Павловнія — вирощуємо з насіння

Павловнія — рослина незвичайна та незвична для наших садів і парків. Швидше за все, проходячи повз неї, ви обов’язково звернете увагу на величезне серцеподібне листя світло-зеленого забарвлення з дрібними світлими волосками. Вони, ніби зроблені з повсті (не дарма вона і називається «Павловнія повстяна»). Павловнія дуже декоративна і, що чудово, швидко росте — нормальний приріст близько 1 метра в рік. А ще — вона найкраще розмножується насінням. Як я вирощую павловнію з насіння, розповім в цій статті.

Павловнія — вирощуємо з насіння

Павловнія — вирощуємо з насіння

Зміст:

Ботанічний опис рослини

Розмір листа Павловнії повстяної (Paulownia tomentosa) в діаметрі 30 см — зовсім не рідкість, але може бути й більше. Так само чудово виглядають і квіти, які зібрані у великі кисті. Цвіте вона ранньою весною, ще до того, як розпустилося листя і на ній, і на інших рослинах.

В цей час дерево виділяється яскравою синьо-фіолетовою хмаринкою. Примітна павловнія ще й рекордною швидкістю зростання. Так, нормальний приріст за рік — це 1 м, але при гарному догляді і відповідному кліматі — 2, а то і 3 метри!

Павловнія, крім своєї незвичайної краси, цілком може вирощуватися і як технічна рослина. За правильної агротехніки, вже до семирічного віку Павловнія дає відмінний матеріал — товсті, не менше 10 см в діаметрі, і рівні стовбури, які можна використовувати при будівництві, для господарських потреб і виробів. Мало того, таке спилювання стовбурів павловнія може «витримати» шість разів.

У природному середовищі павловнія зустрічається на Далекому Сході, в Китаї, В’єтнамі, Лаосі. Але, при цьому, цілком може вирощуватися і в Україні, якщо точніше — до зони 5а включно. Вона витримує морози до -30 °С.

Щоб дізнатися, до якої зони відноситься ваш регіон, прочитайте нашу статтю «Про зони морозостійкості рослин»

До речі, названа павловнія в честь дочки Павла I (сина Катерини II) великої князівни Анни Павлівни, дружини сина та спадкоємця короля Нідерландів. Німецькі ботаніки, бажаючи зробити їй приємне, вирішили назвати щойно відкритий новий рід рослин Anna. Але, на їх превеликий жаль, такий рід вже існував (невеликий рід напівчагарників родини Геснерієві, що включає в себе 3 види). Прийнявши по-батькові княжни «Павлівна» за друге її ім’я, виходить, вони фактично назвали нову рослину на честь імператора Павла I.

Як би там не було, Павловнія повстяна — дерево, безумовно, гарне та з успіхом може вирощуватися у нас. До речі, ще одна корисна властивість: вона здатна активно очищати забруднене повітря міських вулиць та збагачувати ґрунт. Чому ж її так рідко можна зустріти в парках і приватних садах?

paulownia-09-1024x684-4306023

Цвітіння павловнії — дуже ефектне видовище

Складнощі розмноження павловнії

Існують певні складнощі з розмноженням цієї рослини. Але, як показує досвід, трохи терпіння і все вийде.

Павловнію можна розмножувати вегетативно. Наприклад, відводками. Але вони у дерева утворюються вкрай рідко і мало. Можна намагатися вкорінювати зелені живці, але й цей метод не дуже продуктивний.

Залишається розмноження насінням. Проблема в тому, що є регіони, де павловнія хоч і росте, і виробляє насіння, але насіння це не встигає визріти, і, природно, не дає сходів.

Слід знати, що насіння павловнії швидко втрачає схожість, тому висівати їх потрібно протягом року. Саме тому куплене на батьківщині, в Китаї, насіння павловнії часто не дає сходів — просто воно вже довго зберігалося. З цієї причини найперше, з чого потрібно почати, це роздобути насіння, що має схожість. Далі я опишу спосіб, як, власне, я розмножую і вирощую саджанці павловнії.

Як я вирощую павловнію з насіння

Отже, ви знайшли насіння, купили готове або назбирали у «знайомого» дерева. Повністю готове насіння зібране в своєрідні коробочки темного кольору. Розкривши таку коробочку, ви знайдете всередині величезну кількість дрібного насіння (1-2 тисячі).

До речі, можете за насінням звернутися на мою сторінку у Фейсбук. Або залишайте коментарі до цього матеріалу з бажанням купити насіння павловнії. Всім відповім!

Це насіння, яке дасть життя величезним деревам, поміщаємо в звичайну прозору банку і заливаємо водою. Воду краще брати не з водогону, а м’яку, фільтровану. Насіння повинно вільно плавати в ній. Цю банку ставимо на добре освітлене південне підвіконня, на сонце.

Приблизно через два тижні, при кімнатній температурі (+20…+ 25 градусів) у насіння почнуть з’являтися маленькі білі «хвостики», це зачатки корінців. А ще через тиждень — два сім’ядольних малесеньких листочка.

Саме в такому стані проросле насіння дуже акуратно (буквально, зубочисткою) виловлюють та розміщують в приготовлену касету з ґрунтосумішшю. У кожного сіянця тепер своя індивідуальна «житлова площа».

pavlovniya-07-1024x768-2518966

Cіянці павловнії

Яка ґрунтосуміш потрібна? В принципі, будь-яка магазинна для розсади або самостійно приготована з продезинфікованої пропарюванням садової землі та торфу. Обидва компоненти беруть приблизно в однаковій кількості. Така суміш забезпечить поживність і пухкість грунту, та й вологу буде утримувати добре. Адже сіянцям ні в якому разі не можна давати пересихати. Вони вимагають регулярного поливу.

Робити це найкраще з пульверизатора, акуратно зволожуючи землю навколо рослини. Касети ставлять так само на південне підвіконня, що добре освітлюється та прогрівається. Якщо сонце гріє дуже добре, то поливають 2 рази в день.

Процес вирощування варто починати вже в січні, тоді приблизно до середини літа ви будете мати повноцінні саджанці. Хоча такий ранній посів, швидше за все, зажадає додаткового підсвічування.

Ранній посів павловнії, швидше за все, зажадає додаткового підсвічування

Ранній посів павловнії, швидше за все, зажадає додаткового підсвічування

Перший час сіянці павловнії практично не ростуть, тільки збільшуються в розмірі сім’ядольні листочки. Але приблизно через 30 днів з’являються перші справжні листки та зростання прискорюється.

В касеті сіянці слід тримати до того моменту, коли листя сусідніх рослин почне стикатися. На це піде приблизно 2-3 місяці. І тільки тепер сіянці пора пересаджувати в повноцінні контейнери ємністю 200 мл (стаканчики) і виставляти на відкрите повітря.

pavlovniya-09-1024x768-1399417

Сіянці павловнії переносять на відкрите повітря приблизно через три місяці після посіву

Важливо: молоді рослини павловнії погано реагують на вітер та протяг, тому розміщуйте їх в захищеному місці.

Поступово швидкість росту збільшується і приблизно через місяць вони зажадають пересадки вже в двохлітрові контейнери з ґрунтосумішшю, що складається з нейтрального торфу і вермикуліту.

За рахунок чого досягається поживність? За рахунок регулярних поливів (раз в два тижні) поживними розчинами: гумату натрію і комплексними азотомісткими добривами.

Приблизно через місяць сіянці павловнії зажадають пересадки вже в дволітрові контейнери

Приблизно через місяць сіянці павловнії зажадають пересадки вже в дволітрові контейнери

Але майте на увазі, що вже в серпні застосування азотних добрив не рекомендується, адже попереду зима. Вже в першу осінь сіянці, які підросли, варто пересадити у відкритий ґрунт: їх коренева система росте дуже швидко та бажано дати їй простір.

Незважаючи на труднощі і складнощі, як може здатися, процес вирощування павловнії з насіння дуже цікавий і може бути повчальним для ваших дітей.

Якщо процес вирощування павловнії з насіння вас лякає, то зараз багато розплідників вирощують цю дивовижну, декоративну та корисну рослину, інтерес до якої зростає в усьому світі.

Правильних вам рішень!

Ігор Білевич,

Ботанічка.