На цей матеріал мене спонукала нещодавна новина, заголовок якої звучав так: «Україна потрапила у топ-10 країн, які продукують найбільше сміття у світі». Це був рейтинг за кількістю сміття на душу населення і поруч були розвинуті країни, але факт залишається фактом — наша країна і ми особисто мало замислюємося і про сміття, і про наш вплив на екологію загалом. Водночас у світі активно розвивається тренд свідомого споживання, або іншими словами zero waste, та мінімалізму. Якщо ви також хочете зменшити свій екологічний слід та перейти на більш свідоме споживання, але не знаєте з чого почати, у цьому матеріалі ми пропонуємо поради, як виробляти менше сміття та вести домашній побут більш екологічно. Деякі речі я вже виконую, а інші і для мене стали новиною.
Взагалі, «абетка» екологічного споживання — це правило п’яти R.
Коли починаєш цікавитися цією темою, одразу попадаються якісь приклади про родини, які майже не продукують сміття взагалі (їх сміття за день вміщується у невелику баночку). І тут є два варіанти розвитку думок — або це напівбоги, або якісь божевільні. Обидва варіанти звичайній людині здаються «не про неї» і такий шлях навіть починати не хочеться, дуже вже це все здається складним та нереальним.
Але у цій ситуації, мені здається, потрібно просто з чогось почати і головне — не силувати себе. Ніхто не вимагає від вас такого фанатизму. Хтось, можливо, і досягне такого «екологічного дзену» згодом, а хтось пройде частину шляху — і це вже буде великий прогрес для себе та суспільства.
Отже,
Найпопулярніший та найпростіший крок — перейти з пакетів з супермаркету на текстильні сумки або ж добре всім знайомі авоськи. Такі сумки зараз можна легко купити — їх велике різноманіття, а можна і зробити самостійно з матеріалу, який у вас вже є (стара постіль або непотрібна футболка).
Торбинку можна кинути у вашу повсякденну сумку та використовувати кожного разу, коли вам необхідно щось донести. Для походу за покупками на ринок також підійде плетена корзинка. Так у вашому домі зникне «пакет з пакетами» як явище.
Маленькі целофанові пакети також можна замінити — на текстильні мішечки та багаторазову тару (банки, судочки). Для цього від вас вже знадобиться планування: збираючись у магазин або на ринок, треба буде взяти їх спеціально з собою.
Але і без цього арсеналу також можна зробити покупку продуктів більш «гуманною»:
Замінити пластикову щітку можна на бамбукову. Якщо ви хвилюєтесь за якість чищення, то навряд чи різниця буде великою, адже більшість «наворотів» у зубних щітках — це звичайний маркетинг. А додання «інноваційних» матеріалів до ворсу або його «особлива форма» часто пов’язані з бажанням виробника зекономити на виробництві та створити уявлення про покращення технології чищення для реклами, а не покращити дію самої щітки. Впевнена, є і виключення з цього правила, але з повсягденним чищенням здорових зубів звичайна щітка цілком впорається.
Замість звичайної зубної пасти еко-активісти пропонують купувати, як колись, зубні порошки (бажано у жерстяних та скляних банках) або зубну пасту у таблетках (така продається у магазинах Lush, наприклад).
Замість яскравих губок, які потрібно досить часто міняти, можна використовувати люфу, яка є природним матеріалом і яку можна навіть компостувати. До речі люфа підійде і для кухні, і замість мочалки для душу.
Воскові серветки — предмет, про який особисто я раніше не чула. Це альтернатива харчовій плівці та фользі — бавовняно-паперовий шматок тканини, покритий бджолиним воском. В них можна зберігати будь-які продукти, крім сирого м’яса та риби, а також використовувати як тимчасові кришки — вони приймають різну форму. За бажання їх також можна зробити самостійно, але це вже трохи складніше, ніж з торбинками.
Воскові серветки я знайшла у Kolo nature.
Бажано купувати миючі засоби у великій тарі або зовсім без неї. Наприклад, можна замінити рідке мило на звичайне без пакування або у картоні. Якщо без рідкого мила ви не можете — купуйте його у великій тарі та переливайте у скляну тару поменше для зручності у користуванні.
Рекомендують обирати засоби без фосфатів та порхнево-активних речивин, адже вони забруднюють водойми та мають шкідливий вплив на живі організми.
Не використовуйте агресивні засоби, коли в цьому нема потреби. Для прання спробуйте мильні горіхи. Зі свіжим нежирним брудом після обіду зможе справитись навіть звичайна вода. Сучасні еко-господині згадали і бабусині засоби: господарське мило, лимон, оцет, харчова сода, гірчичний порошок. Крім екологічності вони ще й безпечні для здоров’я людини, чого не можна сказати про деякі сучасні миючі засоби.
Дуже естетичні милка є у Zelena.
Спробуйте зробити мило самі за допомогою нашого майстер-класу «Натуральне мило своїми руками».
Якщо ви звикли пити лимонад з яскравих одноразових трубочок, то можна замінити їх на багаторазові (металеві або скляні), якщо одноразові — то паперові, а краще просто відмовитись від них, адже це предмет далеко не першої необхідності.
В Україні ми знайшли бренд трубочок з жита та очерету — Yes straws.
Майже все пластикове (стакани, посуд, контейнери) має аналоги зі скла. Якщо ви використовуєте ланчбокс для обідів з собою — купіть із нержавіючої сталі, його вам вистачить дуже надовго.
Не використовуйте одноразовий посуд вдома, в цьому у більшості випадків немає ніякої необхідності. Для кави «з собою» купіть свою чашку, адже картонні стаканчики не є повністю картонними, тому не переробляються. У багатьох кав`ярнях за свою чашку ви зможете отримати ще й знижку.
Не купляйте воду у пластикових пляшках. Носіть з собою свою скляну або сталеву пляшку з водою. Замість бутильованої води вдома краще встановити фільтр або використовувати звичайний фільтр-глечик.
Навіщо нам пластиковий посуд, коли наші майстри роблять такі шедеври? Шукайте у матеріалі «Гарний посуд – 20 українських майстрів, на яких слід звернути увагу».
Виявляється, чистити вуха (а саме вушні проходи) паличками, як ми звикли, лікарі не рекомендують. Очистити вухо можна за допомогою простого миття з милом доки дістає вказівний палець, без паличок в ушній раковині. Проте річ безперечно у господарстві корисна, тому замінити їх можна паперовими аналогами (зараз такі багато де продаються).
Всі лампочки у квартирі краще замінити на енергозберігаючі.
Приладів, які працюють на батарейках, краще уникати взагалі, адже в Україні з переробкою батарейок проблема.
У побуті краще, де це можливо, користуватися олівцями.
Не викидайте кожного разу ручки, коли вони закінчуються. Краще запасіться змінними стрижнями.
Мінімізуйте використання одноразових паперових рушників та серветок, замініть їх багаторазовими текстильними.
Краще замінити на спеціальні ароматизатори на основі олій або звичайні ароматичні олійки.
Особисто мені подобаються аромати для дома від SISTER’S AROMA.
Краще надавати перевагу заварному чаю та заварювати у чайнику або спеціальних заварниках на одну чашку (тільки не пластикових). Такий чай і на смак кращий.
Нещодавно на нашій сторінці у Pinterest ми зробили фотобідбірку «Переробка та використання банок в інтер`єрі». Підписуйтесь, щоб отримувати нові підбірки!
Що можна зробити з мотузки дізнайтеся з нашого матеріалу «30 фото-ідей декору інтер’єру зі звичайної мотузки».
Якщо вам все ж таки досі не вистачає мотивації — ось приклади українців, які працюють у цьому напрямку і надихають своїм прикладом:
Якщо вам сподобається ця тема і ви втягнетеся, то далі на вас чекає сортування сміття, домашній компостер (навіть у квартирі), моніторинг позначень на всій тарі, мінімізація відходів та інші атрибути справжнього еко-життя.
Де дізнатися більше:
Магазини з еко-товарами:
Звісно, треба враховувати, що еко-тема зараз дуже популярна та використовується деякими виробниками як маркетинговий хід для заробітку — приставка «еко» майже на всіх продуктах тому підтвердження. Тому, як завжди, слід включати критичне мислення та фільтрувати те, що ми купуємо.
Сподіваємось, хоча б деякі з порад стануть вам у нагоді. До того ж, більшість з них знайома нам вже багато років і позитивно впливає на наш гаманець. Вже навіть бабусі на ринку знають, що «кульочок не потрібен».
Розповідайте у коментарях про ваші еко-звички та діліться корисними посиланнями, будемо раді доповненням!
Ольга Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.