Які огірки корисніші — свіжі чи квашені?

Без свіжих огірків просто неможливо уявити літо, а прихильники квашених цінують хрусткі та ароматні солоні огірочки й розсіл. Але про користь огірків згадують не часто, хоча у них є і лікувальні, і профілактичні властивості. А на додачу — особливий набір вітамінів та мінералів. Про користь свіжих і квашених огірків і буде ця стаття.

Користь огірків - свіжих і квашених

Про користь огірків — свіжих і квашених

Унікальні харчові властивості огірків

Огірки – один з найбільш низькокалорійних овочів у нашому меню. Адже на 95% огірки складаються з чистої води. На 100 г овочу припадає всього 10–16 ккал. Завдяки природній, легко засвоюваній воді огірки втамовують спрагу, сприяють омолодженню та очищенню організму. І мають такий легкий смак, що ніби уособлюють в собі саме поняття свіжості.

Про решту 5% від маси плодів згадують рідко – і даремно. Адже майже всі речовини не просто корисні, а й дуже необхідні нашому організмові.

Клітковина огірка дуже легко засвоюється і не навантажує травлення. Є в огірках і доступні білки, про вміст яких у плодах теж згадують не часто.

Користь огірків — це і всі вітаміни групи B, чималенька порція хлорофілу, йоду та вітамінів С, А, Е, PP, крім того, калій, кальцій, фосфор, магній, натрій і залізо. А також – рідкісні рубідій, кремній, нікель, хром, свинець, цирконій, хлор, марганець і навіть срібло. Огірки багаті на природні цукри і органічні кислоти, в тому числі на кавову та фолієву. І майже всі поживні елементи в огірках містяться в легкодоступній формі.

Зверніть увагу! Концентрація корисних речовин у плодах залежить від способу вирощування: в огірків відкритого ґрунту вона в декілька разів вище, ніж у тепличних.

Користь свіжих огірків

Свіжі огірки не перевантажують організм та легко засвоюються, тому сприяють налагодженню обміну речовин та загальному покращенню здоров’я. Цінна клітковина та весь набір поживних речовин чудово доповнюють літнє меню. Та для огірків характерні й інші властивості:

  • виведення токсинів;
  • регуляція водного балансу;
  • зменшення набряків та регуляція водообміну та метаболізму;
  • оптимізація травлення та засвоєння жирів і білків;
  • нормалізація роботи серця і покращення стану судин;
  • зменшення рівня холестерину та жирів у крові;
  • профілактика відкладення солей;
  • зниження артеріального тиску;
  • заспокійливий ефект;
  • спазмолітична, аналгетична та жарознижувальна дія;
  • профілактика онкологічних хвороб;
  • потогінний та проносний ефект;
  • профілактика та лікування захворювань жовчного міхура та печінки.

У народній медицині листя огірків застосовують для лікування щитоподібної залози.

Користь свіжих огірків для шкіри та збереження молодості відома здавна. І багато в чому обумовлюється вмістом кремнію та унікальним зволожуючим ефектом. З огірків виготовляють маски, лосьйони, креми. Це доступний засіб для регенерації та повернення тонусу не лише шкірі, але й волоссю. Огірки володіють і відбілюючим ефектом.

Корисні властивості квашених огірків

Саме квашені огірки вважаються найкориснішим різновидом ферментованих овочів після квашеної капусти – а, отже, і одним з лідерів серед суперфудів загалом. Прихильники навіть називають солоні огірки природними ліками! Суперечок про те, що ж корисніше – огірки чи розсіл – є чимало, та правда в тому, що за вмістом корисних речовин вони ідентичні, просто плоди мають ще й поживну цінність і привносять в раціон цінну клітковину.

В результаті природної ферментації огірки набувають надзвичайно високого вмісту вітамінів і корисних ферментів. І справа не лише у молочній та оцтовій кислоті, що утворюється в процесі сквашування. Молочнокислі природні бактерії – це натуральний пробіотик, що регулює мікрофлору, посилює імунітет, попереджає розлади травлення, сприяє одужанню і кращому засвоєнню вітамінів. Та солоним огіркам є ще чим здивувати.

За калорійністю квашені огірки аналогічні свіжим (11 ккал на кожні 100 г квашенини). Зате в них збільшується вміст білка і клітковини, виділяються жирні кислоти, у якісніші форми переходять навіть вуглеводи.

Солоні огірки – одні з рекордсменів за вмістом вітамінів В, С, K і Е. Фактично, всі корисні речовини, що є у свіжих огірках, у солоних містяться в 6–120 разів більшій концентрації. Амінокислоти, вітаміни, мінерали в доступних формах – все це і робить квашені огірки суперфудом. І унікальним продуктом для профілактики і лікування авітамінозів.

Крім того, користь квашених огірків визначається такими властивостями:

  • відновлення електролітного балансу;
  • сприяння одужанню та відновленню після хвороб і навантажень;
  • виведення токсинів і навіть важких металів;
  • покращення стану судин, зокрема еластичності, зниження рівня холестерину у крові;
  • зменшення запалень;
  • нормалізація обміну речовин та гормонального фону;
  • заспокійливий ефект внаслідок розслабляючого впливу на м’язи та зменшення рівня стресових гормонів;
  • підвищення апетиту та покращення процесів травлення;
  • покращення засвоєння жирів та білків.

Протипоказання у вживанні огірків

Здатність огірків підвищувати кислотність шлунку – єдина пересторога для вживання свіжих огірків, за винятком індивідуальної алергічної реакції. Свіжі огірки не варто у великій кількості їсти при виразкових хворобах та загостренні гастриту.

Для солоних огірків «протипоказань» значно більше – через підвищений вміст солі. Їх варто з обережністю вживати впродовж вагітності, при загостренні хвороб, гіпертонічній хворобі всіх типів та атеросклерозі.

Солоні огірки «заборонені» при хворобах печінки, панкреатиті, кризових станах, пов’язаних з підвищеним чи нестабільним тиском. Варто пам’ятати, що надлишкові кислоти руйнують зубну емаль та можуть посилити проблеми з виділенням рідини і роботою нирок. Якщо свіжі огірки запобігають виведенню солей, то квашені, навпаки, можуть посилити ці процеси та вплинути на відкладення каменів у нирках та роботу суглобів.

Варто завжди пам’ятати і про те, що користь огірків визначається дотриманням стандартів та методів їх вирощування. Ранні тепличні огірки чи ті овочі, які підживлювали великою кількістю добрив, втрачають всі свої характеристики через накопичення нітратів.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.