Троянди запросто можна було б віднести до рослин лінивого саду, якби їх, по-перше, не потрібно було утеплювати на зиму, а по-друге, періодично обрізати. Щодо утеплення, то тут є варіанти. Про них ми писали в матеріалі «Троянди, які не потребують укриття на зиму – 11 сортів з фото». А от обрізати потрібно практично всі види і сорти троянд. При цьому весняна обрізка – найважливіша для них. Взагалі, весна для королев саду – період, коли роботи по догляду за ними мають носити обов’язковий характер. Від того, наскільки якісно ви потурбуєтеся про свої троянди навесні, залежить скільки проблем вони принесуть вам в цьому сезоні і чи порадують довготривалим і рясним цвітінням. Про те, чого саме потребують від нас троянди навесні – ця публікація.

Догляд за трояндами навесні

Догляд за трояндами навесні

Читайте також наш матеріал 7 секретів вирощування троянд без «хімії».

Зміст

Знімаємо укриття з троянд правильно

Байдуже, наскільки складним і багатошаровим було укриття ваших троянд взимку, знімати його, в будь-якому випадку, треба поступово. Як тільки сонце почне світити справді по-весняному, починайте знімати укриття з північного боку троянд на день. В цей період троянди можуть вже впріти під зимовим укриттям, а можуть і підмерзнути під час нічних заморозків.

Якщо троянди ростуть на дачі, і ви не можете їздити до них двічі на день, щоб відкривати і закривати, краще їх відкрити з північного боку, ніж залишити повністю під зимовим укриттям. Шансів, що троянди в березні випріють значно більше, ніж, що вони замерзнуть. Звичайно, слідкуйте за погодою, бо березень може бути ще й сніжним і морозним. І багато що залежить і від морозостійкості самого сорту.

За кілька днів можна знімати нетканий матеріал з троянд, а хвою чи гілки, якими пагони рослин були вкриті взимку, поки можна залишити. Якщо захищали троянди ще й сухим листям, його забирайте ще через пару днів. Важливо, щоб троянди поступово звикали до нових погодних умов. Ще за кілька днів можна забирати окучку, яка захищала прикореневу шийку.

Всі інші весняні процедури, про які піде мова нижче, варто починати приблизно за тиждень після того, як зняли зимовий захист з прикореневої шийки троянди. Але якщо бруньки набухли раніше, то і ви поспішайте.

Правила весняної обрізки троянд

Санітарна і проріджуюча обрізки

Троянда до і після обрізки

Троянда до і після обрізки

Санітарна і проріджуюча обрізки мають проводитися, поки в троянди не розпустилися бруньки. І краще зробити це трохи раніше, ніж пізніше. Оглядаючи троянди після зими, особливу увагу приділіть тим, які висадили восени минулого року.

Всі підморожені, сухі, хворі та пошкоджені гілки треба зрізати до здорової тканини. Зріз робиться дещо нижче місця пошкодження. Повністю вирізають дикі пагони, які з’являються нижче точки щеплення. Це профілактика здичавілля троянд. Гілки, яким більше чотирьох років, краще одразу відрізати під корінь. Так само варто зробити з пагонами, які ростуть всередину куща. Ранки від великих зрізів – обробити садовим варом чи спеціальним засобом.

Формуюча обрізка

Детально про обрізку троянд всіх груп читайте в нашій статті Весняне обрізування та формування троянд різних садових груп.

На відміну від санітарної і проріджуючої обрізки, формуюча — обов’язкова не для всіх видів троянд. Для чайно-гібридних і флорібунд обрізку проводять саме весною, вкорочуючи довжину пагонів приблизно на третину.

Якщо грубо, то троянди шраби, що цвітуть один раз за сезон, весною не формують. А троянди, що цвітуть кілька разів за сезон або безперервно, з метою формування обрізають – всі пагони на третину.

Рідко обрізають весною грунтопокривні троянди. Не частіше, ніж один раз за чотири роки. Така обрізка не стільки формуюча, як омолоджуюча – пагони зрізають «до пеньків» довжиною 20-30 см.

Плетисті троянди обрізають щороку — бокові пагони до 3-5 бруньок. При цьому пагони, старші за 5 років, зрізають до пенька. Таким чином проводиться і омолоджуюча обрізка.

Штамбові троянди формують також навесні, обрізаючи пагони по певним контурам.

Проводячи весняну обрізку троянд суворо слідкуйте за чистотою інструменту. Для кожної рослини секатор треба обробити антисептичними речовинами. Зрізи роблять вище приблизно на півсантиметра гарно розвиненої бруньки і, що дуже важливо, тільки під косим кутом.

Якщо кущ обморожений і виглядає неживим, не поспішайте його викидати. Дайте йому шанс! Можливо, на пагонах вижили одна-дві бруньки, і з приходом весни кущ оживе і пустить нові пагони.

Обрізка троянд

Весняне підживлення троянд

Перше в році підживлення краще всього провести одразу після першої обрізки троянд. Раннє весняне підживлення також має свої терміни – добриво треба внести після того, як набухли бруньки, та поки вони не розпустилися.

Чим удобрювати троянди навесні? Ці квіти гарно реагують і на комплексні міндобрива, і на спец-суміші для троянд, і на азотне підживлення, наприклад, аміачною селітрою. Дозування добрива залежить від рекомендацій виробника.

Раз на два-три роки добре до мінерального підживлення додати і органічне – перегній чи компост. Можна використати ці добрива в якості мульчі. Мульчу (будь-яку) дуже бажано покласти навколо троянд саме навесні, одразу після весняного підживлення. Мульча захистить троянди від надмірного зволоження і пересихання грунту, вам не доведеться все літо розпушувати землю сапкою навколо троянд і вибирати бур’яни. Для ефективності шар мульчі повинен бути не меншим ніж 5 см.

Як правило, добрива вносять двома способами: у вигляді рідини або «зароблюють» в грунт в твердому стані. Останній спосіб менш ефективний і більш трудозатратний. Перш ніж «вмішати» добриво в землю, троянду треба дуже добре полити, щоб добриво не спалило її корені. Після підживлення троянди поливають ще раз, і теж – дуже рясно.

Весняна посадка троянд

Про те, як садити троянди навесні, ми детально писали в матеріалі «Коли краще садити троянди». То ж зараз не будемо повторюватися.

P.S. Підсумовуючи, зауважимо, що серез обов’язкових весняних робіт по догляду за трояндами, які варто провести до розкриття бруньок, такі:

  • Ліквідація зимового укриття;
  • Як мінімум, санітарна й проріджуюча обрізка, а для деяких троянд ще й – омолоджуюча та формуюча;
  • Весняне удобрювання.

Серед бажаних процедур, які полегшать ваше життя в сезон, та які можна провести пізніше, навіть в кінці травня:

  • Мульчування;
  • Профілактичне обприскування.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.