Жасмин голоквітковий — декоративний кущ, який цвіте в зимовому саду

Так вже влаштований наш клімат, що, як правило, наприкінці зими нам гостро бракує сонця і, відповідно, радісного весняного настрою. Дні, хоч і довші, але в більшості – сірі, похмурі й сумні. Та й рослинність на ділянці ще спить, навіть вічнозелені виглядають «не дуже». Зазвичай, щоб «заманити» весну на ділянку, ми висаджуємо першоцвіти, і саме ці яскраві галявинки створюють потрібну атмосферу. Але ж є і багаторічні рослини – декоративні кущі – здатні істотно підняти настрій. Сьогодні мова піде про декоративний і, головне, абсолютно невибагливий чагарник — жасмин голоквітковий. На жаль, поки досить рідко ця рослина зустрічається на наших ділянках. Але тим вона і цікавіша садівникам.

Жасмин голоквітковий, фото

Жасмин голоквітковий — декоративний кущ, який цвіте в зимовому саду

Зміст:

Опис жасмину голоквіткового

Жасмин голоквітковий, жасмин зимовоквітучий, жовтий зимовий жасмин… На базарі чи в Інтернеті, якщо зустрінете такі назви, то знайте — це він. Але якщо дотримуватися правил, то варто використовувати його латинську назву — Jasminum nudiflorum.

З усіх цих назв відразу зрозуміло, що цвіте він взимку (в залежності від регіону, на початку весни), причому квіти з’являються на голих, прутовидних пагонах без листя. Квіти невеликі, приблизно 2 см у діаметрі, яскраво-жовтого, буквально лимонного кольору. І квітів цих дуже і дуже багато, дорослий кущ повністю обліплений маленькими жовтими зірочками.

Що може більше радувати око в холодний березневий день? Цвітіння триває приблизно місяць. Після цвітіння з’являються нечисленні трійчасті листочки. Вони, як і квітки, невеликого розміру — 2 см. Можуть зав’язуватися і плоди — невеликі ягідки.

Красивий жасмин голоквітковий у будь-яку пору року і навіть взимку, завдяки своїм прутовидним паросткам зеленого кольору, які, трохи піднявшись над землею, спадають вниз.

zhasmin-golokvitkovij-01-1024x768-6289898

Квіти жасмину голоквіткового

Використання жасмину голоквіткового в ландшафтному дизайні

Я написав «абсолютно невибагливий чагарник» і це буквально так. Він має здатність рости на будь-яких ґрунтах, мабуть, крім глини. Не має потреби ні в добривах, ні в частих поливах. І саме так і росте в тих парках, де я його зустрічав – сам по собі. Але в наших садах, якщо дати йому невеликий мінімум турботи, то він буде і рости швидше, і виглядати ефектніше. Для цього трохи розпушіть землю перед посадкою, внесіть трохи компосту (не обов’язково) і перший сезон іноді поливайте. Загалом, дайте йому нормально прижитися і тоді не страшні йому ні спека, ні посуха, ні бідний пісок. Потихеньку він почне розростатися і вгору, і вшир. І ось тут і варто задуматися над тим, як його використовувати і для яких цілей.

Ґрунтопокривна рослина

Річ у тому, що жасмин голоквітковий може досить швидко займати площу навколо себе, використовуючи свою унікальну властивість: довгі пагони, піднявшись на невелику висоту (50-60 см), опускаються вниз, і, зіткнувшись із землею, дають коріння. Рослина наче крокує в різні боки (як садова суниця або ожина). Так досить швидко можна створювати цілі куртини, які наприкінці зими-початку весни під час цвітіння будуть виглядати просто приголомшливо.

Жива огорожа

Попри те, що довгі (до 3 м) пагони жасмину голоквіткового не мають ні присосок (як виноград плющевидний), ні вусиків (як виноград п’ятилистний), його можна використовувати як ширму. Для цього натягують сітку-рабицю або дротяну шпалеру і під них висаджують наш жасмин. Так, перший час йому потрібно трохи допомогти, фіксуючи на сітці і направляючи пагони в потрібну сторону, але потім, проростаючи крізь осередки сітки, він і сам надійно фіксується і створює щільну стіну із прутів. Ну а в кінці зими-на початку весни, що? Правильно! Ця стіна змінюється чудовим чином і стає жовтою через велику кількість квітів.

zhasmin-golokvitkovij-02-1-1024x678-3807112

З зимового жасмину можна створити живу огорожу, яка в кінці зими стане справжньою родзинкою вашого саду

Прикраса підпірних стін

Якщо зверху підпірної стіни висадити жасмин голоквітковий, то його звисаючі пагони дуже ефектно прикрасять кам’яну кладку стіни. Тут описати складно — потрібно побачити. Шкода, у мене такої високої стіни на ділянці немає. 🙂

Вирощування в контейнері

Жасмин голоквітковий цілком підходить для ролі контейнерної рослини в зоні відпочинку або навіть у будинку. Якщо таку діжку поставити на підлогу (землю), то пагони будуть стелитися по землі навколо, якщо ж діжку поставити на підвищення, то вони будуть ефектно звисати вниз, а якщо увіткнути в діжку опори, то можна прикрити (прикрасити) стіну.

Ще один невибагливий кущ — Бересклет Форчуна. Шукайте інформацію про його вирощування у нашому матеріалі «Бересклет Форчуна — один з найкращих декоративних невибагливих кущів»

Догляд за жасмином голоквітковим

Що ж, варіантів використання цієї мальовничої рослини безліч. Але є два моменти, які варто враховувати при його вирощуванні.

zhasmin-golokvitkovij-03-1-1024x1024-7408885

Для того, щоб жасмин голоквітковий виглядав привабливо і рясно квітнув, його варто правильно обрізати

Обрізка жасмину голоквіткового

Для того, щоб жасмин голоквітковий виглядав привабливо і рясно квітнув, його варто правильно обрізати. На чому може цвісти чагарник наприкінці зими-на початку весни, коли ще нічого не виросло? Правильно, на торішніх пагонах. Тому варто потурбуватися про те, щоб цих пагонів відросло побільше. Для цього, дочекавшись закінчення цвітіння, зрізають всі частини, на яких були квіти (приблизно у квітні). Це дасть поштовх до пробудження нових бруньок, з яких за сезон відростуть нові пагони, і саме вони порадують на наступний рік раннім і рясним цвітінням.

Другий момент — з часом зелені пагони дерев’яніють і втрачають привабливість, їх варто видаляти, знову ж спонукаючи рослину до генерації нових. Звичайно, обрізку не варто проводити перші пару років життя рослини на вашій ділянці, дайте їй як слід прижитися, а з третього року приступайте.

Морозостійкість жасмину голоквіткового

На жаль, через малу поширеність жасмину голоквіткового в садах і парках України важко уявити загальну картину. Точно можу сказати, що на півдні нашої країни він зимує без укриття і без проблем. У Києві та Західній Україні в деякі зими може частково підмерзати, але швидко відновлюється. Тому моя порада (я так роблю з багатьма південними рослинами — розмарином, лавром та ін. – висадивши один кущ у ґрунт, інший на зиму обов’язково посадіть у контейнер і тримайте у теплому приміщенні, так би мовити «всяке може статися». У вас завжди на весну буде живий екземпляр. Тим більше з жасмином голоквітковим зробити це дуже просто.

Читайте також про вирощування лавру у нашому матеріалі «Лавр благородний — вирощуємо в садку і у будинку»

zhasmin-golokvitkovij-02-1024x679-9305106

Жасмин голоквітковий має здатність рости на будь-яких ґрунтах, мабуть, крім глини

Розмноження жасмину голоквіткового

І ось тепер про розмноження. Розмножується він добре і по-всякому: насінням (якщо не обрізали після цвітіння), укоріненням живців (так я отримав свій), але найпростіший спосіб — укоріненням відводків. Як я вже написав, зіткнувшись із землею, гілка швидко утворює коріння, а якщо їй трохи допомогти — пришпилити і поливати, так і поготів. Саме таку вкорінену частину можна пізньої осені відрізати від куща, висадити в контейнер і занести у будинок, «про всяк випадок».

Посадка жасмину голоквіткового

Для посадки жасмину голоквіткового підійде і тінь, і півтінь, але, звичайно, по-максимуму свою декоративність він розкриє на добре освітленому, сонячному місці. Правда, у південних регіонах перші рік-два варто про нього трохи подбати — просто не забувати іноді поливати. І вже скоро його прути, які розходяться у різні боки, почнуть покривати землю або стіну своїм хаотичним візерунком. До речі, відмінне рішення для садів «конструйованих» у природному стилі, де все, так би мовити, само по собі, росте давно і навіть трохи запущено (але ми то знаємо, що це не так 🙂 ).

Відео про жасмин голоквітковий

Більше про жасмин голоквітковий дивіться у моєму відео:

Уродженець Китаю, завезений контрабандою в Європу в XIX столітті, родич бірючини і форзиції, жасмин голоквітковий допоможе розвіяти меланхолію тривалої зими і створить ефект старого саду. При цьому, він не зажадає від вас великої турботи.

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.