В моєму дитинстві на маминій дачі полуниця росла сама по собі. Ну, не зовсім, як бур’ян, звичайно. Ми її обов’язково пололи весною пару разів і збирали врожай (колись більший, колись менший). Зайвих вусів позбавлялися аж в кінці сезону, коли полуниця повністю заплітала всю відведену під неї грядку і нахабно вилазила на сусідні. І це було добре, думали ми, бо не треба було її полоти. Полуниці вистачало на поїсти, а в урожайні роки ми навіть закривали пару літрів варення. Маму мало цікавила полуниця, більше – врожай картоплі і кабачків, бо овочами можна було наїстися. Але казково врожайна грядка полуниці у сусіда по дачі не могла не викликати здивування, бо приблизно з тієї ж площі він збирав надзвичайно багатий врожай. «Мабуть, якоюсь хімією годує,» – казала мені мама, а я сьогодні, навчена досвідом, розумію, що він просто вирощував полуницю більш грамотно, ніж ми. Які прості кроки треба зробити, щоб полуниця тішила вас смачним багатим врожаєм, розкажу в статті.
Вирощувати полуницю на одній грядці треба різних сортів. По-перше, так можна значно подовжити період плодоношення ягоди. Ви вже зібрали врожай самої ранньої полуниці, на підході – середня, а пізня полуниця тільки відцвіла. По-друге, вирощування різних сортів полуниці на одній ділянці дуже сприяє її запиленню, а без запилення нема плодів.
Отже. Якщо ви віддаєте перевагу якомусь одному чи двом сортам – добре. Висаджуйте їх на грядці масово, а на периферії посадіть ще хоч по три-чотири кущі інших сортів. І не одного-два, а чим більше, тим краще. Можна й з десяток! Вибір сортів полуниці зараз величезний, і чим більше ви сортів посадите, тим більша вірогідність того, що знайдете саме той сорт полуниці, який у вас покаже себе якнайкраще. Ви ж знаєте, що різні сорти полуниці можуть демонструвати зовсім різну врожайність і навіть смак при різних умовах вирощування?
Дуже часто полуниця, яка висаджена навіть не в низині, а на рівній ділянці, страждає весною від зайвої вологи – після сніжної зими чи затяжних дощів. Полуниця вимокає, і навіть якщо виживе, то гарної і рясної ягоди від неї в поточному сезоні вже не дочекатися.
Якщо ви хочете отримувати від полуниці дійсно багаті врожаї, не полінуйтеся зробити для неї високі грядки. І я веду мову не тільки про грядки-короби, зроблені з дерева, фанери, шиферу і т.д. Можна полуницю посадити просто на вал. Це виключить застій вологи і забезпечить гарну водопроникність в зоні коренів рослин.
Досвідчені садівники знають, що найбільші ягоди ростуть на тих кущиках полуниці, які розташовані з краю грядки, або подалі від інших рослин. Такі кущі отримують більше сонця, поживних речовин і гарно провітрюються, що береже їх від зайвих захворювань. Подібного ефекту можна досягнути, якщо висадити полуницю в один чи два ряди. Це зовсім не означає, що ваша полуниця буде рости по одному рядку скрізь на городі.
Якщо ви садите рослини в один ряд, то ці ряди розташовуються на одній грядці на відстані 60 см (ранні сорти), 70 см (середні), 80 см (пізні) один від одного. Між кущами в рядку відстань 30 см – для ранніх сортів, 40 – для середніх і пізніх.
У випадку вирощування полуниці в два ряди, з краю опиняються рослини і першого, і другого рядка, а значить, їм перепадають умови приблизно такі самі, як і полуниці, що висаджена в один ряд. При цьому рослин можна висадити більше, ніж при однорядній посадці на такій само за розмірами ділянці. Відстань між кущами в рядку – теж 30-40 см, між «братніми» рядками – 40 см (ранні сорти), 50 см (пізні), між групами парних рядків – така сама, як між рядками при однорядній посадці полуниці.
«Якщо я посаджу полуницю в один чи два ряди, то замучуся її полоти», – так подумали? Не замучитеся, якщо її замульчуєте. Чим, як і коли мульчувати полуницю читайте в статті 9 кращих матеріалів для мульчування полуниці.
З особистого досвіду скажу, що чорна плівка – не найкращий матеріал для мульчування полуниці. По-перше, це не дуже ефективний метод, якщо не організувати попередньо крапельний полив під грядки з полуницею. По-друге, в особливо спекотні сезони частина кущів під чорною плівкою гарантовано випріє, а під час затяжних дощів – зігниє (посадка на вал, правда, цю проблему знімає). Ну і, коштує вона немало, а служить, максимум, років три.
Це так. Ідеальний варіант – вирощувати полуницю з крапельним поливом. Інакше в посушливі весну-літо без регулярного поливання вам не обійтися. Ні, ви можете і не поливати свою полуницю, але особливого врожаю від неї і не дочекаєтеся.
Якщо не дуже хочеться регулярно поливати, але і крапельний полив немає можливості організувати, зверніть увагу на посухостійкі сорти полуниці («Маршал», «Еві 2», «Альбіон» і інші).
Якщо ви хочете розмножити кущик сорту, який вам сподобався, але бажаєте, щоб наступного року він так само добре родив, залишайте після його плодоношення не більше двох-трьох розеток-вусів. Обрізайте всі інші нещадно, і пам’ятайте, що самими сильними будуть завжди вуса першого порядку (найближчі до материнського куща).
Якщо ви дозволите кущу полуниці безконтрольно пускати вуса, він витратить на процес їх утворення і нарощення дуже багато сил – важче перенесе зиму і, звичайно, наступного сезону дасть менший врожай ягід.
Багато садівників після плодоношення повністю обрізають листя полуниці, аргументуючи це профілактикою проти шкідників і хвороб. Дійсно, старе напівзасохле листя, як правило, вже пошкоджене і його треба видалити. Але навіщо чіпати молоде і зелене? Воно ж здорове? А будь-якій рослині для фотосинтезу необхідне зелене листя.
Після того, як полуниця віддасть врожай, вона ж не впадає в сплячку! Процес вегетації триває до морозів, а ви їй листя зрізаєте… Де логіка? Заради справедливості відзначу, що я і сама раніше «обрізала голови» своїм кущам. Тепер того не роблю і різницю бачу.
Якщо полуниця висаджувалася на підготовлену грядку, на перший рік живлення їй вистачить. Але вже наступного року для гарної врожайності її треба буде підгодувати. Як правило, достатньо два підживлення – в травні під час утворення квітконосів і після плодоношення.
Полуниця в якості добрива полюбляє попіл, перегній, компост, зелене добриво з бур’янів і гумати. Якщо ви використовуєте мінеральні добрива, зверніть увагу на спеціальні – для полуниці.
Читайте також нашу статтю Чим підживити полуницю після плодоношення.
Як на мене, найбільший клопіт при вирощуванні полуниці (якщо ви дійсно хочете отримувати від неї гарні врожаї, а не баночку-дві, щоб поїсти), це необхідність регулярно – бажано, кожні три роки – поновлювати кущі. Тобто один кущ полуниці, зазвичай, різко знижує врожайність після третього сезону.
Зверніть увагу! На сьогодні виведені сорти, які можуть гарно родити значно довше – 4-5, а то і сім років! («Лорд», «Гігантела Максим», «Чорний принц», «Гігант Джорнея» і ін.)
Але, крім цього, спеціалісти радять кожні три роки, взагалі, переносити полуничні грядки на інше місце. Та, скажіть, дуже з ними наносишся на дачній ділянці в 6 соток? У мене сьогодні полунична грядка розбита на п’ять частин – 1) пара довгих рядків кущів молодих, висаджених з осені, 2) пара – річного віку, 3) пара – двохрічного і, нарешті, 4) два рядки – полуничних кущів трьохрічного віку і 5) потенційні пару рядків, які відпочивали від полуниці (на них ростуть овочі, зелень або сидерати). Після того, як віддасть врожай пара рядків трьохрічок, на їх місце висіваю сидерати, а на місце сидератів (п’ята пара рядків) на осінь висаджую вуса нового покоління.
Захищають полуницю від шкідників і хвороб – цибуля, часник, зелень. Ідеальні для сусідства з полуницею (і як сидерати під полуницю) будь-які бобові, що насищають грунт азотом і розпушують його. Тільки треба зважити, щоб вони не притіняли полуницю від сонця, тобто висаджувати квасолю біля полуниці можна тільки з північного боку.
Доведено бувалими городниками, що спонукають до рясного плодоношення полуницю тюльпани і іриси. То ж оті квіткові грядки на городах – це не для краси, це для великого врожаю полуниці!
Чорнобривці захищають від фузаріозу всі культури, полуницю, в тому числі.
А ось картопля, томати, баклажани і перець – в прямому значенні слова, вороги полуниці. Висаджені поряд, вони відбирають у неї живлення, і полуниця страждає від голоду. Який там буде врожай? Не можна садити полуницю на грядки і після них, адже всі ці культури хворіють на фітофтору.
Не дружить полуниця з малиною (а ми часто пробуємо їх подружити), соняшником, топінамбуром.
Післямова. Якщо ви вирощуєте полуницю, як колись моя мама, «просто, щоб росла», повірте, декілька простих кроків їй назустріч, і вона вас здивує небувалим врожаєм. При цьому без різної «хімії» і великого клопоту.
Гарної і смачної вам полуниці!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.