Осінній сад – роботи непочатий край

Тільки-тільки віддзвеніло літо, і ти такий думаєш: «Йес! Тепер можна з чистою совістю відпочити – попивати на веранді чаї і наливочки, чекаючи на вихідні друзів з міста…» Але, озирнувшись навкруги, розумієш, що осінній сад не тільки зачаровує, а й вимагає до себе багато уваги. Іноді навіть більше, ніж весною. То ж перед тим, як пустити до себе на подвір’я зиму, слід трохи попрацювати. А ще осінь — найкращий час, щоб повернути до життя старий занедбаний сад.

Осінній сад – роботи непочатий край

Осінній сад – роботи непочатий край

Зміст

Осінній сад – робота над помилками

Перш ніж почати опрацьовувати свій сад осінню, складіть детальний план того, що вам необхідно зробити. Хочете, щоб навесні він поповнився новими квітами багаторічниками – посадіть їх восени. Вважаєте, що у вас мало плодових дерев, осінь – найкращий час для їх посадки, і т.д.

Отже, в першу чергу, проведіть роботу над помилками. Згадайте, чим ви були незадоволені весною та влітку, спостерігаючи за своїм садом. Що не влаштовує вас тут осінню? Проаналізували? Тепер час скласти список справ по ліквідації цих недоліків. Він може виглядати ось так:

 • Посадити та пересадити рослини;
 • Спланувати і організувати куточки відпочинку в саду;
 • Переставити МАФи;
 • Додати світла;
 • Розчистити проходи.

Тепер про це докладніше.

Посадка та пересадка плодових дерев, кущів і квітів

Дерева та кущі, однозначно, краще садити восени. Якщо вам припекло посадити якесь деревце навесні, то, мабуть, воно таки прийметься, але, як буде рости і виглядати перші роки – питання. То ж осінній сад – ідеальне місце для посадки нових дерев і кущів. Багато хто думає, що треба пересаджувати чи садити рослини ще за тепла. Це не зовсім так. Нормальним часом для цього вважається осінь до настання морозів. Поки земля не промерзла, можна саджати в неї все. Це стосується і квітів.

На те, які квіти цвітуть восени чи в теплішу пору року біля будинку, впливають не тільки ваші весняні роботи на клумбі. Саме зараз час садити нові багаторічники, або розмножувати «старі». А ще осінь — пора висадки цибулинних. Саме вони можуть створити неймовірний ефект озеленення території вже за півроку. Ну і, звичайно, треба прибрати з квітників рослини, які вже втратили свою декоративність. Добре, що є такі, які милують око до морозів – кохія, наприклад.

Осінній сад – ідеальне місце для посадки нових дерев і кущів

Осінній сад – ідеальне місце для посадки нових дерев і кущів

Планування та організація куточків відпочинку

Весною та влітку ви, мабуть, не раз задумувалися поставити десь в саду альтанку чи просто замостити місце для відпочинку, навіть якщо одне вже у вас є. Осінній сад дає вам таку можливість. Ви можете її купити чи змайструвати самостійно, головне, щоб всі роботи, пов’язані з бетоном, встигли виконати до зниження температури до +3 градусів за Цельсієм.

А ще осінь – найкращий час для того, щоб встановити нові лавки в найзатишніших куточках саду. І одразу ж можна їх випробувати, запросивши друзів на осінній шашлик)))

Реорганізація МАФів

Малі архітектурні форми (МАФи) саду – це арки, шпалери, перголи.  Якщо влітку ви помітили, що певна конструкція негативно впливає на життя якоїсь рослинки (дуже затіняє) чи, наприклад, переконалися, що ту арку таки краще було поставити біля ставка, а не на алеї, то саме зараз час потурбуватися про необхідні зміни.

МАФи в саду – легкі конструкції, які без проблем демонтуються і переносяться з місця на місце, за умови, що на даний момент вони вільні від рослин. В осінньому саду ви не тільки зможете організувати їх переселення, а й посадити на новому місці нові кущі чи квіти, що стануть основною їх прикрасою.

Правильне освітлення

Сад осінню прекрасний в будь-який час доби, але ввечері (а вечоріє зараз вже рано) ви можете того не побачити. То ж саме час потурбуватися про правильне освітлення. Стануть у нагоді потужні стаціонарні світильники. З їх допомогою можна вирішити не тільки проблему безпеки, бо ж ходити у темряві просто небезпечно, а й розставити необхідні акценти. Вдень такі світильники виступають у ролі цікавого елементу дизайну, а ввечері підсвічують певні ділянки, перетворюючи простий, здавалося б, сад у по-справжньому казкове місце.

Важлива порада: якщо ви на «Ви» з електрикою, доручіть цю справу професіоналам. Неякісна проводка, закопана в землю, за рік-два принесе вам чимало клопоту. Ну, якщо не «стукне» вас трохи раніше…

Восени саме час зайнятися освітленням саду

Восени саме час зайнятися освітленням саду

Розчищення проходів

Саме час займатися не тільки декоративною обрізкою кущів, наприклад, барбарису чи лаванди, а й розчищенням проходів саду. За літо деякі рослини, точно, розрослися настільки, що полізли на доріжки та будови. Деякі, можливо, виросли більше, ніж ви розраховували, й стали приносити певні незручності. Якраз осінню (особливо, пізньою) можна проводити будь-яку обрізку без шкоди для рослин – рух соку дуже уповільнюється, і заподіяти їм шкоду практично неможливо.

І наостанок хочу зазначити, що вищенаведений перелік справ по роботі в осінньому саду не відміняє обов’язкових для цього сезону робіт:

 • збір урожаю;
 • посів сидератів;
 • видалення листків у багаторічників;
 • прибирання опалого листя;
 • підзимні поливи;
 • укриття рослин на зиму.

То ж не розслабляйтеся, дорогі садоводи. Але ще зовсім трохи і можна буде відпочити, милуючись своєю прекрасно виконаною роботою.

Якщо ви вважаєте, що ця стаття корисна, поділіться нею у соціальних мережах. Може, комусь теж пригодиться.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить