Люблю рецепти українського кухаря Євгена Клопотенка. Вони у більшості дуже прості, але водночас оригінальні (першоджерело рецепта пирога та інші цікаві ідеї шукайте на офіційному сайті Євгена). Саме таким є цей пиріг з томатами у прованському стилі. Він сподобається початківцям у кулінарній справі та тим, хто не любить довго куховарити, але хоче здивувати себе та домашніх. Ідеальна домашня випічка розслабленого вихідного дня. Основний інгредієнт — кислуваті томати. Цибуля додає солодкий присмак, а сухі трави — аромат та те саме відчуття Провансу. Тісто ми беремо готове листкове, тому приготувати такий пиріг можна дуже швидко, маніпуляцій з ним мінімум.
Хочу окремо наголосити на правильному виборі томатів. Я цей пиріг роблю не перший раз і пам`ятаю, що Євген радить саме помідори-сливки, адже вони виділяють менше соку. Я ж пішла у супермаркет і сливок на цей раз не знайшла. В наявності були потрібного мені розміру невеликі рожеві томати, ще й не дуже стиглі, тому я вирішила, що цей варіант мені підходить ідеально. Готувати пиріг я почала не одразу, а через декілька днів, тому томати трошки дозріли, і при випіканні соку дійсно було більше, ніж я хотіла. Як результат — пиріг вийшов вологий. Тому обирайте саме сливки! Або ж ті томати, які ви знаєте, і впевнені, що при випіканні буде мало соку.
Половинки томатів посипаємо сіллю, сухими травами та скроплюємо оливковою олією. Можна покласти томати на деко, я ж одразу розмістила їх у формі, де буду запікати.
До речі, про форму… На цей раз я вирішила не тільки «поекспериментувати» із томатами, а й спробувати приготувати пиріг у силіконовій формі. І мені здалось, що звичайна металева форма працювала краще. Виділення соку у більшій кількості я пов’язую і з формою також.
Не забудьте на перших етапах рецепта дістати листкове тісто з морозильної камери.
Запікаємо томати у розігрітій до 180 грудусів духовці поки вони не стануть м’якими (приблизно 15-20 хвилин, але моїм рожевим знадобилося трошки більше). А в цей час займемося цибулею.
Дивіться також інші смачні рецепти пирога за посиланням.
Нарізаємо та обсмажуємо цибулю до коричневого кольору, за необхідності випарюємо, а наприкінці додаємо коньяк.
Томати після духовки викладаємо шкіркою вниз у форму для запікання (або залишаємо в тій, де запікали овочі) та викладаємо на них обсмажену цибулю.
Викладаємо на овочі листкове тісто по формі та обрізаємо зайве. Ви, звісно, можете спробувати оформити краї пирога якось філігранно, але можна і не заморочуватись (як я), трохи грубуватий «провінційний» стиль випічки це дозволяє.
З залишків тіста зробіть круасани чи булочки до чаю. Дивіться нашу публікацію 3 швидкі рецепти домашньої випічки з магазинного листкового тіста.
Робимо виделкою проколи та відправляємо у розігріту духовку до 180 градусів.
Запікаємо наш відкритий прованський пиріг до золотистого відтінку тіста (приблизно 20 хвилин).
Дістаємо з духовки, трохи охолоджуємо та перегортаємо за допомогою тарілки. Зверху Євген радить посипати пармезаном, але це не обов`язково, у мене на цей раз його не знайшлось.
Готово! Особливо цей пиріг із томатами мені подобається холодним та коли трошки постоїть. Тоді зайва волога висихає, а кисло-солодкий смак відчувається ідеально.
Смачного!
Наталка Гурман,
ЗЕЛЕНА САДИБА.