Роботи в саду і на городі в жовтні

Середина осені — це і збір врожаю, і одночасно підготовка саду до майбутньої зими. Звичайно, варто робити поправку на свій регіон і на свій клімат. Так, в північних регіонах деякі рекомендації як раз підходять для жовтня, а в південних деякі цілком можна «відсунути» на листопад. Тому, це скоріше нагадування, щоб ви не прогавити щось важливе. У жовтні ще повним ходом йде збір врожаю фруктів, овочів, насіння і заготівля сировини лікарських рослин. Багато культур мають свої оптимальні терміни, коли їх потрібно збирати і закладати на зберігання, а лікарські рослини варто знімати в суху погоду. Тому дуже важливо в цей період уважно стежити за прогнозом погоди, яка стає мінливою, з різкими перепадами температури і дощами. Навіть невеликий заморозок може згубити деякі рослини і плоди. Будьте уважні!

sadovi-roboti-v-zhovtni-3-1024x683-4130605

Роботи в саду і на городі в жовтні

Зміст:

Що робити в жовтні в саду?

В саду починаємо готувати рослини до зими. Ця робота складається з декількох етапів.

Вологозарядний полив

Щоб дерева і чагарники добре перезимували, особливо якщо літо та осінь були сухими, а врожай був великий, приблизно в кінці жовтня (на півдні пізніше) варто зробити вологозарядний полив. Що це таке? Це означає вилити під рослину велику кількість води, більше, ніж при звичайних поливах, які ми робили влітку і на початку осені. Мета такого поливу — промочити всю кореневу систему рослини і навіть із запасом. Це допоможе запобігти висушуванню кореневої системи в промерзлій землі та «підтягне» тепло з глибин землі до кореневого шару.

Про те, як правильно проводити передзимовий вологозарядний полив, дивіться у відео.

Побілка дерев

Якщо ви білите дерева, то робити це потрібно правильно. В першу чергу, слід розуміти, для чого ви це робите. Якщо це просто данина традиції, і ви використовуєте звичайне вапно, то майте на увазі, що користі від такої побілки ніякої. Знищити хвороби і шкідників вам таким чином не вдасться, а до обпалюючого кору дерев раннього весняного сонця така побілка не протримається і змиється опадами. Тому і варто її застосовувати в кінці зими, на початку весни.

Зовсім інша справа, якщо ви користуєтеся сучасними садовими фарбами, які протримаються на корі дерева до весни і врятують від опіків. В крайньому разі можна використовувати водоемульсійну фарбу світлого кольору, яка відбиватиме сонячні промені, або спеціальну «дідівську» суміш: на 10 л води беруть 2-3 кг вапна, 300 г мідного купоросу і 1 кг глини.

Є й більш простий, і ефективний спосіб уберегти дерево від морозобоїн: купіть садовий бинт або розріжте біле агроволокно на стрічки і обмотайте ними стовбур та скелетні гілки дерев. Таким чином ви захистите їх і від весняного сонця, і водночас від весняних гризунів (зайців), які в голодну пору можуть погризти кору ваших дерев.

Мульчування пристовбурних кіл

Багато рослин, особливо при неправильно організованих поливах, коли поливають часто і потроху, утворюють не глибоку, а поверхневу кореневу систему. Звичайно, при сильних морозах та ще й без снігу, таке коріння буде підмерзати. Через часткову втрату коренів чагарники або молоді саджанці цілком можуть загинути, дорослі ж дерева в новому сезоні дадуть поганий приріст і врожай.

Щоб цього уникнути, мульчуємо пристовбурові кола шаром не менше 5-8 см. В якості матеріалу для мульчі можна використовувати різну сировину: солому, скошені сухі бур’яни, перепрілу стружку, кору, сухе листя. Тільки пам’ятайте, що в деяких з цих матеріалів на зиму можуть влаштовувати собі притулок миші, і навесні вони із задоволенням поласують корою ваших рослин, «не виходячи з дому». В цьому відношенні безпечним вважається торф, миші в ньому не гніздяться. Добре підійде і колюча хвоя, але збирати її потрібно в сухий період.

Укриття на зиму

Деякі з вирощуваних нами у відкритому ґрунті рослин вимагають все ж додаткового укриття на зиму (троянди, рододендрони, гортензії). Звісно, повністю вкривати їх в жовтні ще рано для всієї території України, але завчасно все підготувати варто, щоб у разі різкого зниження температури не упустити момент.

Для цього приготуйте агроволокно потрібної щільності і потрібного розміру, а навколо теплолюбних рослин встановіть каркас або дуги, на які потім можна буде швидко натягнути і закріпити агроволокно. Пам’ятайте, що набагато ефективніше вкривати не кожну рослину поодинці, а відразу групу рослин. Якщо працюєте по-старому і замість агроволокна використовуєте хвойні гілки (лапник), пора його заготовлювати, але не ламайте живі гілки з ялини або сосни, використовуйте зібрані на землі або з повалених дерев.

Теплолюбні рослини в контейнерах

Теплолюбні рослини, які вирощуються в контейнерах, теж готують до зими. Повністю видаляють листя і заносять в приміщення з температурою +0…+8°С . Не забувайте, що за такими рослинами потрібно спостерігати і періодично поливати. При низьких температурах і підвищеній вологості, скажімо, у підвалі, такий полив (дуже помірний) проводять приблизно один раз на місяць.

Обрізка

Можна почати обрізку плодових дерев і ягідних кущів. Хоча краще цю роботу відкласти до повного опадання листя, але проводити при плюсовій температурі. А ось санітарну обрізку рослин, коли вирізають засохлі, уражені хворобами і поламані гілки, зробити варто.

Викорінююче обприскування

У північних регіонах в жовтні проводять викорінююче обприскування. Коли опаде листя і бруньки закриються, спори захворювань і зимуючі яйця комах шкідників стають уразливими для хімічних обробок. А оскільки рослини знаходяться в стані спокою, то такі викорінюючі обробки можна проводити міцними розчинами. Наприклад: розчин Карбаміду (сечовини) до 7%, Залізний купорос до 5%, Мідний купорос до 3%, Бордоська рідина – 3%.

Більш детально у нашій статті «Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб» .

Пересадка та посадка дерев

Середина осені — це найкращий час для пересадки і посадки листопадних дерев і чагарників всіх видів. Транспірація (випаровування вологи через листя) вже не відбувається, температура знизилася, опади випадають регулярно… Що ще потрібно для того, щоб саджанці добре приживались? А! Заздалегідь приготувати посадкове місце.

Хоча б за місяць до посадки (час ще є), а краще за півроку. Адже в заздалегідь підготовленій посадковій ямі, куди засипана родюча ґрунтова суміш з додаванням усіх необхідних органічних або мінеральних добрив, встигають пройти всі фізико-хімічні процеси. Мало того, ця суміш поступово осідає і не потягне за собою наспіх посаджений саджанець. В результаті він буде рости рівним (як ви його посадили) і з кореневою шийкою, яка знаходиться на рівні землі, а це дуже і дуже важливо. Та й, взагалі, заздалегідь приготована посадкова яма говорить про те, що ви створюєте свій сад не абияк, а продумано і за планом. Такий сад і виглядати, і давати врожай буде добре.

Розмноження

Жовтень — це і час спробувати розмножити багато рослин для свого саду. Наріжте живці декоративних і плодових кущів, багаторічних рослин, посадіть їх в контейнери, накрийте прозорим ковпаком (банкою) і поставте на сонячне підвіконня.

Більше про це читайте у нашій статті про живцювання барбарису Тунберга.

А можете зробити це прямо на грядці — пригніть і прикріпіть до землі гілки лаванди, жимолості, бересклету, дейції, злегка присипте їх ґрунтом. Відомо, що коріння цих та багатьох інших рослин добре розвиваються саме в холодному ґрунті.

Підстригання живоплотів

У жовтні час останній раз стригти живоплоти з хвойних і листяних культур. Тоді і взимку вони будуть виглядати гарно, надаючи вашому саду акуратності та вишуканості. А кучеряві чагарники і ліани міцно зафіксуйте на опорах, адже саме зимові вітри можуть зламати і розтріпати цю красу. Самі опори теж перевірте, чи надійно вони кріпляться і чи не розваляться від випавшого взимку снігу.

Збирання насіння

Починайте збирати насіння тих рослин, які ви хочете розмножити. Але пам’ятайте, що в основному, при насіннєвому розмноженні передаються видові властивості рослини, а ось сортові навряд чи вийдуть. Але саме насінням можна отримати швидко і безкоштовно багато саджанців для живоплоту або для підщеп для подальшого щеплення цікавими сортами. Насіння багатьох рослин зажадають для проростання тривалої стратифікації (обробки холодом і вологою), тому в жовтні їх можна відразу висівати в підготовлені грядки. Так чинять з насінням ялівцю, сосни, ялини, туї, липи, катальпи, клена, горобини, берези та наших улюблених плодових і декоративних культур.

Роботи в жовтні у квітнику

Видалення зав´ялих суцвіть

У жовтні щосили цвітуть жоржини, айстри, седуми, хризантеми, не забувайте видаляти зав`ялі суцвіття, утворення насіння зупиняє цвітіння. А нам потрібні саме квіти, правда? Після того як цвітіння багаторічників закінчиться, їх можна ділити і пересаджувати. Зазвичай, рекомендується це робити раз в 2-3 роки. Цибулини гладіолусів викопують через місяць-півтора після закінчення цвітіння, а бульби жоржин і канн після перших заморозків.

Посів квітів

Але ж в жовтні можна багато сіяти! Можна посіяти морозостійкі квіти: календулу, маки, волошки, запашний горошок, космею, причому прямо у відкритий грунт, і на наступний рік вони зацвітуть раніше. Тюльпани і гіацинти висаджують за 2-4 тижні до заморозків. Можна посіяти і багато садових багаторічників: аквілегію, дзвіночки, дельфініум, геленіум, рудбекію. Спробуйте посіяти такий популярний зараз міскантус. Причому, сіяти ці рослини можна відразу на постійне місце.

Роботи в жовтні на городі

Посів на городі

Та що там квіти, можна і потрібно сіяти город! Правда не скрізь, а в північних регіонах (в південних варто почекати, бо проростуть завчасно). Це теж мають бути холодостійкі культури: редис, салат, кріп, морква, шпинат, пастернак, буряк. Можна і теплолюбні – гарбуз, цукіні і кабачки, згадайте, як вони навесні дружно лізуть з компостної купи. Сіяти їх, правда, варто глибше і зверху прикрити тим самим компостом або перегноєм, а взимку – снігом.

Підготовка ґрунту

Час починати готувати ґрунт на грядках для майбутнього сезону, щоб внесені мінеральні або органічні добрива до весни повністю цим ґрунтом засвоїлись і перейшли в доступну рослинам форму. І не забуваємо про те, що якщо у вашому регіоні бажано висаджувати саджанці дерев і чагарників навесні, то посадкові ями варто готувати вже в жовтні.

Відео про садові роботи в жовтні

Більше про садові роботи у жовтні дивіться у моєму відео.

Осінь у кожного садівника викликає бажання підбити підсумки і навести порядок в садку. Видаляйте всі однорічні культури, які відплодоносили і відцвіли, обривайте і позбавляйтеся від гнилих і зіпсованих плодів, зрізайте в’яле листя багаторічників, і збирайте опале листя. Все це відмінний матеріал для виготовлення компосту, тому в жовтні варто закласти нову компостну купу, рослинних відходів буде багато.

Роботи багато, але на те ви і садівник!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.