Технологія вирощування кавунів у відкритому ґрунті може бути різною, в залежності від кліматичних умов. Але точно – успішно вирощувати кавуни можна практично в будь-яких регіонах України. Хоча, звичайно, такі великі й солодкі кавуни, як на Херсонщині, ви, на жаль, не виростите, наприклад, на Волині, бо клімат зовсім не той. Але правильно обравши сорт чи гібрид, ви зможете отримати пристойний врожай солодких невеликих кавунчиків, які порадують не тільки смаком, а й принесуть величезну користь здоров’ю. Як вирощувати кавуни у відкритому ґрунті, поговоримо в статті.
Зміст:
В питанні вибору сортів варто орієнтуватися, в першу чергу, на терміни достигання кавунів. Якщо на півдні України вирощувати можна практично будь-які сорти кавунів, то в інших регіонах правильний вибір – ранні сорти й гібриди.
Звичайно, варто звернути увагу і на інші характеристики сорту, як мінімум, стійкість до основних захворювань. Зауважте, що у деяких ранніх сортів і гібридів кавунів є особливість – вони швидко перезрівають. При цьому їх смак стає нудотним, а м’якуш зморщується. На жаль, виробники не вказують такі недоліки своїх сортів на пакуванні, то ж треба бути пильним самому – знімати врожай ранніх кавунів вчасно, не давати їм перезрівати.
Варто поцікавитися і терміном придатності насіння – у кавунів він дуже тривалий. Тому обирайте, за можливості, не свіже насіння, а дворічної й більше давності в межах терміну придатності. Свіже насіння кавунів дає сильні рослини з малою кількістю плодів.
Кавуни люблять відкриті, захищені від протягів і підтоплення місця, культура не виносить підвищеної вологості. Ідеальними для вирощування кавунів вважаються легкі піщані й супіщані ґрунти. Хороші попередники для цієї культури – капуста і всі бобові.
Землю під кавуни покращують органікою, бажано ще з осені внести перегній чи компост, весною – деревний попіл. Якщо нема можливості використати органічні добрива, можна збагатити ґрунт перед посадкою кавунів мінеральними універсальними добривами за інструкцією виробника.
Читайте також нашу статтю про вирощування дині у відкритому ґрунті.
Найпростіше вирощувати кавуни, посіявши їх безпосередньо у відкритий ґрунт. Річ у тому, що ця культура дуже не любить навіть незначних пошкоджень кореневої системи, чого практично неможливо уникнути при пересадці розсади. Але в деяких випадках (і про це піде мова пізніше) все ж доцільніше вирощувати кавуни через розсаду.
Висіваючи кавуни у відкритий ґрунт, найголовніше вгадати з термінами. Земля має прогрітися до +15 градусів. Кожного сезону погодні умови можуть бути різними, в середньому кавуни висівають в не південних регіонах України з 5-го по 20-те травня. Але орієнтуватися варто, в першу чергу, на особливості свого регіону і можливість прикрити сходи кавунів агроволокном в разі різкого похолодання. Якщо така можливість є, можна сміливо висівати кавуни на початку травня.
Схема посадки залежить від сортових особливостей. Як правило, на пакуванні виробник вказує оптимальну схему посадки кавунів даного сорту. Їх можна посіяти рядами: 150х100, 200х150, 300х200 см; або квадратно-гніздовим способом: 70х70, 80х80, 100х100 і навіть 200х200 см.
Насіння сіють в лунки по кілька штук. Глибина посіву близько 3 см. Після появи сходів їх наполовину проріджують, а після розвитку 3-4 справжніх листочків залишають по одній найбільш розвиненій рослині в лунці.
Кавун через розсаду варто вирощувати в умовах короткого літа, коли навіть ранні сорти не встигають вирости й достатньо визріти у відкритому ґрунті. Крім того, це вихід для тих садівників, чиї ділянки весною підтоплені.
На розсаду кавуни сіють одразу, порівняно, у великі контейнери, як мінімум, у місткості 500 мл. Щоб швидко розвиватися, розсаді кавунів потрібен поживний ґрунт і тепло – приблизно +20…+25°C на старті. Після появи сходів температуру можна трохи знизити.
Поливають розсаду кавунів під корінь теплою водою потроху і нечасто, верхній шар ґрунту повинен висихати. Розсаді кавунів необхідно, як мінімум, 12 сонячних годин на добу. У випадку, коли вона зростає в умовах коротшого світлового дня, її потрібно досвічувати штучно.
Після появи справжніх двох листочків рослини бажано обробити фунгіцидом проти кореневої гнилі і пероноспорозу, та будь-яким стимулятором росту, щоб краще наростала коренева система.
На постійне місце у відкритий ґрунт розсаду кавунів висаджують, коли у сіянців сформуються 3-5 справжніх листочків, а загроза останніх заморозків лишиться в минулому. Перед висадкою рослини загартовують приблизно 2 тижні. Висаджуючи розсаду кавунів треба слідкувати, щоб коренева шийка залишилася на тому ж місці, що була в контейнері. Стимулятором росту кавуни можна обробити ще раз саме перед висадкою розсади.
Правильна технологія вирощування кавунів у відкритому ґрунті передбачає полив, хоч кавун і вважається культурою, яка може рости взагалі без поливу. Річ у тім, що при дефіциті вологи кавуни формують лише один плід на рослині, це значно знижує потенціал можливого врожаю.
Тому з моменту початку цвітіння кавуни треба поливати регулярно, уникаючи різкого коливання показників вологості ґрунту. На піщаному — поливати кавуни варто до збору врожаю, а ось на важкій глинистій землі за два тижні до збору врожаю кавуни вже не поливають.
Кавун – ягода, що віддає перевагу бідним ґрунтам, тому питання щодо його підживлення досить спірне. На родючій землі воно їм точно не потрібне, а ось на піщаному ґрунті, коли рослини почнуть формувати пагони, його можна підживити розчином курячого посліду чи коров’ячого гною. На етапі утворення зав’язі – фосфорно-калійними мінеральними добривами.
У випадку тривалої похмурої погоди чи з інших причин, коли не літають бджоли, кавуни запилюють вручну. Для цього з чоловічих квітів обривають пелюстки й торкаються маточки жіночої квітки, або використовують для запилення м’який пензлик чи ватну паличку.
Якщо квітці не вдалося запилитися, зав’язь відпадає, якщо вдалося – росте. При цьому найбільш інтенсивно – перші три тижні. Цукор кавун накопичує 15-20 днів. Чим більше вологи в ці терміни, тим довше триває процес дозрівання, чим тепліша і сухіша погода – тим швидше зріють кавуни.
Якщо до кінця літа спостерігається значне похолодання, кавуни, що дозрівають, вкривають агроволокном. Кавун – ягода, що не любить перепадів температури, а тим більше – різкого похолодання, температура +15 градусів для цієї культури вже є стресовою.
Читайте також нашу статтю 10 порад, як обрати смачний кавун без нітратів.
Термін дозрівання кавунів залежить від особливостей сорту, але, в середньому, становить 32-45 днів. Приблизно з 30-40 доби кавун починає накопичувати солодкість, тому поспішати збирати врожай, як тільки плід набере характерні для сорту вагу і розмір, не варто. При зберіганні м’якуш ягоди може більше почервоніти, але солодшим не стане.
Врожай з ранніх сортів кавунів збирають вибірково в міру їх дозрівання, середні та пізні – часто за один раз. Найпростіший спосіб визначити чи «готовий» кавун – постукати його по бочку. Якщо кавун дзвенить, пора знімати, бо він вже солодкий.
Звертайте увагу також на всихання вусика біля плодоніжки й «хвостика» у плода. Це теж ознака стиглості. Як і у смугастих сортів – чітке проявлення малюнка.
Важливо! Якщо кавуни плануєте зберігати довго, знімати врожай можна не раніше ніж за п’ять днів після останнього дощу. Для тривалого зберігання підходять тільки стиглі плоди. Зелені і перестиглі швидко псуються.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.