В долині Луара, за 15 км на захід від міста Тур, в центральній частині Франції знаходиться знамените на весь світ село Віландрі — чарівне, сповнене, як і все французьке, неповторним шармом. Але відоме воно, в першу чергу, своїми садами, розбитими довкола замку Віландрі. Сади Віландрі славились завжди своєю красою, а візитівкою цього місця є найкрасивіший в світі… город! Серце культурної спадщини Франції – багатообіцяюче. Будемо знайомитися з усім, розглядати, стулювати губи, прищурювати очі і хотіти повторити таке в себе — всі хочуть!
Зміст:
Історія замку (шато) Віландрі (The château de Villandry) сягає епохи Ренесансу і втілює в собі найкращі надбання французької культури. Стримана елегантність архітектури замку в поєднанні з чарівністю його прекрасних садів забезпечили вагоме місце Віландрі і у світовій спадщині. Все його єство просякнуте архітектурним принципом тих далеких часів – симетрією. Але оригінальність Віландрі — це не тільки авангардний дизайн будівель, а й повна їх гармонія з природою.
Зведений в 1532 році замок бачив кілька віків, реагував на віяння моди та зміни смаків своїх чергових господарів, аж поки на початку 20 століття подружжя Карвалло — Іоахім (в укр. Вікіпедії — Хоакім Карвальо) та Анна — не стали власниками шато. Завдяки новим господарям Віландрі повернув свій початковий ренесансний стан.
Сьогодні нащадки Карвалло бережуть роботу своїх пращурів і з тою ж пристрастю доглядають за замком та його садами. Для публіки сад відкритий з 1920 року і є дуже популярним і знаним у світі. На сьогоднішній день господарем замку є Анрі Карвалло – правнук Іоахіма та Анни Карвалло.
Яскравий приклад французького паркового мистецтва — сади Віландрі — розміщені на трьох рівнях, що підіймаються один над одним. На кожній з цих терас розташовані основні сади Віландрі: водний сад знаходиться на верхньому рівні; на середньому — декоративний (орнаментальний) сад; нижня тераса відведена під декоративний город.
Ліс (The Wood), площею 3 га, знаходиться високо над садами, в якому приємно прогулятися під покровом великих дерев, піднятися крутою стежкою і отримати неймовірні види на сади шато, які знаходяться внизу. Саме Ліс підкреслює різницю між дикою природою і природою, підкореною людиною. Романська церква, маленькі будиночки 15 століття, чарівні вулички – з декоративного городу відкривається вид на село Віландрі .
Орнаментальний сад (The Ornamental Garden) теж розділений на окремі зони-тераси. Ближче до замку знаходиться перша тераса, яка складається з геометричних фігур – квадратів і прямокутника. Чотири квадрати, розміщені довкола фонтану, утворюють «Сади кохання»:
На другій терасі, що розміщена між водним садом та декоративним городом, знаходяться «перша» і «друга» кімнати ще одного орнаментального саду, розділені каналом – «Музичний сад». Тут орнаменти з самшиту зображають музику: великі трикутники – ліри, за ними – арфи. Оглядовий майданчик-бельведер, що побудований в лісі і наче нависає над садами — ідеальна точка для споглядання багатства узорів рослинної вишивки.
Водний сад знаходиться над орнаментальним садом в південній частині. В його центрі розташований басейн у формі дзеркала Людовіка XV. Оточують його газони, розсічені перпендикулярними доріжками і чотирма додатковими басейнами.
Сад Сонця розташований на найвищій терасі Віландрі і займає площу старого лугу, оточеного липами. Це єдиний з садів Віландрі, спроектований в новітній історії (початок будівництва 2006-2007) командою відомих французьких архітекторів та реалізований садівниками саду. Він повністю сповідує загальні принципи організації всіх садів і складається з трьох зал:
Декоративний кухонний сад, або овочевий сад (The Kitchen Garden, Potager)– родзинка садів Віландрі. Іоахім Карвалло приділив особливу увагу дизайну Кухонного саду, задіявши науковий підхід. Завдяки археологічним розкопкам, старим планам та літературним джерелам він отримав уявлення про те, як могли виглядати сади у 16 столітті.
Декоративний город бере свій початок ще з монастирських садів середньовіччя, де монахи любили розміщувати свої овочеві насадження в «геометричних формах», додавати троянди, цвітіння яких служило прикрасою статуям Діви Марії. За давньою традицією, троянди, висаджені симетрично, символізують ченця, що схилився над своїми грядками.
Крім того, на вигляд французьких садів 16 століття впливали італійські традиції. Сади збагачувались декоративними елементами, фонтанами, альтанками та майстерно розбитими квітниками для задоволення спостерігача. Так сад перетворювався з суто функціонального, утилітарного на декоративний, орнаментальний.
Французькі садівники у 16 столітті поєднали ці два джерела натхнення (французький монастирський та італійський стиль саду) і створили сад, в якому могли гармонійно рости троянди та нові овочі з Америки. Своє дітище вони назвали «декоративним городом» або «декоративним кухонним садом» (potager décoratif, або decorative kitchen garden).
Сад-город садів Віландрі складається з дев’яти квадратів однакового розміру. Мальований овочами і квітами геометричний візерунок в кожному квадраті відрізняється, кольори чергуються, утворюючи різнобарвну шахову дошку. Кожна площа овочевих садових квадратів містить по 36 троянд.
Візерунки з самшитових бордюрів засаджені овочами, кольори яких чергуються для сворення ефекту шахової дошки: синій – цибуля-порей; червоний – капуста, буряк; нефритово-зелений – морквяна гичка. Навіть у петрушки тут підрізаються листочки – все має виглядати ідеально!
Щороку на декоративному городі Віландрі використовується сорок видів овочів, що належать до восьми рослинних родин. Розміщення овочів змінюється з кожною посадкою як з метою досягнення гармонії кольорів і форм, так і через агротехнічні обмеження, що потребують сівозміни (три роки) для уникнення виснаження ґрунту. Полив здійснюється автоматичною поливною системою, закопаною в землю. Посадки рослин проводяться щорічно два рази на сезон: навесні – рослини живуть з березня по червень, і влітку — з червня по листопад.
Поруч з городом знаходиться традиційний для середньовіччя Сад Трав наповнений ароматними пряними та лікарськими травами. Запахи, які йдуть від квітників, повертають в оточені стінами монастирські сади середньовіччя. Сад спроектовано відповідно до монастирської традиції: рослини висаджені в круглих квітниках – символ вічності, алеї, що перетинаються, утворюють хрести.
Протягом століть цитрусові вважались в поєднанні з багатим врожаєм великою комерційною цінністю. Вони були викликом для садівника з прохолодних регіонів, який мобілізував всю свою винахідливість, щоб прикрасити ними свій сад. Остаточний прихід весни в Віландрі знаменують цитрусові, які переїжджають з оранжерей на залиті сонцем тераси.
У садах Вілландрі форма і кольори квітів і овочів змішуються для створення справжніх витворів мистецтва, що постійно змінюється з визріванням овочів і набуттям ними все нових барв. Осінь у Віландрі незабутня… Але зима поступово оселиться у Віландрі… Тим не менш, декоративна капуста стане тільки кращою від холоду і може залишитися в саду до Різдва.
Відмова від хімічних інсектицидів, використання природніх фунгіцидів, органічних добрив, прополювання — в садах Віландрі з 2009 року застосовуються принципи органічного землеробства. Девіз, який втілюється в життя працівниками саду – «Спостерігати, щоб попередити. Попередити, щоб уникнути хімічної обробки». За кожним садівником (а їх у замку 10), під керівництвом головного садівника Лорана Португеза, закріплено певний набір інструментарію для моніторингу потенційних атак хвороб і шкідників рослин.
Відмова від хімічних інсектицидів. Інсектициди були замінені допоміжними засобами або паразитоїдами, хижаками, нематодами, хижаками личинок двокрилих (мухи та ін). Після відмови від використання хімічних інсектицидів комахи знову обжилися в садах, багато з яких є природніми ворогами попелиць і капустної мухи (журчалки, крилатки, паразитоїдні перепончатокрилі). Також знайшли своє місце на південних терасах саду 4 вулики.
Природні фунгіциди. В садах стимулюють природній імунітет троянд, виноградної лози, фруктових дерев та інших рослин за допомогою мінеральних елементів, мікроелементів, жирів. Для цього застосовують рідкий гній, трав’яні настої, які укріплюють імунітет і допомагають рослинам протистояти хворобам. Однак самшит потребує хімічної обробки фунгіцидами для профілактики можливих хвороб, біологічної альтернативи наразі не існує.
Органічні добрива використовують у вигляді компосту, який містить необхідні запаси азоту, фосфору і калію. Застосування виключно органічного живлення рослин сприяло відмові від звичної лопати і заміну її на «грелинету» (інструмент з чотирма зубцями, схожий більше на вила, ніж на лопату). Використання «грелинети» допомагає зберігати живою мікробну активнісь, що знаходиться в верхніх 10-15 сантиметрах грунту, а не ховати це мікроскопічне життя на 30 см вглиб. Також частіше відбувається рихлення грунту, що дозволяє зробити поливання ефективнішим.
Прополювання відбувається старомодним способом за допомогою невигадливих інструментів та терпіння садівників. Для газонів використовується «скарифікация» та використання вертикального дренажа (аерація грунту).
Робота з екологічно чистими відходами передається спеціалізованій компанії, яка має платформу для компостування.
Де б і як би не був би розбитий декоративний город – в Англії чи Франції, Італії чи Україні, в 19-му чи 21-му столітті – це все буде повторення декоративного городу, кухонного чи овочевого саду замку Віландрі. Національна традиція Франції розповсюдилась по всьому світу, дісталася відомих парків, садів і просто приватних маленьких ділянок, де город гармонійно поєднується з садом і не виглядає буденно. Корисно, красиво і багатогранно – поле для експерементів і проб себе в ландшафтному дизайні. Яскравий приклад, як можна – Віландрі. Що ж, мені сподобалось, аж слів забракло…
Читайте також наші статті:
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА,
фото з офіційного сайту замку Віландрі.