Торф — який буває, та як використовувати?

Думаю, всі, хто займався і займається садівництвом, або хоча б кімнатними рослинами, знає, що торф — дуже потрібна і корисна річ. Адже торф входить до складу різноманітних ґрунтових сумішей, практично, як обов’язковий компонент. Але не кожен садівник знає, для чого він потрібен в цих сумішах, і як він працює. Багато хто вважає, що торф — добриво, і думають, що торфу забагато не буває, тому вносять його завжди і всюди. Чи потрібно це? Давайте розбиратися.

torf-yakyy-buvaye-ta-yak-vykorystovuvaty-01-1024x683-1774224

Торф — який буває, і як використовувати?

Зміст:

Який буває торф?

Для початку, згадаємо, де і як утворюється торф. У будь-якій водоймі живе величезна кількість рослин, тварин і мікроорганізмів. Їх життєвий цикл рано чи пізно закінчується, і всі вони відмирають. У річці їх залишки зносить течія, але у водоймах зі застойною водою вони поступово, рік за роком, осідають на дно, нашаровуючись один на одного і пресуються товщею води. Причому процес цей відбувається постійно. Найкращим місцем для цього є болота — в умовах 100 % вологості і відсутності повітря утворюється торф.

Однак торф буває різних видів, адже процес йде постійно: частина залишків «переробилася» і розклалася дуже давно, тисячі років тому, а якась верхня частина ще перебуває в процесі «переробки». Залежно від ступеня розкладання, розрізняють:

  • Торф нижніх шарів — «низинний» — повністю розклався, з нейтральною реакцією (РН 4,2-5,5).
  • Торф верхніх шарів — «верховий» — погано розклався, в якому відбуваються інтенсивні фізико-хімічні перетворення. Його відмінна риса — висока кислотність (РН 2,5-3,2), волокниста структура і невисокий вміст мінеральних елементів.

Є, звичайно, і торф перехідний, так би мовити, проміжний, розташований між верховим і низинним. Повністю процеси в ньому ще не закінчилися, тому у нього слабкокисла реакція (РН 3,2-4,2), але вже досить багато поживних речовин і різних мікроелементів.

Образно кажучи, торф — це своєрідний підводний компост. Але, на відміну від справжнього компосту, використовувати його потрібно уміючи, знаючи всі його особливості. Часто недосвідчені, але заможні садівники закуповують торф у великих кількостях і використовують його саме як компост — щедро посипаючи їм грядки і пристовбурові кола, чекаючи гарного врожаю або декоративності від своїх рослин. Але це неправильно.

torf-yakyy-buvaye-ta-yak-vykorystovuvaty-02-1024x683-7824779

Образно кажучи, торф — це своєрідний підводний компост

Коли застосування торфу необхідне?

Хоча торф і є органічним добривом — це, в основному, суміш повністю або напіврозкладених залишків рослин. І не варто чекати, що торф миттєво підвищить родючість ґрунту. Насправді, поживних речовин у торфі не так вже й багато. Зміст азоту в ньому може бути від 0,6 до 2,5 % (верховий торф) і від 1,3 до 3,8 % (низинний торф), мікроелементів: Zn до 250 мг/кг, Cu 0,2-85 мг/кг, З і Mo 0,1-10 мг/кг, Mn 2-1000 мг/кг.

Така кількість не може істотно насичити ґрунт вашої ділянки поживними речовинами. Але все ж торф здатний значно поліпшити структуру ґрунту, зробити її пухкою або, як кажуть, повітро – і вологомісткою. У такому ґрунті повітря і волога швидко проникають до коріння і довго там утримуються, рослини розвиваються краще, а отже, дають добрий врожай та гарно виглядають.

Як покращити якість грунту доступними екологічними методами, читайте в статті Як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів.

Тому головна функція торфу, як добрива — це поліпшення саме якості самого ґрунту, а не його поживності. У вдобреному таким торфом ґрунті коренева система рослини може краще витягувати всі необхідні їй поживні речовини, які там вже є, або які ми вносимо у вигляді органічних чи мінеральних підживлень. І в цьому, мабуть, головна особливість застосування торфу на садових ділянках.

Немає сенсу його вносити, якщо у вас чорнозем або супісчаний, суглинний поживний ґрунт. Це нічого не дасть, тут не працює прислів’я «кашу маслом не зіпсуєш». Ні, не зіпсуєш, але, знаючи ціну торф, навіщо даремно витрачати гроші?

Зовсім інша справа — ґрунти глинисті або бідні піщані, тобто безструктурні. Тут торф, як добриво, працює прекрасно. Глинисті ґрунти він розпушує, дозволяючи корінню нормально розвиватися, а піщаним надає структуру, дозволяючи добре утримувати вологу і поживні речовини.

Звідси випливає головне правило застосування торфу — тільки поєднуючи його з іншими видами добрив: органічними або мінеральними. Торф є резервуаром, накопичувачем, помічником для утримання внесених вами корисних речовин у ґрунті, і, в першу чергу, в зоні коренів.

torf-yakyy-buvaye-ta-yak-vykorystovuvaty-03-1024x755-6024404

Торф найкраще працює, як один з компонентів ґрунту, роблячи її повітро- і вологонепроникною, структурною

Скільки торфу вносити в ґрунт і як?

В принципі, рослини можна вирощувати у чистому торфі, за умови регулярного внесення підживлення. До речі, саме так і вирощують рослини при контейнерному виробництві на продаж, адже вартість транспортування рослин безпосередньо залежить від ваги, а чистий торф набагато легше, ніж повноцінна поживна ґрунтова суміш. Але, повторюся, це можливо тільки при регулярному штучному живленні рослин.

На практиці в присадибному садівництві 30-40 кг торфу розсипають на 1 кв. метр і перекопують на штик лопати. Робити це можна і восени, і навесні.

Це робиться, якщо дозволяють фінанси. Багато садівників використовують більш економний варіант — роблять торф’яний компост. Власне кажучи, його виробництво нічим не відрізняється від звичайного компосту, але шари рослинних відходів перешаровують не чисто землею, а землею з додаванням торфу. При цьому азот, що міститься у торфі, стає більш доступним для рослин, а сам торф добре утримує в собі усі корисні речовини.

Суміш виходить і пухкою, і поживною, і економною. А що може бути краще для нас і наших рослин? Альтернативний варіант — змішувати торф з чорноземом, дерном або перегноєм і додавати цю суміш у свій бідний ґрунт. До речі, правильно приготований торф’яний компост за своєю цінністю вважається навіть краще гною і потрібно його набагато менше.

Часто можна прочитати або почути варіант застосування торфу, як матеріалу для мульчування. Мовляв, щорічно розсипайте торф шаром 5-8 см в пристовбурових колах: і волога буде утримуватися, і бур’яни не проростуть, і сам торф буде підживлювати рослини. Не зовсім так. Річ у тому, що торф під впливом жаркого повітря дуже швидко висихає, втрачаючи поживні речовини і, найголовніше — вологу. Такий торф розмочити знову неймовірно складно, та й гарний вітер його може здути на сусідську ділянку.

Тому для правильного використання торфу в якості мульчі його розкладають по поверхні у вологу пору року, а коли починається спека і посуха — негайно і ретельно перекопують на глибину пів штика-повний штик лопати, рівномірно змішуючи торф і ґрунт. Тільки так торф буде працювати, як мульча.

torf-yakyy-buvaye-ta-yak-vykorystovuvaty-04-1024x636-1440498

Верховий кислий торф незамінний при вирощуванні рослин, які полюбляють кислий ґрунт

Використання кислого верхового торфу

Всі перераховані способи поліпшення ґрунту торфом відносяться до низинного і проміжного торфу, кислотність яких близька до нейтральної. Але у продажу є і кислий верховий торф з РН 3-4. Для чого він потрібен? В першу чергу, для рослин, яким для нормальної життєдіяльності потрібні слабокислі або навіть кислі ґрунти. Популярні приклади: гортензії, верес, лохина, рододендрони, азалії.

При організації посадкового місця або грядки з такими рослинами, як один з компонентів ґрунтової суміші, виступає саме кислий верховий торф. Мало того, таким же кислим торфом ці рослини періодично мульчують, підтримуючи кислотність на потрібному рівні.

Сам по собі верховий торф має волокнисту структуру (адже він ще повністю не розклався) і велику вологомісткість (до 70 %). Часто ці якості використовують і при вирощуванні «звичайних» рослин, які люблять нейтральну реакцію ґрунту. Яким чином? Його надлишкову кислотність попередньо нейтралізують за допомогою садових лужних препаратів (гашене вапно і доломітове борошно).

Якщо потрібно розкислити грунт, використовуйте ці 4 простих способи розкислення грунту.

У чому перевага такого торфу? У складі ґрунтових сумішей його волокниста структура добре утримує вологу, а поживні речовини довго не злежуються, дозволяючи корінню рівномірно розвиватися в різні боки. Торф довго не розкладається, а отже, довго «працює», не вимиваючись в нижні шари ґрунту. Мульча з такого торфу має хороші теплоізоляційні властивості, коренева система ваших рослин не буде перемерзати взимку і перегріватися влітку. Такий торф підходить і для вирощування рослин у горщику — коренева система в ньому легко і рівномірно розростається.

Переваги торфу і раціональність його використання

Отже, що важливо знати, застосовуючи торф на ділянці?

  • Сам по собі торф не живить рослини, але допомагає їм краще засвоювати інші добрива.
  • Ґрунт, в який внесли торф, стає більш структурним, тобто таким, що складається з грудочок і пор, немов губка. Такий ґрунт добре утримує вологу, повітря та поживні речовини.
  • Торф має сенс застосовуватися тільки на бідних, неродючих або виснажених ґрунтах.
  • Торф вважається природним антисептиком і пригнічує розвиток шкідливих грибків і бактерій.
  • Торфом (верховим) можна регулювати кислотність ґрунту, підлаштовуючи її під потреби рослин.

І ще один цікавий момент. Не так давно був розроблений, впроваджений у виробництво і продаж рідкий препарат на основі витяжки з торфу. Торф при цьому піддають спеціальній обробці, збагачуючи азотом і зберігаючи всі притаманні йому мікроелементи та корисні речовини. Правда, при цьому торф втрачає свою головну якість — покращувати структуру ґрунту. Тож, вирішуйте самі.

Родючого вам ґрунту та гарних врожаїв!

Ігор Білевич,

Ботанічка.

 

Попередня стаття
Кекс з халвою