10 кроків до великого врожаю полуниці

В моєму дитинстві на маминій дачі полуниця росла сама по собі. Ну, не зовсім, як бур’ян, звичайно. Ми її обов’язково пололи весною пару разів і збирали врожай (колись більший, колись менший). Зайвих вусів позбавлялися аж в кінці сезону, коли полуниця повністю заплітала всю відведену під неї грядку і нахабно вилазила на сусідні. І це було добре, думали ми, бо не треба було її полоти. Полуниці вистачало на поїсти, а в урожайні роки ми навіть закривали пару літрів варення. Маму мало цікавила полуниця, більше – врожай картоплі і кабачків, бо овочами можна було наїстися. Але казково врожайна грядка полуниці у сусіда по дачі не могла не викликати здивування, бо приблизно з тієї ж площі він збирав надзвичайно багатий врожай. «Мабуть, якоюсь хімією годує,» – казала мені мама, а я сьогодні, навчена досвідом, розумію, що він просто вирощував полуницю більш грамотно, ніж ми. Які прості кроки треба зробити, щоб полуниця тішила вас смачним багатим врожаєм, розкажу в статті.

10-krokiv-do-velikogo-vrozhayu-polunici-01-1024x768-6270592

10 кроків до великого врожаю полуниці

1. Не один, а кілька сортів

Вирощувати полуницю на одній грядці треба різних сортів. По-перше, так можна значно подовжити період плодоношення ягоди. Ви вже зібрали врожай самої ранньої полуниці, на підході – середня, а пізня полуниця тільки відцвіла. По-друге, вирощування різних сортів полуниці на одній ділянці дуже сприяє її запиленню, а без запилення нема плодів.

Отже. Якщо ви віддаєте перевагу якомусь одному чи двом сортам – добре. Висаджуйте їх на грядці масово, а на периферії посадіть ще хоч по три-чотири кущі інших сортів. І не одного-два, а чим більше, тим краще. Можна й з десяток! Вибір сортів полуниці зараз величезний, і чим більше ви сортів посадите, тим більша вірогідність того, що знайдете саме той сорт полуниці, який у вас покаже себе якнайкраще. Ви ж знаєте, що різні сорти полуниці можуть демонструвати зовсім різну врожайність і навіть смак при різних умовах вирощування?

2. Високі грядки для полуниці

Дуже часто полуниця, яка висаджена навіть не в низині, а на рівній ділянці, страждає весною від зайвої вологи – після сніжної зими чи затяжних дощів. Полуниця вимокає, і навіть якщо виживе, то гарної і рясної ягоди від неї в поточному сезоні вже не дочекатися.

Якщо ви хочете отримувати від полуниці дійсно багаті врожаї, не полінуйтеся зробити для неї високі грядки. І я веду мову не тільки про грядки-короби, зроблені з дерева, фанери, шиферу і т.д. Можна полуницю посадити просто на вал. Це виключить застій вологи і забезпечить гарну водопроникність в зоні коренів рослин.

10-krokiv-do-velikogo-vrozhayu-polunici-03-683x1024-1486107

Високі грядки – найкращий вибір для полуниці

3. Посадка полуниці в один чи два ряди

Досвідчені садівники знають, що найбільші ягоди ростуть на тих кущиках полуниці, які розташовані з краю грядки, або подалі від інших рослин. Такі кущі отримують більше сонця, поживних речовин і гарно провітрюються, що береже їх від зайвих захворювань. Подібного ефекту можна досягнути, якщо висадити полуницю в один чи два ряди. Це зовсім не означає, що ваша полуниця буде рости по одному рядку скрізь на городі.

Якщо ви садите рослини в один ряд, то ці ряди розташовуються на одній грядці на відстані 60 см (ранні сорти), 70 см (середні), 80 см (пізні) один від одного. Між кущами в рядку відстань 30 см – для ранніх сортів, 40 – для середніх і пізніх.

У випадку вирощування полуниці в два ряди, з краю опиняються рослини і першого, і другого рядка, а значить, їм перепадають умови приблизно такі самі, як і полуниці, що висаджена в один ряд. При цьому рослин можна висадити більше, ніж при однорядній посадці на такій само за розмірами ділянці. Відстань між кущами в рядку – теж 30-40 см, між «братніми» рядками – 40 см (ранні сорти), 50 см (пізні), між групами парних рядків – така сама, як між рядками при однорядній посадці полуниці.

4. Мульчування – не бажане, а обов’язкове!

«Якщо я посаджу полуницю в один чи два ряди, то замучуся її полоти», – так подумали? Не замучитеся, якщо її замульчуєте. Чим, як і коли мульчувати полуницю читайте в статті 9 кращих матеріалів для мульчування полуниці.

З особистого досвіду скажу, що чорна плівка – не найкращий матеріал для мульчування полуниці. По-перше, це не дуже ефективний метод, якщо не організувати попередньо крапельний полив під грядки з полуницею. По-друге, в особливо спекотні сезони частина кущів під чорною плівкою гарантовано випріє, а під час затяжних дощів – зігниє (посадка на вал, правда, цю проблему знімає). Ну і, коштує вона немало, а служить, максимум, років три.

Полуниця висаджена на вал в один ряд під мульчу з чорної плівки

Полуниця висаджена на вал в один ряд під мульчу з чорної плівки

5. Полуниця любить регулярний полив

Це так. Ідеальний варіант – вирощувати полуницю з крапельним поливом. Інакше в посушливі весну-літо без регулярного поливання вам не обійтися. Ні, ви можете і не поливати свою полуницю, але особливого врожаю від неї і не дочекаєтеся.

Якщо не дуже хочеться регулярно поливати, але і крапельний полив немає можливості організувати, зверніть увагу на посухостійкі сорти полуниці («Маршал», «Еві 2», «Альбіон» і інші).

6. Або вуса, або плоди

Якщо ви хочете розмножити кущик сорту, який вам сподобався, але бажаєте, щоб наступного року він так само добре родив, залишайте після його плодоношення не більше двох-трьох розеток-вусів. Обрізайте всі інші нещадно, і пам’ятайте, що самими сильними будуть завжди вуса першого порядку (найближчі до материнського куща).

Якщо ви дозволите кущу полуниці безконтрольно пускати вуса, він витратить на процес їх утворення і нарощення дуже багато сил – важче перенесе зиму і, звичайно, наступного сезону дасть менший врожай ягід.

Самими сильними будуть завжди вуса першого порядку (найближчі до материнського куща полуниці)

Самими сильними будуть завжди вуса першого порядку (найближчі до материнського куща полуниці)

7. Полуниця має бути з листям

Багато садівників після плодоношення повністю обрізають листя полуниці, аргументуючи це профілактикою проти шкідників і хвороб. Дійсно, старе напівзасохле листя, як правило, вже пошкоджене і його треба видалити. Але навіщо чіпати молоде і зелене? Воно ж здорове? А будь-якій рослині для фотосинтезу необхідне зелене листя.

Після того, як полуниця віддасть врожай, вона ж не впадає в сплячку! Процес вегетації триває до морозів, а ви їй листя зрізаєте… Де логіка? Заради справедливості відзначу, що я і сама раніше «обрізала голови» своїм кущам. Тепер того не роблю і різницю бачу.

8. Полуницю треба підживлювати

Якщо полуниця висаджувалася на підготовлену грядку, на перший рік живлення їй вистачить. Але вже наступного року для гарної врожайності її треба буде підгодувати. Як правило, достатньо два підживлення – в травні під час утворення квітконосів і після плодоношення.

Полуниця в якості добрива полюбляє попіл, перегній, компост, зелене добриво з бур’янів і гумати. Якщо ви використовуєте мінеральні добрива, зверніть увагу на спеціальні – для полуниці.

Читайте також нашу статтю Чим підживити полуницю після плодоношення.

9. Грядки з полуницею повинні мігрувати

Як на мене, найбільший клопіт при вирощуванні полуниці (якщо ви дійсно хочете отримувати від неї гарні врожаї, а не баночку-дві, щоб поїсти), це необхідність регулярно – бажано, кожні три роки – поновлювати кущі. Тобто один кущ полуниці, зазвичай, різко знижує врожайність після третього сезону.

Зверніть увагу! На сьогодні виведені сорти, які можуть гарно родити значно довше – 4-5, а то і сім років! («Лорд», «Гігантела Максим», «Чорний принц», «Гігант Джорнея» і ін.)

Але, крім цього, спеціалісти радять кожні три роки, взагалі, переносити полуничні грядки на інше місце. Та, скажіть, дуже з ними наносишся на дачній ділянці в 6 соток? У мене сьогодні полунична грядка розбита на п’ять частин – 1) пара довгих рядків кущів молодих, висаджених з осені, 2) пара – річного віку, 3) пара – двохрічного і, нарешті, 4) два рядки – полуничних кущів трьохрічного віку і 5) потенційні пару рядків, які відпочивали від полуниці (на них ростуть овочі, зелень або сидерати). Після того, як віддасть врожай пара рядків трьохрічок, на їх місце висіваю сидерати, а на місце сидератів (п’ята пара рядків) на осінь висаджую вуса нового покоління.

10. Подалі від пасльонових, близько до бобових

Захищають полуницю від шкідників і хвороб – цибуля, часник, зелень. Ідеальні для сусідства з полуницею (і як сидерати під полуницю) будь-які бобові, що насищають грунт азотом і розпушують його. Тільки треба зважити, щоб вони не притіняли полуницю від сонця, тобто висаджувати квасолю біля полуниці можна тільки з північного боку.

Доведено бувалими городниками, що спонукають до рясного плодоношення полуницю тюльпани і іриси. То ж оті квіткові грядки на городах – це не для краси, це для великого врожаю полуниці!

Чорнобривці захищають від фузаріозу всі культури, полуницю, в тому числі.

А ось картопля, томати, баклажани і перець – в прямому значенні слова, вороги полуниці. Висаджені поряд, вони відбирають у неї живлення, і полуниця страждає від голоду. Який там буде врожай? Не можна садити полуницю на грядки і після них, адже всі ці культури хворіють на фітофтору.

Не дружить полуниця з малиною (а ми часто пробуємо їх подружити), соняшником, топінамбуром.

Післямова. Якщо ви вирощуєте полуницю, як колись моя мама, «просто, щоб росла», повірте, декілька простих кроків їй назустріч, і вона вас здивує небувалим врожаєм. При цьому без різної «хімії» і великого клопоту.

Гарної і смачної вам полуниці!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.