Диморфотека — чарівні квіти для вашого саду

Всі люблять красуню герберу, але примхи цієї рослини відлякують не тільки новачків, але й досвідчених квіткарів. Коли я відкрила для себе диморфотеку, легкість її вирощування та величезний вибір сортів погасив бажання витрачати сили на тендітні гербери. Саме про вирощування диморфотеки піде мова в цій статті. Її часто в Україні називають африканською ромашкою, так само як і гацанію (газанію), остеоспермуми і арктотіси (можливо, є ще кілька видів, про які я не знаю). У вирощуванні всі «африканські ромашки» дуже подібні.

Диморфотека (Dimorphotheca), фото

Диморфотека (Dimorphotheca). © Jose Angel Corbacho

У самій назві «африканські ромашки» вже присутній натяк на походження цих яскравих квітів — Південна Африка є батьківщиною диморфотеки і її «колег». У нашому, зовсім не африканському кліматі, багаторічна диморфотека вирощується як однорічник. Звісно, її можна зберегти на зиму, помістивши на зимівлю у приміщення з плюсовою температурою. Та простота вирощування з насіння робить такий клопіт зайвим.

Опис рослини

Диморфотека (Dimorphotheca) має зріст від 20 до 70 см, залежно від сорту. Розмір квітки, навіть у низеньких сортів, може сягати 10 см. Забарвлення листя сивувато-зелене. Кольори квіток різноманітні, але у «сумішах» та напівсортових — переважно від блідо-жовто-рожевого до яскраво помаранчевих з виразною темно-синьою серединкою. На мій смак, особливо красиві білі сорти.

Цвітіння розпочинається у першій половині літа та продовжується до перших осінніх заморозків.

На жаль, диморфотеки мають перехресне запилення, тож під конкретний задум краще брати сортове насіння у перевіреного виробника, щоб уникнути неприємних сюрпризів.

Диморфотека в дизайні саду

Диморфотека (інших африканських ромашок теж стосується) є однією з тих рослин, якими я б прикрасила альпійську горку без вагань, оскільки вона добре витримує посуху та красиво виглядає на тлі каміння.

Низькі сорти можуть прикрасити край клумби або садову доріжку, вищі — повноцінні «букетні» квіти, єдиним недоліком яких є те, що у похмуру погоду або у сутінках вони «лягають спати», прикривши свої кошики пелюстками.

Будь-які африканські ромашки здатні перетворити балконний ящик на яскраву клумбу, що все літо буде милувати око сяючими квітами при мінімальному догляді.

Диморфотека (Dimorphotheca), фото

Диморфотека (Dimorphotheca). © silverfallsseed.com

Посів на розсаду і у відкритий ґрунт

Висівають насіння переважно у відкритий ґрунт, як мине загроза нічних заморозків, вкриваючи невеликим шаром мульчі. Час проростання буде напряму залежати від температури ґрунту. Так, при +18 °C на це піде від 10 до 14 днів.

Відстань поміж рослинами має становити 20-30 см у рядку.

На розсаду диморфотеку сіють у березні-квітні. Як субстрат обирають легкий ґрунт з додаванням піску. Краще сіяти одразу в окремі горщики, що дозволять зробити висадку у відкритий ґрунт менш болісною для рослин.

Якщо молоді сіянці встигли випустити квітконоси, їх краще зрізати, щоб зберегти сили для вкорінення на постійному місці.

Читайте також про екзотичну молюцеллу у матеріалі за посиланням.

Умови і догляд за диморфотекою

До ґрунту диморфотека невибаглива, хоча віддає перевагу поживним легким супіщаним землям, у яких не затримується волога. Або доведеться розпушувати час від часу ґрунт.

Полив краще проводити вранці під корінь у дуже спекотну та посушливу погоду, так, щоб вода не потрапляла на лист. Я дуже рідко дотримувалася цього правила і все було добре, але воно існує.

Загалом поливу у відкритому ґрунті диморфотека не потребує, при цьому довга негода з мрякою здатна зіпсувати їй життя.

Освітлення — чим більше сонця, тим краще для цієї квітки, та тим довше квіти будуть розкритими, а сама рослина сильнішою.

Догляд включатиме також видалення квітів, що відцвіли, та на дуже бідних ґрунтах — підживлення універсальним добривом або добривом для квітучих рослин.

Волога та ґрунт, що її затримує, може спровокувати гнилі на диморфотеці. Під кінець сезону, коли ночі стають холоднішими, квіти може вражати борошниста роса.

Зі шкідників на рослині може оселитися попелиця, але вона не здатна смертельно нашкодити диморфотеці.

Будь-яке оприскування цієї рослини краще проводити під вечір та обирати погоду, щоб був вітерець, який швидко підсушить лист.

Диморфотека (Dimorphotheca), фото

Диморфотека (Dimorphotheca). © Kriss de Niort

Як зберегти диморфотеку зимою

Як на мене, це ще одна ідеальна рослина для новачків. З сумного — лише те, що восени перші нічні – 4 °C на ґрунті ставлять крапку у житті африканської ромашки диморфотеки.

Та зберегти рослину можна, ми ж пам’ятаємо що на своїй батьківщині це багаторічник: перед тими фатальними заморозками обережно пересадити у горщик (намагайтеся не пошкодити коріння та не закопати її глибше зони росту), обрізати всі квітконоси та зайве листя і поставити на світле прохолодне підвіконня, де температура повітря буде коливатися в межах від +16 до +20 °C.

Поливайте лише, коли ґрунт повністю висох, невеликими порціями. Про початок весни диморфотека вам сповістить випустивши нові квітконоси.

Читайте також про пустельну нолану у матеріалі за посиланням.

Яскравих та безтурботних вам квітників!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.