Шпаргалка по підживленню полуниці весною

Щедрий врожай соковитої, ароматної і такої солодкої полуниці – чи не найочікуваніша подія першої половини дачного сезону. Адже саме з полуниці стартує основний збір ягід. Щоб врожай не розчарував, навесні потрібно подбати про правильний догляд. І ледве не найбільше запитань у садівників викликають підживлення полуниці весною. Вносити добрива навесні потрібно далеко не завжди. В статті спробуємо розібратися, як не помилитися, які добрива використовувати та який метод і час обрати, щоб допомогти рослинам принести не лише щедрий, а й корисний врожай.

Підживлення полуниці весною

Все про підживлення полуниці весною

Підживлення полуниці весною потрібні не завжди

Полуниця – проста в вирощуванні ягода, щедра на врожаї, та водночас – в усьому залежна від догляду культура. І в підживленні, як і в будь-якому іншому компоненті догляду за полуницею, важливо зберегти баланс – надати кущикам таке живлення, яке задовольнить потреби рослини, але не створить надлишку добрив.

Ми рекомендуємо дотримуватися дуже простого правила – підживлювати кущики тоді, коли це справді необхідно. Якщо ви правильно доглядаєте за полуницею протягом року і виконуєте всі рекомендації по покращенню грунту, відновленню родючості, мульчуванню, вчасному внесенню органіки чи добрив восени, навесні про підживлення можна забути.

Підживлення для полуниці весною потрібні лише у випадку, коли грунт виснажений, грядки – недоглянуті, є нестача поживних речовин, що може позначитись на врожаї (наприклад, якщо після збору ягід минулого року не вдалося попрацювати над покращенням грунту).

 Головні правила підживлення полуниці навесні:

 • Уникати будь-яких крайнощів, не перегодовувати кущики і слідкувати за вчасною компенсацією нестачі поживних елементів. При цьому недогодовування для полуниці краще надлишку добрив, адже останнє позначається не на кількості ягід, а в першу чергу на їх користі, смаку, транспортабельності та здоров’ї рослин.
 • Завжди враховувати особливості сорту та різновиду полуниці: ремонтантні та звичайні садові сорти потребують іншого підходу, хоч і схожі за принципами підживлення.
 • Не намагатися компенсувати підживленням відсутність іншого догляду — в тому числі обробки і покращення грунту, мульчі, поливів, захисту від хвороб і шкідників.
 • Підживлення доречне лише з другого, а часто – аж з третього року вирощування полуниці: щойно висадженим кущикам, що вкорінюються і ростуть, вистачає ресурсів якісно підготовленої грядки.
 • Вносити добрива потрібно лише при температурі грунту вище +9°C, ввечері або в пасмурну погоду, по попередньо зволоженій грядці (бажано провести полив за добу до підживлення при відсутності регулярних опадів).

Читайте також нашу статтю Прості правила весняного догляду за полуницею.

Чим підживити полуницю навесні?

Використання «чарівних» чи універсальних добрив для полуниці – скоріше виняток, ніж правило. Звичайно, у кожного виробника є в лінійці спеціальний вид добрив, призначений для конкретно полуниці чи ягідних культур загалом. Та такі «полуничні» добрива підходять переважно для другого етапу підживлень і підсилення плодоношення.

Більшість садівників і надалі використовує принцип роздільного живлення:

 • 1 етап – внесення азотних добрив на початку росту полуниці;
 • 2 етап – внесення фосфору та калію до початку цвітіння.

Саме тут і проявляється різниця у підживленні звичайної та ремонтної полуниці, адже плодоносять вони в різні терміни.

В вирощуванні полуниці, як і в садівництві загалом, дотримуються двох підходів:

 • Традиційного, з використанням мінеральних добрив.
 • Органічного, з використанням природних (органічних) добрив.

Ці два підходи не взаємовиключні: навіть якщо ви покладається на науку і сучасні препарати, додаткові підживлення органікою не нашкодять кущикам, а в таких методах, як мульчування та покращення грунту без органічних добрив не обійтися зовсім. В свою чергу, за ознак нестачі конкретних елементів задовольнити потребу в них часто можливо лише мінеральними добривами або мікродобривами.

Єдине правило в виборі добрив для полуниці, яке має залишатися незмінним: використовувати можна лише якісну органіку та препарати від перевірених виробників. Дотримуйтесь правил зберігання та інструкцій виробника, не нехтуйте індивідуальним захистом та рекомендаціями з безпечного використання добрив, бережіть дітей та домашніх тварин.

Навесні, особливо за недостатньої кількості опадів, для полуничних грядок бажано застосовувати метод розчинення добрив в воді. На відміну від осені, внесення добрив у сухому вигляді в грунт менш ефективне, хоча за умови вибору швидкорозчинних препаратів чи хелатної форми та великих насаджень може спростити завдання. У випадку, коли добрива все ж вносяться в грунт, потрібно в наступні 2 тижні захистити полуницю від посухи і забезпечити стабільну (але не надлишкову) вологість землі.

Вода для підживлення полуниці повинна бути теплою, відстояною (не жорсткою). Переконайтеся, що її температура не нижча за температуру грунту.

Веснні добрива для полуниці

Для полуниці можна використовувати і мінеральні, і органічні добрива

Весняне азотне підживлення для полуниці

На початку росту, після завершення всіх процедур ранньою весною (зняття укриття, обрізка, розпушення грунту, відновлення мульчі) кущики полуниці активно нарощують зелену масу і потребують в першу чергу азотних добрив. Якщо грунт виснажений, бідний, азотне підживлення полуниці весною доведеться проводити обов’язково. Орієнтуватися ліпше не на певні терміни, а на стан самих рослин. Найкращий час для внесення азотних добрив – коли кущики почнуть активно нарощувати листя.

При традиційному підході для полуниці використовують сечовину (або інші швидкорозчинні азотні добрива, наприклад, аміачну селітру). Стандартна концентрація робочих розчинів – 1 ст. ложка добрива на 10 л води.

В органічному землеробстві є чимало альтернатив азотним мінеральним добривам:

 • зелені добрива (з кропиви, осоту і т.д.), які розчиняють в пропорції 1 л настою на 1 відро води;
 • настій гною, компосту, пташиного посліду (пропорція – 1 кг на 1 відро води з розведенням 1 л на відро води для поливу);
 • використання готових концентратів чи гумінових добрив згідно з рекомендацією виробника.

Норма використання живильного розчину для полуниці – близько 1 відра на 10-20 кущиків.

Травневе фосфорно-калійне підживлення

З середини травня і до початку цвітіння кущикам потрібне додаткове джерело фосфору та калію. Ці два макроелементи – ключові для цвітіння та зав’язування ягід, їх розвитку та смаку. На якісно підготовленому з осені грунті полуниця родить чудово без додаткових підживлень чи з їх мінімальною кількістю, на бідному грунті – залежить від регулярності внесення добрив.

З мінеральних добрив для полуниці традиційно використовують комбінацію суперфосфату та сірчанокислого калію. Робочий розчин для підживлення готують, розчиняючи по 1 ч.л добрив у теплій воді (на 1 відро води та на 1 м² насаджень). При нормальному рості листя та відсутності ознак дефіциту фосфору, можна вносити лише калійні препарати.

З органічних добрив для травневого підживлення полуниці зазвичай використовують попіл, який окрім фосфору та калію містить ще й близько 34 мікроелементів та діє як комплексне добриво. Попіл можна вносити як у вигляді настою (1 склянка на 1 л окропу та на 1 відро води), так і розсипаючи попід кущики по поверхні грунту (близько 0,5 л на кожний кущик).

Підживлення полуниці весною по листу

Як і для овочів та інших ягідних культур, для поліпшення врожайності полуниці часто використовують метод внесення добрив по листу – обприскування живильними розчинами малої концентрації. Для листяного підживлення використовують або настій попелу (комбінуючи його живильну функцію з захисною), або хелатні та мікродобрива.

Читайте також нашу статтю Чим підживити полуницю після плодоношення.

Народні засоби для покращення врожаю полуниці

Досвід багатьох поколінь садівників став джерелом різноманітних пліток, секретів, хитрощів та навіть таємних рецептів для підживлення полуниці. Чи впливають такі «народні засоби» на врожай настільки позитивно, можна з’ясувати тільки експериментальним шляхом. Але у більшості випадків такі рецепти точно не можуть нашкодити рослинкам.

Ось декілька популярних рецептів серед українських садівників:

 • підживлення йодом – листяне підживлення полуниці розчином 1 краплі йоду на 1 л води до початку плодоношення;
 • підживлення дріжджами – «загравшим» розчином 10 г сухих дріжджів з 100 г варення чи іншого підсолоджувача на 1 відро води, розведеним у пропорції 1 до 10;
 • підживлення кисломолочними продуктами (1 л кефіру чи йогурту на 10 л води).

Застосовуючи і класичні, і органічні, і навіть народні засоби, завжди пам’ятайте про принцип «не нашкодь». Допомагайте природі, але не намагайтеся її обдурити чи пересилити. Дбайте про здоров’я рослин та ґрунту – і нагорода у вигляді щедрого врожаю ягід полуниці не забариться!

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.