публікації).
Практично в кожній європейській країні є свої традиційні рецепти різдвяної випічки. В Німеччині – це штоллен, в Австрії – віденське ванільне печиво. А чим ви будете дивути своїх рідних і близьких на свята?
Людмила Воропаєва,
ЗЕЛЕНА САДИБА.