Основні правила догляду за декоративними рослинами влітку

Літо – найспекотніша пора року, і саме в цей час сад потребує найпильнішого догляду. Щоб ваші квіти, дерева та кущі були здоровими та красивими, прочитайте наші універсальні поради, як доглядати за рослинами влітку.

Догляд за рослинами влітку

Універсальні поради, як доглядати за рослинами влітку

1. Полив

Влітку рослини потребують ретельнішого поливу, ніж в інші сезони, бо повітря більш сухе, а сонячні промені інтенсивніші. Щоб правильно поливати рослини, потрібно враховувати їх вид, розмір і вік. Наприклад, молоді рослини потребують більш частого поливу, ніж старі.  Так само як рослини, що ростуть в контейнерах, порівняно з ґрунтовими.

Поливати бажано вранці або ввечері, коли сонце не таке пекуче. Важливо поливати рослину під корінь, а не зверху по листках. В останньому випадку вода може пошкодити листя і сприяти розвитку хвороб. Як правило, рослину треба поливати так, щоб вода промочила ґрунт достатньо глибоко. Якщо вода не просочується в землю, це означає, що вона занадто щільна і її потрібно розпушити.

Частоту поливу визначають не тільки особливості рослин (хтось потребує постійного зволоження, а інші чудово ростуть в сухій землі), а і характеристики ґрунту. Так, жителів піщаного ґрунту за однакових погодних умов доведеться поливати в рази частіше, ніж рослини, що ростуть на чорноземі чи глинистих ґрунтах, які гарно тримають вологу.

Якщо ви не впевнені, чи потрібно поливати рослину, краще не поливати її. Надлишок води може бути більш шкідливим для рослини, ніж її дефіцит.

2. Підживлення

Підживлення декоративних рослин влітку є важливим пунктом догляду за ними, бо це період їх активного росту та цвітіння. Правильне добриво та режим підживлення допоможуть рослинам підтримувати здоров’я, красу та витривалість. Для підживлення влітку можна використовувати органічні і мінеральні добрива.

Мінеральні добрива

Мінеральні добрива для декоративних рослин влітку можна вносити кількома способами:

  • Розвезти у воді і полити під корінь;
  • Розвезти у воді і обприскати по листках;
  • Змішати з ґрунтом і розкласти в прикореневій зоні рослин.

Обприскування добривом допоможе швидко розв’язати проблему дефіциту тих чи інших елементів в ґрунті, але повністю не замінить ефект від кореневого підживлення.

Тривалість дії пролонгованих мінеральних добрив від місяця до пів року (наприклад, добриво «Осмокот»). Весь цей час при поливі рослини поступово отримують невелике підживлення разом з водою. Добриво такого виду, зазвичай, дорожче, але воно значно полегшує життя власникам великих садів.

Варто підживлювати декоративні рослини один або двічі на місяць впродовж літнього періоду, залежно від типу рослини, характеристик ґрунту і рекомендацій виробника.

Більше про мінеральні добрива читайте в нашій статті.

Органічні добрива

Використовуйте влітку і органічні добрива: компост, перегній, курячий послід, попіл. Вони допоможуть покращити структуру ґрунту та підвищити його родючість. Органічні добрива можна просто розкладати в прикореневій зоні рослин або розводити у воді.

Ідеальним практично для всіх рослин — і декоративних, і плодових – є зелене добриво на основі бур’янів.

Добре підживлювати рослини влітку вранці або ввечері, коли температура повітря не така спекотна. Підживлювати багаторічні рослини добривом з великою кількістю азоту в другій половині літа не рекомендується, бо азот викликає інтенсивний ріст пагонів, які можуть до зими не визріти і вимерзнути. Але це правило літнього догляду за рослинами не стосується однорічників.

3. Захист від шкідників і хвороб

Захист рослин від шкідників і хвороб влітку є важливим завданням для забезпечення їхнього здорового розвитку, бо літні погодні умови можуть дуже сприяти розмноженню шкідників і поширенню хвороб. Наступні кроки допоможуть зменшити ризики:

  • Обстежуйте рослини регулярно, перевіряючи на наявність шкідників, які можуть пошкоджувати листя або пагони, а також на ознаки хвороб, що проявляються зазвичай пожовтінням, опаданням листя чи появою різноманітних плям на них.
  • Намагайтесь поливати рослини під корінь, уникаючи потрапляння води на листя. Це допоможе знизити ризик розвитку грибних і бактеріальних хвороб.
  • Забезпечуйте рослини водою у відповідній кількості, оскільки недостатній полив (як і перелив) може збільшити стрес рослин та зробити їх вразливими до хвороб.
  • Використовуйте мульчу.
  • Запрошуйте в сад природних ворогів шкідників – хижих корисних комах. Наприклад, можна посадити рослини, що їх приваблюють. Встановлюйте будиночки для комах та годівнички для птахів, які також харчуються комахами-шкідниками.
  • При посадці зберігайте оптимальну відстань між рослинами, щоб уникнути поширення хвороб у разі інфікування однієї.
  • Вчасно видаляйте відмерле листя та рештки рослин, щоб запобігти поширенню хвороб та знизити кількість схованок для шкідників.

Якщо біологічний захист виявився недостатнім, використовуйте, дотримуючись інструкції, біологічні чи хімічні препарати для боротьби із шкідниками чи хворобами. Детальніше про пестициди читайте в нашій статті Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.

4. Санітарна і формувальна обрізка

Видалення сухого, хворого або ушкодженого листя та пагонів сприяє здоровому росту рослин. Це дозволяє їм направити всі сили на розвиток здорових та сильних частин, а також регенерує нові здорові пагони.

Літня обрізка допомагає надати рослинам бажану форму та розмір. Видалення непотрібних або зайвих гілок стимулює правильний ріст рослини та підтримує її естетичний вигляд.

Також обрізка може стимулювати цвітіння та плодоношення. Так, наприклад, видалення зів’ялих квітів троянди сприяє формуванню нових бутонів і наближає наступну хвилю квітування.

Обрізка влітку також контролює розмір рослин. Це особливо важливо для рослин, які мають тенденцію до швидкого зростання, розміщених у контейнерах чи обмежених простором.

Видалення перекриваючих гілок або зайвих листків забезпечує рослинам більше сонячного світла, що сприяє фотосинтезу. А обрізування хворих або інфікованих частин може допомогти запобігти поширенню хвороб і захистити решту рослини від зараження.

Крім того, літня обрізка може бути використана для розмноження рослин методом живцювання.

Пам’ятайте, що для кожного виду рослин можуть існувати специфічні вимоги до обрізки. Перед тим як обрізати, варто детально дослідити потреби конкретної рослини.

Формувальна обрізка туї влітку

Влітку проводять не тільки санітарну, а й формувальну обрізку

5. Захист рослин від спеки

Висока температура та інтенсивне сонячне випромінювання можуть спричинити стрес для рослин, знизити вологу в ґрунті та призвести до перегріву. Наступні поради допоможуть захистити рослини від спеки:

  • Використовуйте мульчу під рослинами, щоб зберегти вологу в ґрунті та захистити кореневу систему від перегріву. Мульча зменшує випаровування вологи з ґрунту та стабілізує температуру.
  • Забезпечуйте регулярний та достатній полив для рослин. Поливайте рослини рано вранці або пізно ввечері, коли температура повітря менша, щоб уникнути втрати вологи через випаровування.
  • Затінюйте самі ніжні рослини. Використовуйте для цього затіняючі сітки, агроволокно чи інші матеріали або висаджуйте такі рослини під великими деревами, щоб забезпечити їм додатковий захист у спеку.
  • Намагайтеся в спекотну погоду занадто не обрізати рослини, оскільки видалення великої кількості листя може знизити здатність рослин до фотосинтезу та посилити стрес.
  • Щоб підвищити вологість повітря, можна обприскувати конкретні рослини водою, або поставити поруч з ними місткості з водою.

Дорогі читачі! Поради по догляду за рослинами влітку, які ви прочитали в цій статті, універсальні і загальні. Звичайно, велика різноманітність рослин і різні умови їх вирощування, забезпечують велику кількість нюансів і особливостей догляду. Але, сподіваємося, що наша стаття надихне вас шукати оптимальні способи догляду за садом – зручні для садівника, і корисні для рослин.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.