Роботи в саду і на городі в грудні

Є у садівника два місяці на рік, коли він може трохи перевести дух і відпочити від садових турбот — грудень і січень. Та якщо ви живете за містом, то сніжної зими вам і без саду/городу роботи вистачає. Чого тільки варте регулярне звільнення від надмірного снігу доріжок! Але і садово-городні клопоти вимагатимуть уваги – захистити молоді саджанці від гризунів; хто не встиг, ще матиме змогу провести підзимні посіви, треба зробити годівнички для пташок, відремонтувати інвентар… Які ще роботи в саду і на городі чекають на нас в грудні, читайте в матеріалі.

roboty-v-sadu-i-na-horodi-v-hrudni-03-1024x576-1462679

Роботи в саду і на городі в грудні

Зміст:

Роботи в грудні в саду

Перевірка укриття

У тих регіонах, де морози по-справжньому ще не почалися і сніг не випав, саме час перевірити чи надійно ви сховали свої теплолюбні рослини, чи все передбачили. Адже часто укриття робляться в тиху, приємну погоду пізньої осені, без урахування руйнівної сили зимових вітрів і ваги рясних снігопадів. Перевірте ще раз надійність конструкцій.

Вам буже також корисно дізнатися про помилки підготовки рослин до зими.

Захист молодих саджанців від гризунів

До речі, не забудьте, що взимку ваші молоді саджанці — це приваблива страва для гризунів, тому штамби молодих рослин (дерев і чагарників) краще захистити. Для цього є різні методи та способи: і старий добрий руберойд, і газети, і колготки, і сучасні садові бинти і сітки. Головне, пам’ятайте, якщо матеріал намокає і довго не сохне, то рослина від цього може постраждати. До речі й гризуни бувають різного зросту, тому ізолюйте рослини якомога вище, адже заєць може ставати на задні лапи.

Читайте також нашу статтю Як захистити сад і дім взимку від мишей і інших гризунів?

Побілка

Часто стовбури та товсті гілки на початку зими білять, оберігаючи від морозобоїн. Майте на увазі, що морозобоїни з’являються в кінці зими-на початку весни через різкий перепад температур стовбура вдень ​​(сонце вже гріє) і вночі (морози ще сильні). Тому й склад для побілки потрібно вибирати такий, щоб він протримався всю зиму. Можна, звичайно, побілити й в кінці зими, але погодьтеся, це незручно, та й важливий момент ви можете пропустити. Набагато зручніше, на мій погляд, використовувати спеціальні садові бинти або порізане на бинти агроволокно. Це і захист від морозобоїн, і від гризунів одночасно.

Сніг — найкращий утеплювач

Відомо, що сніг — найкращий утеплювач, адже він має пористу структуру і відмінно утримує тепло, яке йде від землі, навколо наших рослин і, при цьому, перешкоджає проникненню до них холодного повітря. Тому вживайте заходів, щоб сніг затримувався на вашій ділянці. Якщо ділянка засаджена чагарниками і багаторічниками, це вже хороший снігозатримувач. Якщо ж вона нова і ще порожня, створюйте штучні перепони. Розкладайте в стратегічних місцях спиляні гілки, стебла кукурудзи, соняшнику або топінамбура, не бійтеся використовувати великі бур’яни, притиснувши їх чимось від вітру.

Захист від снігу

Сніг, правда, може бути й проблемою, особливо якщо він мокрий і важкий. Лягаючи на гілки рослин, він може їх деформувати та навіть ламати. Особливо від цього страждають хвойні з чіткою геометричною формою (колони або кулі). Викривлення навіть однієї гілки та випадання її із загального силуету може зіпсувати вам настрій надовго. Тому деякі варто обв’язати мотузкою, але не дуже туго і сніг акуратно струшувати, коли він періодично налипає.

Та й взагалі хвойні (особливо молоді) краще на зиму прикрити, адже багато які з них схильні до ранньовесняного обгорання хвої, і як і в випадку з морозобоїнами, можна в кінці зими потрібний момент упустити. Тому краще все зробити заздалегідь. До речі, зчищайте сніг і з теплиць, полікарбонат річ хороша, але все ж «береженого Бог береже».

Живцювання хвойних рослин

Настає час для зимового живцювання хвойних рослин. І хоча більшість радить для цього початок весни, та робити це можна й зараз (звичайно, в умовах приміщення). Бо й часу вільного взимку у нас більше.

Дивіться детально про розмноження хвойних живцюванням взимку у моєму відео.

Обрізка чагарників та дерев

Грудень ще цілком слушний час (якщо, звичайно, немає сильних морозів) для обрізки наших традиційних чагарників — смородина, аґрус, малина, калина, виноград і ін. Та й дерева, якщо ви не встигли цього зробити, ще цілком можна обрізати, водночас заготовлюючи живці для весняних щеплень. Зберігають такі заготовки у вологому середовищі (тканина, тирса, сфагнум) в пакеті при низькій температурі +0…+5 °C (підвал або холодильник).

Роботи в грудні на городі

Як це не дивно, але грудень не відпускає нас й від грядок.

Підзимні посіви

Поки ґрунт остаточно не промерзлий, можна проводити підзимні посіви. Що можна і потрібно сіяти? Салат, редиску, шпинат, моркву, буряк та багато чого іншого. Сіяти, правда, варто більше і густіше, та й прикрити зверху листям не завадить. Зійдуть навесні не всі, але ті які зійдуть, будуть міцними і зійдуть раніше на пару тижнів. Накриєте в березні парники, і до травневих свят, а то й раніше, будете зі свіжою зеленню.

Що посадити під зиму? Читайте у нашому матеріалі. 

Дбаємо про весняні посіви

Та й про весняні посіви вже варто подбати. Поки не вдарили справжні морози, заготовлюйте компоненти для ґрунтових сумішей (землю та пісок), буде час й обробити їх в духовці, мікрохвильовій печі або на пару. Таким чином до моменту посіву (лютий-березень) у вас буде все необхідне.

Починаємо посівні роботи

До речі, в якомусь сенсі, посівні роботи саме час почати. Я маю на увазі, що в грудні потрібно ставити насіння багатьох рослин на стратифікацію (яблуня, магнолія, глід, липа, клен, ялівець, сосна та ін.). Мета стратифікації — позбутися речовин, що блокують проростання насіння, і тривати вона може довго.

Наводимо порядок

З огляду на те, що роботи в саду мало, то саме час зайнятися ревізією, ремонтом і порядком. Перевірте всі препарати і добрива, які залишилися від минулого сезону, все прострочене викидайте, відкриті пакування краще помістити всередину герметичних контейнерів і прибрати з морозу. Починайте складати список (та й купувати) необхідне на майбутній сезон. Перевірте і почистіть весь садовий і городній інструмент та розмістіть його на зберігання в сухому місці.

Окремо про секатор, основний і головне — дорогий, інструмент садівника. Обов’язково за допомогою спирту, ацетону або горілки ретельно очистіть його від смоли і засохлих частинок рослин. Змастіть рухомі частини. Зберігайте його в розкритому стані, щоб пружина не втратила своїх властивостей, і зберігайте в сухому місці (краще в будинку).

Те місце, де весь сезон ви займалися допоміжними садовими роботами (сарай), теж варто проінспектувати на предмет потрібне-непотрібне, навести порядок, зробити полички і всякі пристосування для зручності роботи, адже навесні і влітку, коли він буде необхідний, часу на його модернізацію, швидше за все, не буде.

Перевіряємо підвал

Контролюйте, що відбувається в підвалі. Чи немає гризунів, чи  не псується при зберіганні врожай, а якщо там зимують теплолюбні або зовсім юні рослини перевіряйте, чи достатньо зволожена земляна грудка, не допускайте повного пересихання, але й не перелийте.

Дбаємо про птахів

Пора розвісити годівниці для птахів. Залучаючи їх у свій сад, ви вирішуєте безліч проблем з комахами — шкідниками майбутнього сезону. Тільки майте на увазі, закладати корм варто тільки при настанні сильних стійких морозів, коли звичайний природний корм стає для них недоступним.

Як зробити годівницю — дивіться у матеріалі «Як змайструвати шпаківню чи годівничку для птахів – 15 фото»

Нові знання

І нарешті, грудень зі своїми довгими вечорами, дозволяє не сильно завантаженому садівникові зануритися в світ знань. Шукайте, читайте і вивчайте нові рослини, нові добрива, препарати і агроприйоми. Всі ці нові знання напевно спрацюють в майбутньому, причому до весни ви матимете можливість отримати їх, осмислити і навіть переосмислити, стосовно ваших умов і вашої ділянки.

Готуємось до свят

А в кінці місяця — Різдво, Новий Рік і знову Різдво 🙂 І тут садівникові є чим зайнятися. Або прикрасити місце для свят в саду, або задуматися про живу новорічну хвойну красуню в будинку.

Що робити, щоб новорічна красуня-ялинка в контейнері прижилася після свят в саду, читайте в нашому матеріалі.

З прийдешніми!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.