Лілійники полюбилися нашим садівникам не лише через достатньо просте вирощування й універсальність, але й завдяки великому вибору різноманітних сортів. Окрема категорія лілійників — бордюрні сорти. Вони часто вважаються лише карликовою версією звичних нам великих лілійників. Та насправді це багато в чому особливі сорти. Завдяки рясним куртинам зелені вони справляють враження більш охайних, довше зберігають декоративність і здатні вписатися навіть в альпійську гірку. Ці маленькі чарівні акценти чудово виглядають не тільки в бордюрах. Та саме там їх використовують найчастіше.
Серед більш як 75 тисяч сортів лілійників особлива категорія бордюрних гібридів не випадково настільки вирізняється. Мініатюрними, чи бордюрними вважають всі компактні сорти висотою до 50 см. Бордюрні лілійники не можуть похвалитися дуже великими квітками (в діаметрі вони в середньому досягають «всього» 4-6 см) та зате куди швидше нарощують густі подушки з вузького листя. Від 1 до 2 см вшир, листки в довжину не перевищують і 40 см, ростуть прямо або формують фонтановидні густі куртини.
Сортові бордюрні лілійники здатні цвісти більше 4 місяців, часто ці сорти повторноквітучі.
Всі невисокі лілійники розділяють на три групи:
Та це розділення при покупці значення майже не має. Адже головне в бордюрних лілійниках їх дивовижна ошатність, гармонійність, рівноцінно досконалий вигляд квіток і листя, що не втрачають декоративність навіть до перших приморозків.
Ассортимент бордюрних лілійників не такий великий, зате постійно розширюється оригінальними сортами.
Багато сортів залишаються безіменними й позначаються просто як бордюрні, є і цілі сортосерії з особливим забарвленням. У будь-якому випадку, краще придивлятися до асортименту у місцевих колекціонерів і в розплідниках, обираючи з числа добре акліматизованих сортів.
Читайте також нашу статтю Гібридизація лілійників своїми руками, або Сам собі селекціонер.
Читайте також нашу статтю Лілійники — посадка, догляд, розмноження.
Бордюрні сорти лілійників дивують однаковою висотою листя, більшою щільністю кущиків і ошатною, яскравою формою, яка дозволяє використовувати їх як акценти й текстурні рослини. Навіть поодинці кущики таких лілійників виглядають дуже ефектно.
За їх допомогою можна:
Особливо чарівно бордюрні лілійники виглядають як «стопери» на поворотах доріжки та у кутках. Їх можна розташовувати шахматками чи пунктирно по квітнику, додаючи строгості навіть природним по характеру композиціям. Посеред газону група бордюрних лілійників також буде здаватися надзвичайно яскравою.
Основна функція мініатюрних лілійників — організація бордюрів. З них дійсно можна створити ошатну рамку навколо будь-якого об’єкта чи маскуючу лінію, що своїм яскравим пишним листям заховає непривабливі переходи й краї композицій. При цьому ніхто не забороняє змішувати лілійники з іншими видами, адже чудово мініатюрні сорти виглядатимуть і при посадці «через один» з контрастним по текстурі курчавим кущиком, наприклад, костриці, манжетки, полині чи гейхерелли.
Не варто ігнорувати бордюрні лілійники і при оформленні кам’янистих композицій — гірок, рокаріїв, скалок. Вони чудово контрастують та поєднуються з грунтопокривними рослинами та сланкими чагарниками, можуть розставити цікаві акценти й додати яскравих, неочікуваних «плямок» до звичного набору рослин.
Мініатюрні густі лілійники — кращі кандидати для вирощування і в контейнерах. Якщо розташувати їх в кам’яних квітниках, великих контейнерах, ящиках чи поодинці в гарних горщиках, вони з легкістю затьмарять красу однорічників. До того ж, контейнерні лілійники чудово прикрашають і зимові сади та оранжереї.
Підбір партнерів для лілійників вимагає не лише уважного вивчення умов та вимог до догляду. У бордюрних лілійників листя зберігає декоративність довше, ніж у великих сортів. Щільні куртинки прикрашають сад і в кінці літа, нерідко «дотягуючи» до зими. Проста обрізка жовтіючого листя дозволяє повернути куртинкам і бордюрам більш ошатний вигляд. Та у змішаних композиціях лілійники краще доповнювати партнерами, що здатні замаскувати зів’яле листя.
Ідеальними сусідами для лілійників недаремно вважають декоративні злаки, фізостегію, деревій, герані, світлолюбні сорти хост, ліатріс, вербозілля — види, що здатні «прикрити» недоліки лілійників.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.