Останні кілька сезонів багато хто з нас — не метеорологи, не науковці, а звичайні садівники — чітко бачимо: погода вже не така, як раніше. Якщо ще 10 років тому весна була весною, а зима — зимою, то тепер грудень може нагадувати… квітень. А квітень, як не парадоксально — грудень чи інший зимовий місяць. І це не просто суб’єктивні враження. Це — невідворотна реальність кліматичних змін, і вона вже тут, в українських садах. Клімат змінився і продовжує змінюватися на очах. Чи готові ми, садівники, змінювати свої сади? Якщо ми хочемо продовжувати займатися садівництвом, у нас немає іншого виходу – маємо змінити сталі звички господарювання на своїх ділянках і, як не шкода, відмовитися від деяких рослин. Про кліматичні зміни й садівництво в нових реаліях піде мова в цій статті.
Погода влітку стає все більш непередбачуваною: зливи, шквали, суховії. Це нова реальність, до якої має адаптуватися кожен, хто працює із землею.
Зміст:
Глобальне потепління – це не тільки про теплі зими й спекотне літо, це про непередбачуваність погодних явищ.
Як прогнозують кліматологи, весна буде ще більш вередливою. Серйозні приморозки — не лише у квітні, а й у травні. Тривалі періоди без дощів весною або, навпаки, підтоплення цілих регіонів.
Спека влітку стане нормою. +35°C у червні — не виняток, а звичне явище. Посуха — навіть у Західній Україні. Сонячні опіки на помідорах і перцях. Град у травні-червні, пилові бурі, локальні шквали влітку — це вже було, і буде частіше.
Шкідники рослин «перебудуються». Деякі види зникнуть, але на їх місце прийдуть нові — південні, нестійкі до морозів, але з новими викликами.
Дефіцит вологи буде спостерігатися влітку абсолютно у всіх регіонах. Не тільки через спеку, а й через сухі вітри, що «здувають» вологу. Полив буде критично важливим при вирощуванні не тільки городини, а й декоративних рослин в саду. А з поливом якраз будуть великі проблеми. Бо кліматичні зміни дуже негативно впливають і на рівень ґрунтових вод.
Тривала спека призводить до того, що волога випаровується швидше, ніж поповнюється дощами. Навіть якщо дощ іде, вода стікає, а не просочується в глибину, особливо на щільних або ущільнених ґрунтах.
Все частіше маємо зливи замість м’якого дощу, які не насичують ґрунт, а викликають ерозію. Періоди посухи між зливами стають довшими й сушать землю «до кістки».
Збільшення водоспоживання також сприяє тому, що води в наших свердловинах стає все менше. Люди активно бурять свердловини, викачують воду для поливу — і природні запаси не встигають відновитися. Це особливо помітно у піщаних регіонах (Волинь, Полісся, Південь України).
В багатьох приватних господарствах, де ще 10 років тому вода стояла на рівні близько 5 метрів, сьогодні йде на 8–12 метрів і глибше. У деяких селах колодязі пересихають вже в червні.
Якщо свердловина мілка (до 20 м) і не доходить до сталих водоносних шарів, вода в ній може закінчитися в найближчі 2-3 роки. Особливо, якщо багато сусідів викачують воду одночасно і не буде достатнього природного поповнення (опадів).
Солома, трава, компост, тирса — затримують вологу, охолоджують ґрунт і годують життя мікробіоти. Мульчувати можна чим завгодно, навіть картоном чи старою тканиною, якщо немає органічної мульчі.
Мульчування чорною агротканиною чи тим більше чорною плівкою недоречне, адже ґрунт під такою мульчею перегрівається ще більше.
Бочки, цистерни, навіть відра під водостоками повинні стати нормою. За пару років ми будемо змушені берегти дощову воду, бо підземної води буде все менше і менше.
При виборі рослин тепер особливо важливо звертати увагу не лише на красу і врожайність, а й на такі характеристики, як посухостійкість, стійкість до різких перепадів температур, здатність переносити пізні заморозки.
Забудьте про класичний газон!
Найбільш стійкі до перепадів температур і погодних примх овочі:
Про теплиці з гарною вентиляцією і можливістю затінення варто вже задуматися всім садівникам, які зараз вирощують помідори, перці, баклажани й інші теплолюбні овочі у відкритому ґрунті.
Багато сортів абрикосів і персиків практично перестануть родити через щорічні пізні заморозки. Але не поспішайте позбавлятися високих дерев, які вже не родять. Вони даруватимуть вам і вашим рослинам влітку тінь і хоч трохи прохолоди. А це не менш важливо в літню спеку, ніж врожай.
Ерозія, пересихання і зміна кислотності — все це вимагає рослин, які вміють «підлаштовуватися». Цікавтеся вже декоративними рослинами, які успішно ростуть на бідному ґрунті, навіть якщо у вас родюча глина чи чорнозем. В умовах посухи поживні речовини навіть з самого багатого ґрунту рослини не можуть засвоювати.
Обов’язковими на наших ділянках мають стати живоплоти, вітрозахисні смуги, тіньові сітки — для найделікатніших рослин.
Читайте також нашу статтю Жива огорожа за 4 роки — які рослини використати?
Байкал-ЕМ, триходерма, мікориза — працюють і з ґрунтом, і з рослинами. Створюють систему стійкості, а не тимчасову «таблетку», як хімічні фунгіциди.
Доведеться сіяти більше — частину врожаю можуть знищити приморозки або спека. Варто обирати різні терміни дозрівання, щоб хоча б щось «вистрілило».
Клімат змінюється — і не питає нашої згоди. Але змінюємося й ми. Замість того, щоб боротися з погодою, ми можемо адаптуватися до неї. Бути уважнішими, передбачливішими і трохи хитрішими.
Якщо садівництво не є вашим основним заробітком, а просто приносить задоволення і практичну користь, ставтеся до всіх негараздів, що можуть виникнути в саду через зміни клімату філософськи.
Спека влітку стає нормою. Але сад — це не тільки город і дерева для врожаю. Це простір для життя. І сьогодні завдання садівника — не просто виростити рослини, а створити оазу прохолоди, де комфортно і людям, і всьому живому.
Висаджуйте посухостійкі дерева з розлогою кроною. Навіть якщо дерево старе і вже не родить — залиште його. Тінь стає в нових реаліях змін клімату важливішою, ніж врожай. Можна встановити легкі тентові навіси або живі арки з винограду, клематису, хмелю.
Маленький ставок, декоративна бочка з водою або хоча б кілька великих мисок у затінку охолоджують повітря навколо. Плюс — це магніт для птахів, жаб і корисних комах. Якщо є можливість – басейн. Навіть самий невеликий допоможе охолодитися вам влітку і робитиме повітря поблизу не таким сухим.
Організуйте прохолодні місця для перепочинку:
Головне правило — якомога далі від бетонних доріжок і цегляних стін, які нагріваються і випромінюють жар.
І головне: не прагніть «вилизати» сад до ідеалу. Невелика дикість, розумна тінь, прохолода води й рослин зроблять ваш сад не тільки красивим, а й живим і затишним місцем навіть у найспекотніше літо.
Теплого вам ґрунту, помірного дощу і трохи прохолоди в липні!
Оксана Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.