Бордюрні лілійники — для бордюрів і не тільки

Лілійники полюбилися нашим садівникам не лише через достатньо просте вирощування й універсальність, але й завдяки великому вибору різноманітних сортів. Окрема категорія лілійників — бордюрні сорти. Вони часто вважаються лише карликовою версією звичних нам великих лілійників. Та насправді це багато в чому особливі сорти. Завдяки рясним куртинам зелені вони справляють враження більш охайних, довше зберігають декоративність і здатні вписатися навіть в альпійську гірку. Ці маленькі чарівні акценти чудово виглядають не тільки в бордюрах. Та саме там їх використовують найчастіше.

Бордюрні лілійники — для бордюрів і не тільки

Бордюрні лілійники — для бордюрів і не тільки

Які бувають борюрні лілійники?

Серед більш як 75 тисяч сортів лілійників особлива категорія бордюрних гібридів не випадково настільки вирізняється. Мініатюрними, чи бордюрними вважають всі компактні сорти висотою до 50 см. Бордюрні лілійники не можуть похвалитися дуже великими квітками (в діаметрі вони в середньому досягають «всього» 4-6 см) та зате куди швидше нарощують густі подушки з вузького листя. Від 1 до 2 см вшир, листки в довжину не перевищують і 40 см, ростуть прямо або формують фонтановидні густі куртини.

Сортові бордюрні лілійники здатні цвісти більше 4 місяців, часто ці сорти повторноквітучі.

Всі невисокі лілійники розділяють на три групи:

  • дрібноквіткові сорти (small flowered hybrids), які часто лише маскуються під компактні по росту, випускають більше квіток меншого розміру;
  • мініатюрні лілійники (miniature hybrids), які виділяють по висоті і розміру квіток до 7,5 см;
  • карликові (dwarf hybrids) лілійники, які вирізняються компактністю листя (до 30 см).

Та це розділення при покупці значення майже не має. Адже головне в бордюрних лілійниках їх дивовижна ошатність, гармонійність, рівноцінно досконалий вигляд квіток і листя, що не втрачають декоративність навіть до перших приморозків.

Кращі сорти бордюрних лілійників

Ассортимент бордюрних лілійників не такий великий, зате постійно розширюється оригінальними сортами.

  1. «Розі Ретєрнз» (Rosy Returns) — чарівний яскраво-рожевий лілійник з малиновим обрамленням жовтого ока і світлими смугами по льодовиково-тепло-рожевим, дуже хвилястим по краю пелюсткам. При діаметрі до 8 см, завдяки ширині пелюсток, квітки здаються величезними. Сорт здатен цвісти повторно, до зими не втрачає декоративності компактних, щільних куртин темного листя й чудово росте навіть в напівзатінку.
  2. «Стелла де Оро» (Stella de Oro) — по-справжньому легендарний сорт лілійників з числа найбільш надійних бордюрних сортів. При висоті до 35 см цей лілійник дивує здатністю швидко розростатися, дуже красивим відтінком зелені і підвищеною щільністю дернин. При діаметрі квітки до 6 см він здається пишноквітковим завдяки неймовірній кількості квітконосів. Яскравий жовтогарячий відтінок і сильний аромат — приємні бонуси. Цей сорт сонцелюбний, зберігає декоративність до зими.
  3. «Пандораз Бокс» (Pandora’s Box) — ще один легендарний компактний сорт висотою до 45 см з ніжно-ароматними, хвилясто-округлими квітами, у яких на кремовому фоні здається дуже яскравим вишневе «око».
  4. «Лейсі Доллі» (Lacy Dolly) — наймахровіший серед усіх мініатюрних лілійників, з дуже густими подушками і швидким ростом. Квіток формує не настільки багато, як конкуренти, зате кожна — надцінна. Махрова, аккуратна, з хвилястими пелюстками, рожево-коралова-кремова квітка сяє акварельними переходами, мінливим забарвленням, дивує зеленою плямкою в центрі та розміром — до 10 см. Один з найбільш вимогливих до догляду бордюрних лілійників.
  5. «Розвіта» (Roswitha) — красивий махровий представник бордюрних лілійників. Дуже темне листя здається вдвічі густішим, ніж у конкурентів. Та цінують цей сорт все ж не за зелень, що не втрачає декоративності до середини осені, а за здатність випускати виключно махрові квітки незалежно від погоди та сезону. Унікальний рожево-пудровий відтінок з абрикосовими переливами підкреслює красу гофрованих пелюсток, що нерівномірно закручуються у центрі махрової квітки. І примушує ще більше виділятися велику темно-фіолетову пляму-око на кожній пелюстці.
  6. «Джейсон Солтер» (Jason Salter) — солнцелюбний, чарівний двокольоровий лілійник з більш «сучасними» широкопелюстковими, хвилястими по краю квітками яскраво жовтого забарвлення з темним коричнево-пурпуровим колом у центрі. Дивує болотяним відтінком листя, що ніби хаотично закручується у дернинках та матово виділяється на фоні інших лілійників.
  7. «Чілдренз Фестівал» (Children’s Festival) — найромантичніший та рясно квітучий сорт з унікальним світлим персиково-льодяниковим відтінком квітів, світло-жовтим мазком вздовж хвилястих пелюсток і абрикосовим зівом. Листя надвузьке, підкреслює красу великих квіток на низьких квітконосах, майже завжди пряме, стирчить між квітами.
  8. «Пардон мі» (Pardon Me) — один з найменш охайних, та зате яскравих бордюрних сортів. Довге листя дивиться в розкидистих кущиках у всі боки, створюючи «заплутаний» ефект пишного безладу куртин. Спочатку рослина може видатися занадто неаккуратною для бордюрного сорту, та квітконоси не перевищують в висоту листя, підкреслюючи, що цей лілійник насправді — один з найменших. Цвіте він рівномірно по всій дернині, квіток формує дуже багато. Яскраво-жовте око підкреслює красу темного рожево-бузкового акварельного забарвлення.
  9. «Літтл Грейпетт» (Little Grapette) — схожий за забарвленням, але трохи темніший сорт з маленькими, аккуратними, майже фіолетовими по хвилястому краю квітками з жовтим зівом. Здалеку цієї особливості не помітно, та пелюстки в нижньому ряді закручуються назад. Листя майже смарагдове, дуже аккуратне і широке.

Багато сортів залишаються безіменними й позначаються просто як бордюрні, є і цілі сортосерії з особливим забарвленням. У будь-якому випадку, краще придивлятися до асортименту у місцевих колекціонерів і в розплідниках, обираючи з числа добре акліматизованих сортів.

Читайте також нашу статтю Гібридизація лілійників своїми руками, або Сам собі селекціонер.

Бордюрні лілійники ідеальні для обрамлення альпійських гірок

Бордюрні лілійники ідеальні для обрамлення альпійських гірок

Читайте також нашу статтю Лілійники — посадка, догляд, розмноження.

Використання бордюрних лілійників в дизайні саду

Бордюрні сорти лілійників дивують однаковою висотою листя, більшою щільністю кущиків і ошатною, яскравою формою, яка дозволяє використовувати їх як акценти й текстурні рослини. Навіть поодинці кущики таких лілійників виглядають дуже ефектно.

За їх допомогою можна:

  • ввести акценти на передній край міксбордерів чи квітників;
  • «підсвітити» темні місця композицій;
  • відтінити красу основних рослин;
  • внести контрасти, що зроблять монотонні ансамблі більш цікавими.

Особливо чарівно бордюрні лілійники виглядають як «стопери» на поворотах доріжки та у кутках. Їх можна розташовувати шахматками чи пунктирно по квітнику, додаючи строгості навіть природним по характеру композиціям. Посеред газону група бордюрних лілійників також буде здаватися надзвичайно яскравою.

Основна функція мініатюрних лілійників — організація бордюрів. З них дійсно можна створити ошатну рамку навколо будь-якого об’єкта чи маскуючу лінію, що своїм яскравим пишним листям заховає непривабливі переходи й краї композицій. При цьому ніхто не забороняє змішувати лілійники з іншими видами, адже чудово мініатюрні сорти виглядатимуть і при посадці «через один» з контрастним по текстурі курчавим кущиком, наприклад, костриці, манжетки, полині чи гейхерелли.

Не варто ігнорувати бордюрні лілійники і при оформленні кам’янистих композицій — гірок, рокаріїв, скалок. Вони чудово контрастують та поєднуються з грунтопокривними рослинами та сланкими чагарниками, можуть розставити цікаві акценти й додати яскравих, неочікуваних «плямок» до звичного набору рослин.

Мініатюрні густі лілійники — кращі кандидати для вирощування і в контейнерах. Якщо розташувати їх в кам’яних квітниках, великих контейнерах, ящиках чи поодинці в гарних горщиках, вони з легкістю затьмарять красу однорічників. До того ж, контейнерні лілійники чудово прикрашають і зимові сади та оранжереї.

Підбір партнерів для лілійників вимагає не лише уважного вивчення умов та вимог до догляду. У бордюрних лілійників листя зберігає декоративність довше, ніж у великих сортів. Щільні куртинки прикрашають сад і в кінці літа, нерідко «дотягуючи» до зими. Проста обрізка жовтіючого листя дозволяє повернути куртинкам і бордюрам більш ошатний вигляд. Та у змішаних композиціях лілійники краще доповнювати партнерами, що здатні замаскувати зів’яле листя.

Ідеальними сусідами для лілійників недаремно вважають декоративні злаки, фізостегію, деревій, герані, світлолюбні сорти хост, ліатріс, вербозілля — види, що здатні «прикрити» недоліки лілійників.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.