10 порад, як обрати смачний кавун без нітратів

Хоча тепер кавуни продаються мало не з початку літа, нарешті настав період, коли можна купувати ці смачні ягоди, вирощені без «хімії». Оптимальний час для дозрівання баштанних, а, відповідно, і їх купівлі – кінець липня-серпень. Кавуни надзвичайно корисні: мають сечогінну дію, виводять токсини, прочищаючи печінку, покращують перистальтику кишківника, вирішуючи проблему із закрепами. Також у них міститься залізо, вітаміни, фолієва кислота, магній та інші корисні речовини. Приємний бонус – те, що кавун складається на 90% з води, тому це ідеальна їжа для тих, хто слідкує за своєю фігурою. Але як обрати смачний кавун і не потрапити на недобросовісних виробників, які обробляють свою продукцію небезпечними речовинами? Читайте поради, як обрати смачний кавун без нітратів.

10 порад як обрати смачний та зрілий кавун без нітратів

10 порад як обрати смачний та зрілий кавун без нітратів

1. Обирайте кавун по розміру

Стандартного розміру, за яким обирати кавун, немає, адже бувають кавуни різних сортів – крупніших чи дрібніших. Але обирайте серед партії ягоду середнього розміру. Бо маленькі, швидше за все, ще не дозріли, а великі можуть бути нашпигані добривами, бо наш клімат не сприяє вирощуванню гігантських кавунів. Зазвичай, хороший плід важить 6-10 кілограмів.

2. Не купуйте кавуни над дорогою

Будь-які фрукти та овочі, які продають понад дорогою, вбирають у себе пилюку та шкідливі гази автомобілів, що проїжджають повз.

Навіть якщо кавун ідеальний на вигляд, щоб перестрахуватися, дітям варто давати частину м’якоті, що знаходиться ближче до центру, бо вміст нітратів зазвичай найбільший біля шкірки.

3. Вибирайте кавун із жовтою плямою 

На кавуні повинна бути яскраво-жовта або, навіть краще, оранжева пляма. Це місце, яким він лежав на землі і, відповідно, дозрів на грядці природнім шляхом, без нітратів. Але пляма не повинна бути дуже великою, це свідчить про те, що кавуну не вистачало світла, тому він може бути не смачним. Біла пляма – це теж привід відмовитися від такого продукту. Швидше за все такий кавун дозрівав у несприятливих умовах. Найоптимальніший розмір плями – від 5 до 10 см, залежно від розмірів кавуна.

10-porad-yak-obrati-smachnij-ta-zrilij-kavun-bez-nitrativ2-1024x538-6487979

Обирайте кавун з жовтою або оранжевою плямою на боці

4. Зверніть увагу на шкірку

Шкірка кавуна має бути блискучою, без матового нальоту, та дуже твердою, а темні та світлі смуги – чіткими та контрастними. Чим більш насиченого кольору темні смужки, тим більше у кавуні поживних речовин. У зрілої ягоди практично неможливо відколоти шкірку нігтем (але можна пошкрябати), а от м’яка шкірка свідчить про те, що кавун ще не дозрів. Якщо ж вона волога та коричнева, значить, кавун перезрів.

Перевірте, щоб шкірка була непошкоджена, без тріщин та подряпин, через які бактерії могли б потрапити усередину.

Додаючи кавун до питної води, ви робите її смачнішою і кориснішою. Читайте про це в статті Як зробити воду смачнішою і ще кориснішою? 10 варіантів.

5. Вибирайте кавун із “бджолиною” павутинкою

Ми часто стараємось вибрати якомога гарніший і рівніший плід – а дарма. Наявність не дуже привабливої павутинки на шкірці свідчить про те, що бджоли при опиленні часто торкалися зав’язі плоду. Чим частіше відбувалося запилення, тим смачніший та солодший кавун.

Кавун з

Кавун з “бджолиною” павутинкою більш смачний

6. Смачний кавун повинен мати яскраво виражений аромат

Так, ми звикли вибирати дині по запаху, але такий же ж критерій вибору підходить і для кавунів. Їх шкірка повинна мати яскраво виражений аромат. Якщо він відсутній, швидше за все, ягоді допомогли дозріти штучним шляхом. Якщо потерти трохи нігтем по шкірці, незрілий кавун буде пахнути свіжою травою.

Про технологію вирощування кавунів у відкритому ґрунті читайте в нашій статі.

7. Обирайте по статевих ознаках 

Кавуни-дівчатка більш солодкі

Кавуни-дівчатка більш солодкі

Напевно, ви чули, що кавуни розділяють на «хлопчиків» та «дівчаток». Відрізняються вони не тільки зовні, а й за смаком. «Хлопчики» більш витягнуті за формою, з маленьким кружечком, «дівчатка» – більш округлої форми, з більш плоским низом та більшим кружечком. «Хлопчики» більш водянисті, а «дівчатка» солодші та мають менше кісточок.

«Дівчатка»-кавуни більш округлі, «хлопчики» - виягнутіші

«Дівчатка»-кавуни більш округлі, «хлопчики» – виягнутіші

8. Обирайте кавун із сухим хвостиком

У кавуна має бути в наявності сухий хвостик. Відірваний хвостик має насторожувати – можливо, його спеціально позбулися, щоб приховати погану якість товару. Якщо він зелений та вологий, це значить, що кавун ще не дозрів. А занадто сухий хвостик свідчить про те, що ягоду вже давно забрали з баштану.

Зверніть увагу також на місце, з якого росте хвостик. Воно теж має бути сухим, бо сам хвостик міг засохнути за довгий час перевезення та зберігання кавунів. Якщо місце його росту зелене, краще обрати інший плід.

Сухий хвостик свідчить про дозрілість кавуна

Сухий хвостик свідчить про дозрілість кавуна

9. Обирайте кавун по звуку

Мало хто не поплескає та не постукає перед тим як купити кавун. Часто це нагадує якийсь ритуал, бо так звикли. Щоб розпізнати дозрілий та смачний кавун, треба, щоб при постукуванні він видавав дзвінкий звук і пружинив при цьому. Якщо покласти його в одну руку, а іншою хлопати його з протилежного боку, він повинен віддаватися у руку, в якій лежить. Якщо трохи його стиснути, спіла ягода буде трохи потріскувати. Головне тут не перестаратися, все ж хочеться принести додому цілий плід 🙂

10. Перевіряйте якість кавуна по м’якоті

Ми не радимо купувати розрізані навпіл кавуни або пробувати шматочок, вирізаний біля основи плода, бо він моментально вбирає у себе всі бактерії, бруд, пилюку, яка є на ринку, в магазині чи на руках продавця.

Але прийшовши додому, можете перевірити, чи якісний кавун ви купили. При розрізі дозрівший плід має бути насиченого червоного кольору. Фіолетовий відтінок свідчить про те, що у ньому забагато нітратів. Насіння має бути чорного або темно-коричневого кольору. Біле свідчить про те, що плід ще не дозрів. Також волокна жовтого або білого кольору говорять про те, що кавун завзято обробляли «хімією». У нормі їх не має бути, а м’якоть має бути однорідна, іскритися крупинками. І навпаки, м’якоть кавуна, вирощеного на “допінгах”, буде гладка при розрізі.

Ще один “домашній” спосіб перевірити кавун на зрілість – спробувати втопити його у воді. Якщо він вспливе, значить, дозрівший.

Нітрат-тестер

Враховуючи усі наведені поради, ви майже стовідсотково оберете смачний кавун, вирощений природнім шляхом, але, на жаль, іноді можна все ж натрапити на кавуна, який дозрів за допомогою хімікатів. Тут може допомогти лише більш серйозна перевірка. На ліцензованих ринках повинні проводити заміри, тому ви сміливо можете попросити у продавця документи з печаткою, в яких вказаних рівень нітратів у продуктах.

Також на сьогоднішній день існують спеціальні портативні пристрої для вимірювання рівня нітратів у продуктах, які вільно можна купити в інтернеті. Щоб бути певними і не потрапити на вудочку непорядних підприємців, можна придбати такий нітрат-тестер та перевіряти різноманітні продукти. Верхня допустима межа вмісту нітратів у кавуні – 60 мг/кг маси.

І запам’ятайте: не повертайтеся до продавців, чий кавун вам не сподобався чи викливав якусь негативну реакцію організму.

Бажаємо смачних покупок, здоров’я та гарного настрою!

Галина Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.