Сучасні гібридні сорти ампельних, напівампельних і кущових петуній мають генетично закладену властивість рясно цвісти до глибокої осені та тримають пишну форму практично без будь-якого формування. Але іноді у своїх садах ми бачимо зовсім іншу картинку: ще всередині липня петунія щедро цвіла, а вже до кінця місяця її пагони витягнулися й облисіли, а квіти можна полічити на пальцях однієї руки. Знайома ситуація? Можливо, вам попався сорт петунії, що, як правило, втрачає декоративність в кінці літа, а, може, рослина «не винна» і втрата її краси – цілком ваша «заслуга». Так чи інакше, петунії можна повернути декоративність. В цій статті розкажу, як провести омолоджуючу обрізку і пересадку петунії в другій половині літа. Крім того, зупинюся на головних моментах по догляду за цією квіткою, щоб таку обрізку не довелося робити.
Зміст:
Я завжди думала, що петунія, як і більшість однорічних квітів, дуже світлолюбна рослина, і вирощування її в тіні призведе до того, що квітка не зможе розкрити весь свій потенціал. При цьому на сонці петунія вимагає більш ретельного догляду, бо сильне пересихання землі під час спеки ослаблює рослину, що зовсім не сприяє інтенсивності цвітіння.
Але, як показала моя практика, для рясного цвітіння цій рослині достатньо 5-6 годин прямих сонячних променів в день. Так, моя контейнерна петунія в саду почувається просто прекрасно на перголі, обплетеній з південної й західної сторін виноградом. Його листя захищає квітку від палючих полудневих променів сонця. Тобто в сонячних промінчиках ця моя петунія купається тільки зранку, приблизно до 11 години, і потім до ночі перебуває в розсіяній тіні від листя винограду.
А ось з південної сторони відкритої тераси така сама петунія всередині липня почала стрімко втрачати декоративність, до початку серпня перетворившись на малопривабливий кущик змарнілих квітів.
Для себе зробила висновок — петунії, замучені спекою, набагато бідніше і менший час цвітуть, хоча і досягають піку декоративності трохи раніше тих, що ростуть в напівтіні.
При виборі контейнера для петунії негативний вплив може мати як занадто мала, так і занадто велика кількість ґрунту. В останньому випадку ґрунт, що не освоєний корінням рослини, може закисати, або петунія почне концентруватися на нарощуванні зеленої маси, а не цвітінні. Мінімальний обсяг при вирощуванні петуній — 3 літри на один екземпляр. Але утримання петунії в такому горщику вимагає постійного підживлення рослини. Запам’ятайте, петунія в маленькому горщику – велика ненажера!
Жоден магазинний чи підготовлений самостійно субстрат не здатний покрити потреби петуній в поживних речовинах протягом всього сезону. При контейнерному вирощуванні петуній в горщик обов’язково додаються «довгограючі» добрива для красиво квітучих рослин. Вони є у вигляді гранул, таблеток або паличок. Але і цього, швидше за все, не буде достатньо.
Я помітила, якщо підживлювати петунії в контейнерах рідше, ніж раз на два тижні, то це відразу ж відбивається на цвітінні. Для підживлення найчастіше використовую комплексні добрива-концентрати в рідкій формі «Для квітучих рослин». Для стимулювання цвітіння можна чергувати кореневе і позакореневе підживлення, а також використовувати стимулятори росту і цвітіння, які продаються в спеціалізованих магазинах для садівників.
Читайте також нашу статтю Пеларгонія на підвіконні – секрети тривалого цвітіння.
Якщо догляд за петуніями не був досконалим, або якщо вони зростають на палючому сонці (як одна з моїх), в середині літа у них можна помітити витягування і «облисіння» куща, значне ослаблення цвітіння. Омолоджуючу обрізку петуній зазвичай проводять в середині або наприкінці липня (в залежності від стану куща). При цьому зрізаються 30-50% довжини стебел.
Спочатку така петунія виглядає сумно, але вже через два тижні кущик отримає «другу молодість» — у нього виростуть нові молоді пагони, що незабаром покриються бутонами. Щоб допомогти рослині відновити зелену масу, після стрижки рекомендується використовувати одноразове підживлення азотними добривами.
Проводячи омолоджуючу обрізку ампельних петуній слід мати на увазі, що навіть при стрижці в середині літа вони вже не встигнуть наростити настільки ж довгі пагони, які були раніше. Зате утворять акуратні квітучі кущики. Вони виглядатимуть значно краще, ніж замучені ампелі.
Петунію на розсаду висівають ще в кінці зими. Як і які висівати квіти на розсаду в лютому, читайте в нашій статті.
Зазвичай ніхто не пересаджує контейнерні петунії в середині літа. Однак корінню рослини, посадженої в невеликий горщик, до середини літа стає тісно, що приводить до ослаблення цвітіння. У таких ситуаціях можна вдатися до невеликої хитрості досвідчених квітникарів. Після того, як зійде перша хвиля рясного цвітіння і кущ почне проявляти ознаки «втоми», проводять обрізку надземної частини приблизно на 1\3.
Потім петунію акуратно виймають з кашпо з грудкою землі. Гострим ножем розрізають кореневу грудку так, щоб коріння обрізалось майже наполовину. Для подібної процедури важливо, щоб ніж був добре заточеним і чистим. Корінці мають бути саме відрізаними, а не розірваними. Завдяки цьому коренева система зможе швидко відновитися і наростити молоді вбираючі корінці, що живлять кущ.
Оновлену петунію (не розвалюючи земляну грудку, що залишилася) повертають в той самий горщик, куди досипали свіжий субстрат (замість відрізаного). А ще краще висадити таку петунію в горщик трохи більшого розміру. Потім поливають «Корневіном» і приблизно на тиждень відправляють в тінь, не забуваючи рясно поливати. Протягом перших трьох тижнів кущик раз на тиждень підживлюється добривом з високим вмістом азоту. Потім оновлену рослину можна знову підживлювати раз на два тижні комплексними добривами.
Подібна процедура пересадки петунії до кінця літа-початку осені дозволяє отримати оновлені кущики, які по пишності цвітіння не поступатимуться петуніям на початку літа.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.