5 помилок підготовки рослин до зими

Настав черговий сезон укриття рослин на зиму, і садівники думають, як це зробити правильно, пам’ятаючи минулі «проколи». Багато хто звинувачує занадто суворі зими, інші — погані саджанці, а хтось і зовсім говорить про даремність укриття. Останні, треба сказати, в чомусь мають рацію, бо успішна зимівля рослин — це не тільки накинута згори «ковдра», а цілий комплекс заходів, об’єднаних в єдине ціле. Випаде одна ланка і все — рослина може навесні й не прокинутися. У цій статті опишу 5 найпоширеніших помилок, які ми здійснюємо, готуючи свої рослини до зими.

5-pomilok-pidgotovki-roslin-do-zimi-01-1024x682-8668132

5 помилок підготовки рослин до зими

Помилка № 1 — вкриваємо все підряд

Більшість рослин на вашій ділянці, швидше за все, були куплені в місцевому розпліднику, садовому центрі або на місцевому ринку, тобто у місцевих виробників. А значить, вони районовані та адаптовані до місцевого клімату і спокійно переживуть зиму, якщо, звичайно, вона не буде аномальною. Під «аномальною» варто розуміти й занадто холодну і, навпаки, занадто теплу зиму.

Крім того, багато рослин, посаджених вами в минулі роки, вже самостійно адаптувалися. Адже погодьтеся, більш доросла рослина, як правило, краще переносить всі зимові негаразди. Але якщо вам подобається і хочеться вирощувати рослини з більш південних регіонів, то їм без укриття не обійтися. Так само, як без нього не обійтися посадженим в цьому році саджанцям та рослинам в контейнерах.

Помилка № 2 — обходимося одним укриттям

Тут, як у футболі — головне завдання тренера підвести свою команду до важливого турніру на піку спортивної форми. Так само й садівник повинен підвести свої рослини до зими на піку «спортивної форми». Тільки тоді можлива перемога. А це означає, ще до укриття потрібно провести цілий комплекс агротехнічних заходів. Їх мета:

  • у рослини повинен припинитися ріст пагонів;
  • пагін повинен одерев’яніти, покритися щільною захисною оболонкою;
  • бруньки повинні повністю сформуватися;
  • рослина має накопичити достатньо, так званих, кріопротекторів, речовин, які захищають її від шкідливої ​​дії заморожування.

Всім нам відомо, що вода при замерзанні розширюється і рве навіть металеві ємності, залишені на морозі. А що ж рослинні бруньки? Те ж саме: якщо в них буде багато води, то при замерзанні вони лопнуть, і рослина або вийде із зими пошкодженою, або, взагалі, не вийде. Кріопротектори — це, свого роду, антифриз для рослини.

Якими способами цього досягти? Якщо не брати до уваги літні та осінні заходи, типу своєчасних: прищіпки пагонів, обрізки та обробки від шкідників і хвороб, то напередодні зими варто:

  • провести вологозарядний полив. При глибокому зволоженні ґрунту під рослиною, ми, за рахунок високої теплопровідності води, як би підтягуємо тепло з надр землі ближче до поверхні, до коріння. Це не дозволить їм повністю промерзнути й навіть допоможе боротися із зимовим зневодненням.

Детально про вологозарядний полив читайте в нашій статті.

  • провести розпушування пристовбурних кіл. Цей захід, як раз навпаки, перешкоджає проникненню холодного зимового повітря вниз до коріння. Пухка та пориста структура служить своєрідною термоізоляцією.
  • варто додатково замульчувати та навіть підгорнути пристовбурні круги шаром чогось пухкого: не землею, а, скажімо, торфом або компостом. З підгортанням, правда, не поспішайте, занадто раннє (при позитивних температурах та опадах) може послужити погану службу і привести до пошкодження кореневої шийки.
  • напередодні удобрити рослини. Але, звісно, не азотовмісними добривами, а осінніми фосфорно-калійними, бажано — комплексними, що містять ще й великий запас необхідних мікроелементів. Фосфор, калій та мікроелементи підвищують стійкість рослини до стресів — занадто низьких температур та різких коливань (мороз – відлига).

Чим підживити рослини восени, читайте в нашому матеріалі.

  • із самого початку при посадці рослин, що укриваються, намагайтеся знайти для них правильне місце в саду — затишне, без протягів.
5-pomilok-pidgotovki-roslin-do-zimi-02-1024x684-1608152

Занадто раннє підгортання може послужити погану службу

Помилка № 3 — вкриваємо невчасно

Велику та часто фатальну для рослин помилку роблять ті, хто вкриває свої рослини занадто рано. У цій справі, мабуть, головне, вибрати правильний момент та робити процес укриття поетапно. Поки температури плюсові, навіть якщо вночі й невеликі (-2 … -3 °С) заморозки, це не привід бити на сполох. Спокійно спостерігаємо за прогнозом погоди. Вкриєте зарано, рослини просто випріють від надлишку вологи і високої температури під укриттям. Вкриєте занадто пізно — підмерзнуть. Так, коли ж?

Вдень температура 0 … + 1 градусів, а вночі вже -3 …- 4 °С — на мій погляд, оптимальний час для укриття. Це звичайно, теоретично, на практиці температура часом «гуляє» в широкому діапазоні. Тому й варто робити укриття поетапно. Спочатку обрізати, обробити, пригнути і пришпилити до землі, потім вкрити злегка (якщо що, можна розкрити легко) і тільки при постійному «мінусі» закінчити укриття капітально.

Помилка № 4 — неправильне укриття

Садівниками придумані різні способи укриття рослин на зиму (і я продовжую експериментувати). Виходять з особливостей ділянки, наявності матеріалів і, найголовніше, особливостей самих рослин. Не варто використовувати один і той самий тип укриття для всіх рослин.

Якісь — виноград, інжир, гранат — можна просто засипати землею, а зверху прикрити чимось від розмивання. Зазвичай, цього достатньо. Але є — хурма, троянди, рододендрони та ін., які схильні до випрівання, і їм знадобиться, так зване, сухе повітряне укриття. Для цього навколо рослини встановлюють жорсткий каркас з труб, рейок, арматури, ящиків. Зверху обтягують, будь-яким матеріалом і поверх нього засипають шаром утеплювача.

В якості такого утеплювача часто використовують сухе опале листя. Тільки воно повинне бути саме сухим, тобто зібраним заздалегідь та зберігатися у мішках в сараї. Краще брати листя дуба, клена, берези (та й волоський горіх підійде, не дивлячись ні на що), вони довго розкладаються. Від листя яблуні, груші, абрикоса вже до середини зими може нічого не залишитися, а значить — і утеплювального ефекту від них не буде.

Відмінно підійде для зовнішнього утеплення хвоя та хвойний лапник. Пам’ятайте, що хвоя ще й відмінно захищає від мишей. Адже часто миші влаштовують собі зимівлю в зроблених нами з любов’ю укриттях. При цьому й «обідній стіл» у них поруч, виходити не треба (кора наших рослин).

Тільки хвойний лапник не варто заготовлювати в лісі з сокирою. Шукайте вже опале гілля або запасайтеся на вирубках з уже повалених дерев (або новорічних).

Варто пам’ятати, що всі рослинні залишки (листя і плоди) перед укриттям потрібно з рослини видалити та не залишати їх на землі під укриттям, це теж може привабити мишей або викликати гниття.

Помилка № 5 — невідповідний матеріал для укриття

Щойно ви прочитали: «зверху обтягують будь-яким матеріалом …». Напевно, багато хто уявив пе плівку в цій якості. Краще її не використовувати і тим паче не укутувати в неї рослини герметично. Вони, швидше за все, такої турботи не переживуть (випріють).

Є сучасні, спеціально для цих цілей створені, матеріали з загальною назвою агроволокно. Його мета утримувати тепло всередині укриття (нам не потрібно додатково гріти рослини взимку, треба намагатися зберігати тепло, що йде від землі) та водночас  дозволяти рослині «дихати». Плюс — його механічна міцність дозволяє накладати на нього шар листя або хвої.

5-pomilok-pidgotovki-roslin-do-zimi-03-1024x673-1050183

Контейнерні рослини краще зібрати разом та влаштувати їм загальне укриття

Зимівля контейнерних рослин

Окремо скажу пару слів про зимівлю контейнерних рослин. Зовсім юні сіянці та вкорінені живці краще відправити зимувати в підвал (листопадні) або світле приміщення (хвойні). Але і тим і іншим слід дотримуватися суворого температурного режиму: оптимально +0 … +5 градусів. І не забувайте їх іноді, але помірно поливати, не даючи земляній грудці повністю висихати.

Рослини у великих контейнерах (мова йде про вуличні рослини) варто закопати повністю в ґрунт, а над ними влаштувати сухе укриття, як описано вище. При цьому краще такі рослини зібрати разом і влаштувати їм загальне укриття.

Ну ось, мабуть, всі помилки, які ми можемо накоїти на благо наших улюблених рослин, рятуючи їх від холоду. Детальніше про це дивіться у моєму відео.

Гарної зимівлі вам та вашим рослинам!

Ігор Білевич,

Ботанічка.