Чим підживити полуницю після плодоношення

Садова суниця, або полуниця, як звикли ми її називати — одна з ранніх ароматних ягід, якою рясно обдаровує нас літо. Як же радіємо ми цьому врожаю! Щоб «ягідний бум» повторювався щороку, нам треба влітку (після закінчення плодоношення) подбати про догляд за ягідними кущами. Закладання квіткових бруньок, з яких навесні будуть утворюватися зав’язі, починається приблизно через 30 днів після закінчення плодоношення (винятком є ​​ремонтантна полуниця, квіткові бруньки якої закладаються постійно). Наше завдання — правильним доглядом і підживленням позитивно вплинути на цей процес.

chim-pidzhiviti-polunicyu-01-1024x680-1668839

Чим підживити полуницю після плодоношення

Зміст:

Як доглядати за полуницею після плодоношення

Після збору врожаю ягід необхідно провести видалення листя з кущів, що мають ознаки зараження хворобами та шкідниками, а також механічні пошкодження. Якщо є необхідність в омолодженні грядок, то можна залишити 1-2 найсильніших вусика, які трохи присипати землею для утворення кореневої системи, а решту видалити.

Якщо ділянка сильно вражена шкідниками та хворобами, рекомендується повністю скосити листя на висоті 5-7 см від поверхні. Обрізка — це завжди великий стрес для рослин і підживлення відразу після неї навряд чи буде доцільним.

Важливо винести з городу все зрізане листя суниці садової з ознаками ураження хворобами або шкідниками і спалити. Тоді вже через сезон ваші грядки будуть виглядати більш здоровими.

Після скошування необхідно провести обробку ділянки дозволеними фунгіцидами від хвороб та інсектицидами від шкідників. Період одразу після плодоношення — найкращий для таких видів обробок час, тому що вже через місяць (під час закладки майбутнього врожаю) робити це буде вже запізно.

Існує велика кількість таких препаратів. Ось деякі з них:

  • фунгіциди: бордоська суміш, «Фітоспорін», «Колоїдна сірка», «Фундазол», «Хорус», «Алірін Б»;
  • інсектициди: «Карбофос», «Фосбецід», «Інта-вир».

Якщо листя полуниці вражене хворобами або шкідниками, майже всю зелену масу після плодоношення краще обрізати

Якщо листя полуниці вражене хворобами або шкідниками, майже всю зелену масу після плодоношення краще обрізати

Внесення добрив — важлива частина догляду за полуницею після плодоношення. Від того, яким буде догляд за полуницею протягом усього дачного сезону, залежить і якість врожаю. Підживлення полуниці проводиться 4 рази за період вегетації.

У період формування квіткових бруньок наступного року (липень-серпень) суницю садову потрібно підживлювати, як мінімум, один раз.

Ремонтантну полуницю підживлюють через кожні 10-14 днів протягом сезону.

Всіх дачників умовно можна розділити на три групи:

  • прихильники органічного підживлення;
  • прихильники підживлення мінеральними добривами;
  • дачники, які використовують на своїй ділянці обидва підходи.

Далі розглянемо різні методи підживлення полуниці.

Органічне підживлення полуниці

Попіл

Популярне добриво для ягідних та овочевих культур. Попіл насичує ґрунт мікроелементами, захищає від шкідників і допомагає відновленню листової маси.

Для захисту та підживлення коренів необхідно внести під кожну рослину компост або перегній, перемішаний з попелом (приблизно жменя на кущ).

Можна полити полуницю під корінь розчином попелу з водою. Для цього залити 1 літром окропу 250 г золи і дати настоятися. Отриману суміш розвести в 10 л води.

Курячий послід

Необхідно розвести курячий послід у відрі води приблизно 1:10 або 1:15. Отриманою сумішшю поливають суницю садову уздовж рядів, щоб не було перенасичення розчином ґрунту біля коренів.

Дану процедуру необхідно проводити після дощу або після рясного поливу. Якщо добриво потрапило на листя, необхідно сполоснути його чистою водою з лійки.

chim-pidzhiviti-polunicyu-03-1024x768-6476890

Попіл насичує ґрунт мікроелементами і захищає полуницю від шкідників

Зелене добриво

Для приготування такого виду добрива підійдуть бур’яни, які ростуть на вашій ділянці. Зеленню набивають велику ємність (як мінімум, відро) і заливають водою. Прекрасно підійде для цього кропива, мокриці, листя кульбаб, лобода та інші бур’яни.

Настоюють зелене добриво протягом 7-14 днів (в залежності від погоди), не забуваючи час від часу помішувати. Від отриманої маси будуть специфічні запахи, тому тару краще поставити подалі від будинку.

На 10-14 день можна приступати до підживлення полуниці. Для цього розводять настій з водою у співвідношенні 1: 9 і поливають під корінь рослини.

Детально про приготування і використання зеленого добрива читайте в статті «Готуємо зелене добриво, або Як полюбити бур’яни»

Розчин коров’яка

Цей вид добрива для садової суниці схожий на підживлення курячим послідом. Необхідно розбавити коров’як водою 1:15. Отриману суміш залишити для бродіння на 10-15 днів, щоб зникла сечова кислота, здатна обпалити коріння рослини.

Через 2 тижні змішуємо отриману суміш з попелом (на 10 л додати 0,5 ст. попелу). Дане підживлення суміщають з поливом полуниці. Вносять добриво в заздалегідь приготовлені борозенки вздовж ряду ягідних кущів з розрахунку 1 відро на 3 м ряду.

Підживлення суниці садової мінеральними добривами

Прихильники мінеральних добрив знають, що для відростання листової маси після обрізки необхідно підживлювати полуницю азотом. Але тут головне — не перестаратися.

Надмірне внесення азотистих добрив після плодоношення може привести до розвитку потужного листя, посиленого росту вусів, а закладка квіткових бруньок не відбудеться або буде неповноцінною.

Аміачна селітра

Розвести розчин з розрахунку 10 г селітри на 10 л води і полити рослини, не потрапляючи на листя полуниці для запобігання опіків.

chim-pidzhiviti-polunicyu-04-1024x683-2237524

Для успішного формування квіткових бруньок наступного сезону суницю садову необхідно підживити фосфорно-калійними добривами

Спеціальні мінеральні добрива

Для успішного формування квіткових бруньок наступного сезону суницю садову необхідно підживити фосфорно-калійними добривами. Сучасний ринок пропонує багато спеціальних мінеральних добрив для суниці садової. Ці ж добрива, якщо їх вносити восени, дозволяють краще підготувати рослину до зимівлі.

Наприклад:

  • «Фертіка осіння» — комплексне мінеральне добриво з підвищеним вмістом фосфору і калію.
  • «Новоферт» — універсальне комплексне добриво, яке добре підійде і для полуниці.
  • «Гумат калію» — використовують для суниці садової, як правило, двічі: після плодоношення і в середині вересня. Добриво позитивно впливає на розвиток кореневої системи, закладку квіткових бруньок і відновлення ягідних кущів.

Ольга Дуболазова,

Ботанічка.