Укриття гортензій на зиму — які, як і коли?

Гортензія не так боїться випрівання, як інші декоративні чагарники. При цьому вкривати на зиму потрібно далеко не всі види гортензій. Які саме потребують утеплення на зиму, як та коли провести укриття, розкажемо у цій статті.

Укриття гортензій на зиму — які, як і коли?

Укриття гортензій на зиму — які, як і коли?

Які гортензії і коли треба вкривати на зиму?

З поширених в українських садах видів гортензій серйозно вкривати на зиму потрібно тільки гортензію широколисту, або Гортензію садову (Hydrangea macrophylla) і гортензію Саржента (Hydrangea sargentiana).

Всі види гортензій, які були висаджені в цьому році, на зиму бажано трохи захистити. Але мова йде не про складні багатошарові утеплення, а про звичайне обгортання прикореневої зони кущів сухим ґрунтом і мульчування опалим листям чи іншим природним матеріалом (сіно, солома, стружка і т.д.)

Приблизно так само, як і всі молоді саджанці, на зиму треба утеплити гортензію Саржента. Тільки, крім обгортання землею, її крону треба зібрати до купи, зв’язати й обернути будь-яким утеплювачем.

На питання, коли вкривати гортензії на зиму, відповісти неважко. Тоді, коли відбудуться перші осінні приморозки. Як правило, в усіх регіонах України, крім півдня і Закарпаття, вони приходять в жовтні – раніше чи пізніше. Якщо пару ночей температура повітря опускалася нижче нуля, гортензії пора вкривати.

Ці декоративні кущі можна утеплювати на зиму не покроково (кількома етапами, як ми це робимо з трояндами), а за один раз.

Саджанці гортензії, висаджені у цьому році, достатньо просто окучити землею

Саджанці гортензії, висаджені у цьому році, достатньо просто окучити землею

Як вкривати садові гортензії на зиму?

Мета утеплення всіх гортензій на зиму – в першу чергу, захистити квіткові бруньки. У гортензії садової вони утворюються на верхівках пагонів в одному році, а цвітуть – в наступному. Тобто, якщо ваша широколиста гортензія не цвіте, скоріше за все, її квіткові бруньки постраждали під час зимових морозів, або весняних приморозків. Їй просто нічим цвісти, бо ви її неправильно вкрили, або і зовсім не захистили від низьких температур.

Найпростіше захистити ці бруньки, пригнувши всі пагони куща до землі. Гортензії достатньо пластичні і цей процес, як правило, не приносить особливих труднощів. Кущ треба зібрати до купи і обережно пригнути до землі, зафіксувавши дротом, наприклад. Перед цим бажано обірвати все листя з гортензії.

Далі засипаємо кущ землею, сухим опалим листям, стружкою… Засипаємо повністю – так, щоб, в першу чергу, заховати під шаром утеплювача бруньки, тобто – верхівки пагонів. По-друге, при цьому кущ не буде напряму контактувати з основним утеплювачем, що сприятиме його здоров’ю. Зверху накриваємо рослину агроволокном щільністю 50 г/м², фіксуємо його надійно біля землі.

Можна захистити на зиму гортензію широколисту й іншими способами. Наприклад, зв’язати пагони і не пригинати до землі, а обернути навколо куща рубероїд, створивши такий собі циліндр. Захисний матеріал при цьому має огортати рослину не тісно (приблизно 10 см від стінок до пагонів) і високо – пів метра над «головою». Всередину насипають сухе опале листя, а коли прийдуть морози, зверху накривають поліетиленом. Закрити верх доведеться і тоді, коли йдуть дощі. Вкриті гортензії на зиму мають бути сухими!

Можна зробити навколо куща каркас з міцних стовпчиків, натягнути на нього поліетилен і засипати середину сухим листям, а зверху зав’язати вузол.

Можна… Та можна, як завгодно утеплювати гортензію садову на зиму, головне, як писала вище, захистити верхівкові бруньки!

Детально про догляд за гортензіями різних видів читайте в статті Вибір місця, посадка і догляд за гортензіями в саду.

Коли знімати укриття?

Якщо вкривати гортензії на зиму можна за раз – не поетапно, то розкривати краще поступово, шар за шаром. Починають розкривати ці кущі з приходом першого тепла – знімають плівку, чи інший верхній шар укриття. При цьому треба бути готовим повернути її назад, якщо навіть незначні морози повернуться на кілька діб.

Коли на рослині прокинуться бруньки, можна забирати листя і землю з куща, якими він вкривався на зиму і розв’язувати рослину. При цьому пам’ятайте, що у випадку з гортензією, краще її перетримати під укриттям, ніж зняти його зарано. Як показує практика багатьох садівників, найбільше гортензії страждають як раз від того, що укриття було знято зарано навесні, а не від того, що воно погано захистило їх взимку.

Якось на базарі розговорилася з жіночкою, яка продавала саджанці гортензії широколистої. Вона вирощує їх на дачі і знімає укриття не раніше травня (Рівненська область). Каже, що багаторічна практика довела — пізно відкритим гортензіям нічого не буде, а ось ті, що відкрили зарано, цвісти не будуть.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.