Материнка звичайна — одна з найдавніших і найшанованіших українських пряно ароматичних рослин. Пишні кущики материнки, над якими розпускаються хмаринки пурпурових суцвіть, в першу чергу, відомі своїми лікарськими властивостями. Та ця рослина – не лише цілюща, а й чайна, пряна культура, що може надати нових барв вашим стравам. Про лікарські властивості материнки і її використання в кулінарії і буде ця стаття.
Зміст:
Близько 1,2% ефірних олій, більше 2% дубильних сполук, флавоноїди на чолі з потужним антиоксидантом елаговою кислотою, від 20% поліфенолів, в тому числі глікозиди роблять материнку цінною лікарською рослиною. Всі надземні частини цієї простої культури містять геранілацетат, кверцетин, лімонен, камфен, тимол, цимол, органічні кислоти, мікроелементи, вітаміни та інші сполуки.
Материнка звичайна (Origanum vulgare), або, як її ще називають, душанка, душинка та всі її форми і сорти, зібрані на початку цвітіння, проявляють свої цілющі властивості у вигляді чаю (1 ч.л на 1 склянку окропу), в настоях і відварах (до 1 ст.л на 1 склянку), у вигляді ефірної олії та навіть як спеція.
Материнка здавна вважається «жіночою» травою, і навіть її назва натякає, що цю рослину дуже цінують за вплив на жіноче репродуктивне здоров’я. І справа не лише в тому, що материнка посилює лактацію. Це джерело фітоестрогену, природній гормонорегулятор, засіб полегшення симптомів клімактеричного періоду та передменструального синдрому.
Материнка стимулює роботу матки, регулює порушення менструального циклу, застосовується при плануванні вагітності та сприяє лікуванню запальних захворювань, ерозії, кістозних утворень. Материнку цінують і як кровоспинний засіб.
Для материнки характерний комплекс потужних протизапальних, загоюючих, знеболюючих, потогінних, антисептичних та антибактеріальних властивостей. ЇЇ застосовують не лише при застудах, запаленнях горла, а й бактеріальних інфекціях, в тому числі стафілококах та інших полірезистентних мікробах, захворюваннях шкіри, ревматизмі. Відхаркувальний, заживляючий, заспокійливий ефекти корисні також при бронхітах, пневмоніях, інших хворобах верхніх дихальних шляхів.
Материнка – лікарська рослина з заспокійливо-нормалізуючим ефектом, що не пригнічує нервову систему, а м’яко знімає симптоми порушень, стресу, сильних переживань, допомагає нормалізувати сон, позбавитися невротичних реакцій. Заспокійливий ефект комбінується з активним тонізуючим впливом на ендокринну, гормональну систему, серцевий м’яз та судини, що може викликати перепади тиску.
Стимулюючи роботу залоз та покращуючи апетит, травлення та моторику, материнка також відзначається антигельмінтним, жовчогінним, гепатопротекторним ефектом, усуває коліки. Її застосовують практично при всіх захворюваннях органів травлення, що вимагають стимуляції роботи залоз.
Завдяки сечогінному ефекту, поєднаному з протизапальними властивостями, материнка допомагає усувати набряки, полегшувати симптоми при хворобах нирок і сечового міхура.
Материнка – один з найефективніших рослинних антиоксидантів та репелентів, засобів усунення неприємних запахів.
Для лікарських потреб використовують траву материнки, яку заготовляють впродовж цвітіння — зрізують облиствені верхівки стебел 20-30 см завдовжки. Зрізану траву зав’язують у пучки і сушать в провітрюваних сухих приміщеннях (не на сонці!!!)
Заспокійливий ефект з тонізуючим впливом на шкіру робить материнку потужним антиоксидантним засобом, що сприяє омолодженню, регенерації, покращенню стану шкіри. Вона підсилює процеси зволоження та покращує еластичність і пружність.
Материнка є ефективним засобом від лупи та інших проблем зі шкірою голови. Регулярне застосування настою материнки стимулює ріст волосся і зменшує його втрату.
Материнка – видова рослина, від якої ведуть свою історію більш сучасні сорти культурного орегано. Та за ароматом, особливостями застосування і навіть нюансами смаку будь-яка материнка ідентична (навіть сорти з яскравим забарвленим, рябим листям, наприклад, «Медовий аромат», «Фея», «Карамелька»). Для використання в кулінарії підходить не лише «ідеальна» зелень, яку нарізали на початку цвітіння, а навіть суцвіття чи старе листя з більш інтенсивним дерев’янистим смаком, як свіжа, так і висушена.
Для материнки характерна унікальна здатність гармоніювати, поєднувати сильні аромати та смаки інших інгредієнтів та надавати цілісності смаку гарячих страв, де змішані овочі та білкові продукти. Вона ніколи не виходить на перший план, вливаючись, доповнюючи страву, а не перебиваючи її смаки.
Як пряна трава материнка звичайна є абсолютно універсальною. Їх можна додавати і в страви української, і європейської кухні, і навіть у азійські смаколики.
Є чотири продукти, ідеальним доповненням для яких є материнка:
Та гарно доповнює смак і аромат материнки майже будь-яку страву. Так, материнка творить дива у поєднанні з «димним» м’ясом, без неї страви на грилі втрачають глибину смаку. І змінює уявлення про смак картоплі, особливо якщо її смажать чи запікають. Це одна з кращих трав для доповнення оливок та заправок з оливковою олією.
Материнка з її стійким ароматом – цікавий ароматизатор для напоїв. З неї можна заварювати чай та готувати трав’яні збори, ароматизувати алкогольні напої та настоянки.
Читайте також нашу статтю про чебрець — лікарську і пряно ароматичну рослину.
Як і будь-яку іншу насичену за смаком та властивостями спецію, траву материнку не варто використовувати у необмеженій кількості. Ставтеся до неї як до приправи та лікувальної рослини, що при перевищенні дозування стає токсичною та шкідливою.
Навіть як приправу до страв естрогеновмісну, гормонорегулючу та абортивну материнку не варто вживати впродовж вагітності та вигодовування. Чоловікам краще відмовитися від регулярного споживання чаю та настоїв материнки.
З великою пересторогою материнку варто вживати при загостренні гіпертонічної хвороби та інших захворювань серцево-судинної системи, під час хімієтерапії та різних формах епілепсії, гострій формі хвороб, що супроводжуються сильними спазмами та коліками.
Натхнення!
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.