Як я вирощую магнолії з насіння

Сімейство магнолієвих дуже різноманітне. Бувають магнолії листопадні та вічнозелені, бувають невеликі кущі і високі дерева. Але всіх їх об’єднує одне — неймовірної краси квіти, які можуть наповнити ваш сад дуже приємним ароматом, навіть якщо ви живете не в субтропіках. Так, сьогодні магнолія все частіше перетворюється в жителя регіонів з помірним кліматом. У цій статті розповім та покажу на фото, як я вирощую магнолії з насіння.

Квіти магнолії на лереві крупним планом, фото

Як я вирощую магнолії з насіння

Зміст:

Де краще взяти саджанець магнолії?

Ось тільки питання, де її взяти — магнолію, і як вибрати відповідну для вашого регіону? Найпростіший спосіб — це піти в місцевий ботанічний сад та (або) садовий центр і вивчити їх асортимент. Якщо магнолії ростуть і їх продають, значить, рости вони зможуть і у вас.

Тут, правда, одна складність — вартість саджанців висока, і не всі зможуть дозволити собі ризикнути грошима з непередбачуваним результатом (адже магнолії можуть й не пережити першу сувору зиму). Бажано підстрахуватися, навчившись розмножувати магнолію самостійно в великих кількостях, щоб в разі особливо суворої зими мати запас своїх саджанців.

Розмноження магнолії живцями

Відмінний спосіб, що дозволяє повністю зберегти сортові особливості рослини, але виходить це важко і не у всіх. Живці бажано брати навесні і з молодих рослин. Тобто таку рослину треба вже мати у себе або знайомих. Та й температурного режиму слід дотримуватися строго (+ 22 … + 25 градусів).

Розмноження магнолії відводками

Спосіб має ті ж переваги — повністю зберігаються всі сортові особливості, але й тут необхідно мати материнський екземпляр «під рукою». Та й не завжди є гілки, зручні для того, щоб їх пригнути до землі і закріпити в такому положенні на весь час вкорінення.

Розмноження магнолії насінням — процес не швидкий, але, на мій погляд, цікавий. Ось про нього сьогодні більш детально й поговоримо.

Збираємо плоди магнолії

Зацвітає магнолія дуже рано, раніше більшості дерев, у квітні, а деякі види навіть в березні. Хоча магнолія великоквіткова цвіте влітку (але це зовсім південний варіант). В останні роки через зміни клімату іноді може відбуватися і повторне цвітіння приблизно в кінці літа.

Цвіте магнолія протягом цілого місяця. Квіти великі, яскраві, до 20 см і більше в діаметрі. Залежно від сорту, квіти можуть бути білими, рожевими, пурпуровими, червоними, бузковими, однотонними або з облямівкою і смужками.

Вже до осені з квітів формуються плоди. У деяких видів вони циліндричної форми, у деяких — нагадують шишки.

Ось ці плоди ми й будемо збирати. Найпростіше це зробити в ботанічних садах або парках, в тій місцевості, де їх вирощують. Правда, варто розуміти, що, зібравши плоди магнолії в південних регіонах, немає ніякої гарантії, що рослини, які виросли з них, переживуть вашу більш холодну зиму.

Готуємо насіння до стратифікації

Тепер з плодів потрібно витягти саме насіння. У магнолій насіння оточене червоною маслянистою оболонкою (по-науковому — саркотеста). Ця оболонка охороняє насіння від пересихання. Пересохле насіння магнолії втрачає схожість. Ось тому не купуйте сухе насіння, воно повинно бути або в цій своїй природній оболонці, або упаковане в щось вологе.

Наступний крок, мабуть, не зовсім приємний — очищаємо насіння від цієї самої соковитої оболонки (саркотести). Найпростіше це робити нігтями.

Очищене насіння магнолії слід промити в воді з додаванням рідкого миючого засобу для посуду. Потрібно це для того, щоб змити залишки маслянистої рідини, яка захищає насіння (вона перешкоджає їх проростанню).

Стратифікація насіння магнолії

Повністю підготовлене насіння відправляємо на стратифікацію (тут будемо викладати докладніше). Насіння деяких рослин містить речовини, що перешкоджають їх передчасному (осінньому) проростанню. Але ці речовини поступово — під дією низьких температур і вологості — до весни розпадаються, і насіння отримує можливість прорости. Такий процес можна довірити і природі, але у випадку з насінням рідкісних рослин (а магнолія з їх числа) краще його провести під контролем.

Для процесу стратифікації добре підходить сфагнум (можна пісок, перліт, вермикуліт, нейтральний торф). Сфагнум слід замочити хвилин на 20 у воді, а потім добре віджати.

У вологий сфагнум або інший вологий і пухкий субстрат поміщаємо насінини магнолії, намагаючись їх укрити з усіх боків. Всю цю «суміш» поміщаємо в пластиковий контейнер з кришкою (підійде і пе пакет) і укладаємо в нижній (овочевий) ящик холодильника.

При правильному регулюванні там постійно тримається температура + 4… + 5 градусів, що ідеально для цілей стратифікації магнолії. На три місяці забуваємо … ні, звичайно ж, не забуваємо, а періодично, приблизно раз в 2-3 тижні відкриваємо і оглядаємо насіння (ось чому контейнер зручніше пакета).

Якщо вони підсохли (хоча не повинні), злегка зволожуємо, якщо запліснявіли, то промиваємо у воді (можна з марганцівкою). Якщо почати цей процес приблизно в середині жовтня, коли зібране насіння, то після Старого Нового року насіння вже повинне показати готовність до проростання, у них лопне зовнішня оболонка. Пора переходити до наступного етапу.

Насіння магнолії в мосі на стратифікації, фото

Стратифікація насіння магнолії

Посів стратифікованого насіння магнолії в ґрунт

Приблизно в середині січня приготуйте контейнер або ящик (в залежності від кількості насіння). Не забудьте, що в ньому повинні бути отвори для стоку надлишків води. Цю ємність наповніть хорошою пухкою і родючою сумішшю. Добавки з біогумусу (для поживності) і вермикуліту (для утримання вологи) вітаються.

У цю суміш на глибину 3 см висівайте стратифіковане насіння магнолії і відправляйте посіви на світле та тепле підвіконня. Хоча світле — поки не обов’язково. Насправді, насінню знадобиться ще місяці два, щоб показатись «на світ божий». І не забувайте весь цей час порожній на вигляд контейнер поливати.

Вже до 8 березня повинні показатися перші сходи магнолії, ось тут світло рослинам життєво необхідне, тому їм бажані південне підвіконня і штучне підсвічування.

На цьому етапі чітко видно різницю у швидкості росту у різних видів. У мене швидше за всіх сходили магнолії Суланжа, Лебнера і оберненояйцевидна, крупноквіткова. Хоча, можливо, це через відмінності в ґрунтосуміші і місцеперебуванні (це питання вивчено погано).

А далі — регулярні поливи і, за бажання, підгодівлі добривами для розсади. Магнолії досить живучі і при гарному догляді добре ростуть навіть в перший рік. У різних видів їх висота за перший сезон буває від 10 см до 30 см.

Звичайно, описаний процес можна спростити, відразу посіявши насіння, без очищення і промивання в ґрунтову суміш, і прибрати в холодильник або підвал, але, як показує практика, схожість буде нижчою. Якщо вам потрібно 1-2 саджанці магнолії, так і робіть, якщо ж націлені на велику кількість, то краще використовувати описану вище і перевірену технологію.

Що робити у кінці вегетаційного сезону з підрослими однолітками магнолії? У південних регіонах з рідкісними і не сильними морозами їх можна сміливо висаджувати в ґрунт, лише іноді при опусканні температури нижче 0, роблячи їм легке укриття. У північних же регіонах, де взимку морози постійні, слід з висадкою почекати до весни, а краще — ще рік, щоб саджанці зміцніли. Зимувати саджанці листопадних магнолій повинні при температурі + 0 … + 5 градусів, можна без світла (в підвалі).

Сіянці магнолії в горщиках, фото

Сіянці магнолії цього року

Висадка саджанців магнолії у відкритий ґрунт

Під час висадки у відкритий ґрунт сіянців магнолії слід ретельно вибирати місце. У магнолії тендітне коріння і пересадки з місця на місце вона не любить і переживає їх болісно.

Місце варто вибирати захищене від вітрів і протягів, з великою кількістю сонця, а в південних регіонах, навпаки, злегка притінене.

Магнолія не любить важких, глинистих, піщаних, перезволожених і вапняних ґрунтів (примхлива, але красива), так що посадкову яму і ґрунтосуміш готуйте за всіма правилами, з урахуванням її вимог.

Зазвичай, магнолії активно ростуть не влітку, а в кінці літа-на початку осені.

Насіннєвий спосіб розмноження магнолії дозволяє виростити рослини стійкі до зим вашого регіону, особливо якщо насіння зібране зі зростаючих в більш холодному кліматі батьків.

Недоліки насіннєвого розмноження магнолій

Є, звичайно, у цього методу розмноження магнолій і два суттєвих недоліки.

Якщо вам подобається той чи інший сорт, і вам вдалося знайти і зібрати його насіння, на жаль, сортових особливостей ви в результаті не отримаєте. При насіннєвому розмноженні, зберігаються тільки видові ознаки цієї рослини.

Зацвітуть магнолії, вирощені з насіння, не скоро, років через 10 (але ж час швидкоплинний!)

Але все одно будь-яка магнолія прекрасна! А тим більше — вирощена самостійно!

Ігор Білевич,

Ботанічка.