Як доглядати за півоніями восени, щоб вони пишно цвіли навесні?

На моїй ділянці 9 років щовесни цвітуть дві розкішні клумби, де царюють півонії. Робити змішані квітники я не стала, повністю віддавши шматочок саду цим квітам. Білі мають тонкий стійкий запах. Він заспокоює, піднімає настрій, тому там у мене влаштований куточок відпочинку. Навпроти нього зростає кілька кущів з червоними квітами. Вони не пахнуть, але виглядають по-царськи. Щоб кожен рік півонії радували мене пишним цвітінням, я починаю догляд за півоніями восени ще з кінця літа. Своїми секретами догляду за півоніями восени поділюся у статті.

yak-doglyadati-za-pivoniyami-voseni-shhob-voni-pishno-cvili-navesni-01-1024x683-6065220

Як доглядати за півоніями восени, щоб вони пишно цвіли навесні?

Я надаю перевагу вирощуванню високорослих квітів. У моїх улюбленцях — гладіолуси, жоржини та півонії. На власному досвіді переконалася, що для останніх дуже важливим є планомірний відхід після цвітіння та правильна підготовка до зими. Тільки в цьому випадку кущі як слід набираються сил, і знову радують рясним цвітінням.

Якщо восени перелік підготовчих заходів був виконаний повністю, то навесні паростки півоній виходять із землі потужними, напоєними силою, розвиваються швидко та формують численні бутони.

У моєму саду ростуть дуже ранні сорти «Карина» та «Біле вітрило». Вони зацвітають вже у середині травня.

1. Догляд за півоніями восени — підживлення

Рясне цвітіння виснажує рослину. Навесні та влітку сили були витрачені на ріст зеленої маси та формування бутонів. На частку кореневої системи залишалися жалюгідні крихти, і відправляти рослину на зимівлю в такому стані небажано. При сильному виснаженні (особливо на бідних ґрунтах) півонії можуть просто не пережити тривалих морозів.

Півонії невибагливі у догляді та не вимагають складних підживлень, але особливості у догляді все ж є.

Перш за все, наприкінці сезону віддається перевага калієвим та фосфорним добривам. Саме ці речовини зміцнюють та живлять коріння, підсилюють імунітет та підвищують морозостійкість рослини.

Я використовую сульфат калію (з розрахунку 40 г гранул на 1 кущ) та суперфосфат, якого на 1 м² (або приблизно на 1 дорослий кущ) буде потрібно 50 г.

Найправильніше — почати підживлення півоній з кінця липня, чергуючи мінеральні та органічні добрива.

Мінеральні добрива вносять в сухому та рідкому вигляді. У першому випадку дія більш тривала та дозована. Гранули просто розсипаються по прикореневій зоні з дотриманням рекомендованої в інструкції кількості. В процесі поливів вони поступово розчиняються та засвоюються кореневою системою.

Важливо! У півоній основна маса коренів розташована по периметру крони, безпосередньо під стеблами їх майже немає. Це потрібно враховувати при розподілі підживлення.

Перевагою рідкого варіанта є додаткове зволоження ґрунту в посушливий період. При цьому потрібно простежити, щоб таблетка або гранули повністю розчинилися, а розчин не потрапив на стебла і прикореневу шийку рослини.

У якості органічного підживлення для півоній використовують:

  • компост, що насичує ґрунт цілим комплексом корисних речовин, роблячи його легким та водопроникним;
  • деревний попіл, який містить велику кількість кальцію, фосфору та калію;
  • сидерати у подрібненому вигляді, які одночасно слугують додатковим захистом коріння у суворі морози (мульча).

yak-doglyadati-za-pivoniyami-voseni-shhob-voni-pishno-cvili-navesni-02-1024x683-6794443

Гранули мінеральних добрив у сухому вигляді просто розсипаються по прикореневій зоні

2. Поділ та пересадка

Півонії не люблять часто змінювати місце проживання. Вони прекрасно ростуть та цвітуть на одному місці до 10 років. Але якщо кущ сильно розрісся, ґрунт збіднілий, то доведеться йому переїхати. І найкраще для цього вибрати осінній період.

Точних термінів немає, все залежить від поточного прогнозу погоди та регіону. Враховуйте, що для адаптації та вкорінення півоніям знадобиться не менше 1-1,5 місяців.

Щоб розсадити улюблені квіти, я обираю теплий ясний день. За 2-3 дні до наміченої пересадки клумба рясно поливається і тоді коріння легко викопуються та розділяються без зайвих травм.

Потім я їх промиваю, оглядаю, прибираю старі, пошкоджені або підгнилі. Для знезараження кладу на півгодини в світло-рожевий розчин марганцівки і тільки після цього розділяю на кілька частин, залишаючи молоді корінці з уже сформованими бруньками.

Грядку для них я готую заздалегідь, знову підбираючи добре освітлене місце. У ґрунт засипаю 50 г суперфосфату, 1-2 відра перегною та ретельно перекопую. Якщо ґрунт важкуватий, додаю 1 відро піску і 1-2 склянки золи.

Я саджу півонії траншеями, адже одиночні посадки важче накривати та поливати. Глибина не більше 40-50 см, в ширину намагаюся взяти з запасом, щоб не пом’яти коріння.

При посадці важливо знати міру та залишити верхню бруньку молодого пагону над землею, але не вище 1-2 см. Полив висаджених кущів проводиться 2-3 рази на тиждень. У період дощів кількість вологи коригується.

Важливо! Пересаджені півонії починають підживлювати тільки на 3 рік.

yak-doglyadati-za-pivoniyami-voseni-shhob-voni-pishno-cvili-navesni-03-1024x683-4286816

При посадці важливо знати міру та залишити верхню бруньку молодого пагону над землею

3. Обрізка

Відцвілі кущі одразу обрізати не можна, порушується процес фотосинтезу. Але і залишати на весну цю роботу не варто, в пожухлих стеблах радісно розмножуються грибки, бактерії та шкідники.

З цієї ж причини не рекомендую накривати кущі зрізаної масою для зимівлі. Все, що попало під секатор, відразу ж спалюється. Перед обробкою кожного куща інструмент дезінфікується повторно.

Оптимальним терміном обрізки вважається час, коли до заморозків залишилося 1-2 тижні. Обчислити це буває складно, але при уважному спостереженні півонії самі дадуть підказку. Як тільки листя змінило відтінок та почало хилитися до землі, потрібно їх прибирати. Зелена маса вирізається врівень із землею, залишати пеньки та заглиблюватися у ґрунт не потрібно, це зашкодить рослині.

4. Профілактична обробка півоній від хвороб та шкідників

Це дуже важливий і відповідальний етап, пропускати який ні в якому разі не можна. Півонії приваблюють масу шкідників, які раді поласувати листям, бутонами та пелюстками вже розкритих квітів. До їх переліку входять:

  • мурахи;
  • тля;
  • бронзовка;
  • тонкопряд хмелевий;
  • трипси;
  • павутинний кліщ.

Для профілактики ще не обрізані стебла та листя обприскують препаратом «Іскра», розчином «Карбофоса» або настоянкою деревію.

Після обрізки півоній потрібно ретельно прибрати залишки, прополоти бур’яни, акуратно підгорнути прикореневу зону і знову обробити рослини одним з препаратів.

yak-doglyadati-za-pivoniyami-voseni-shhob-voni-pishno-cvili-navesni-04-1024x683-5590026

Мульчу укладаю щедрим шаром, не менше 20 см

Читайте також наш матеріал «Що посадити під зиму? 20+ культур для підзимних посівів»

5. Підготовка півоній до зими

Щоб зберегти квіти у зимовий період, потрібно обов’язково враховувати кліматичні особливості регіону. Не сподіваючись на милість природи, я приймаю заходи для збереження улюбленого квітника.

  1. Підсапую кущі, намагаючись не пошкодити сплячі бруньки.
  2. Заздалегідь готую матеріал для мульчування. Добре підійде компост, тирса, торф. Хвойний лапник у мене завжди є в запасі. Він йде другим шаром, щоб відлякувати дрібних гризунів.
  3. Мульчу укладаю щедрим шаром, не менше 20 см. Молоді, недавно пересаджені рослини додатково закриваю зверху ящиком або шаром спанбонду.
  4. Після першого снігопаду накидаю зверху шар снігу і протягом зими роблю це ще кілька разів, злегка притрамбувавши зверху.

Порядок дій нескладний, але його дотримання вже кілька років гарантує мені безпеку та здоров’я кущів.

Дорогі читачі! У міру того, як я набувала досвід осіннього догляду за півоніями, у мене склався невеликий список помилок. Тепер я пам’ятаю, що:

  • без шару мульчі рослина вимерзає;
  • обрізану зелену масу не можна залишати близько грядки або накривати нею коріння;
  • без профілактичного обприскування півонії хтось навесні погризе;
  • рання обрізка послабить кущі і не дасть їм повноцінно цвісти навесні;
  • азотні добрива, внесені восени, можуть пробудити сплячі бруньки, і кущ загине або не зацвіте.

Восени я намагаюся обов’язково приділити достатньо уваги півоніям, спостерігаю за ними і заздалегідь готую покривний матеріал. Вони мені платять взаємністю, щороку пишно розквітаючи до середини травня.

Бажаю і вам також успішно підготувати півонії до зимівлі та порадіти їх красі навесні!

Міла Вальтер,

Ботанічка.