Гладіолуси – класика українських садів. Ми вирощуємо їх на тільки за здатність прикрасити квітники в другій половині сезону, а і як ідеальні зрізочні квіти. Щоб наступного року вони рясно цвіли, їх бульбоцибулини необхідно вчасно викопати. Коли потрібно викопувати гладіолуси на зиму, як обрізати і зберігати, читайте в нашій статті.
Зміст:
Досвідчені садівники не рекомендують залишати гладіолуси в ґрунті на зиму. Їх бульбоцибулини майже напевно замерзнуть, а якщо у винятково теплу зиму і виживуть, то підчеплять цілу низку грибкових хвороб, з якими доведеться боротися весною і влітку. Набагато простіше їх викопати.
Робити це не варто відразу після відцвітання квітів. Бульбоцибулини після цвітіння мають ще визріти і набратися сил для цвітіння в наступному сезоні. Оптимальний термін очікування – 40-45 днів. Тому зазвичай в середині вересня радять викопувати тільки ранні сорти гладіолусів. А пізні — з жовтня.
Але це – в теорії. На практиці виходить так, що за осінніми клопотами в саду, нам, буває, і до листопада нема коли викопувати гладіолуси. Нічого страшного, якщо бульбоцибулини полежать в землі трохи довше ніж треба. Але не забудьте про них зовсім!
Чим довше гладіолуси залишаються в ґрунті, тим більша ймовірність, що вони будуть атаковані грибковими хворобами. Вони надзвичайно сприйнятливі до них, особливо якщо осінь прохолодна і дощова.
Читайте також нашу статтю про осінні роботи в квітнику.
Перед викопуванням гладіолусів зріжте надземні частини рослин на висоті приблизно 15 см над землею. Викопуйте бульбоцибулини «з запасом» землі, щоб не пошкодити і не загубити маленькі дочірні цибулинки. У викопаних рослин відріжте корені і стебла до основи. Обережно обтрусіть землю і промийте посадковий матеріал під проточною водою.
Дуже бажано ще перед зимою обробити бульбоцибулини фунгіцидами. А якщо ви довго не могли вирішити, коли викопувати гладіолуси, і вони були в землі до листопада, то тоді просто необхідно замочити їх хоча б у розчині марганцівки на пів години після викопування і промивання.
Потім гладіолуси сортують, оглядають на наявність пошкоджень і просушують при кімнатній температурі приблизно 3-4 тижні. Після просушування очищають бульбоцибулини від брудних верхніх лусочок, залишок землі й видаляють сухий пагін.
Читайте також нашу статтю Як підготувати квітник до зими?
На зиму бульбоцибулини гладіолусів поміщають в прохолодне і сухе приміщення, де температура не опускається нижче нуля. Рекомендовані місця – теплиця, гараж, комора або садовий сарай. Якщо нічого з переліченого нема в наявності, підійде і холодильник.
Очищені бульби гладіолусів помістіть в паперову коробку, бажано так, щоб вони не торкалися один одного. Вони повинні мати якомога більше доступу повітря. Це знизить ризик виникнення грибкових захворювань. Деякі садівники рекомендують засипати бульби гладіолусів піском або тирсою так, щоб створити між ними достатній простір. Але можна успішно зберігати гладіолуси взимку і без цього.
Бульби гладіолусів на зберіганні необхідно перевіряти хоча б раз на місяць. Чи не з’явилася на них цвіль? Заражені – викидайте.
Детально про особливості вирощування гладіолусів читайте в нашій статті.
Оптимальний час для посадки гладіолусів в ґрунт — рубіж квітня і травня. Але якщо зима була морозною, а погода навесні прохолодна, краще дочекатися, поки температура землі на рівні посадки досягне близько 10 градусів за Цельсієм. Загалом, з посадкою гладіолусів безпечніше «дотягнути» до середини травня.
Не забувайте, що гладіолуси вирощують на рівних сонячних місцях без можливості застою води. Ці квіти не люблять ні кислих, ні вапняних ґрунтів. Вологопроникний родючий ґрунт з нейтральною реакцією pH – запорука їх здоров’я і яскравого цвітіння.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.