Монстера — яка буває і як вирощувати?

Ця тропічна вічнозелена ліана чудово почувається в кімнатних умовах, де може вирости до п’яти метрів висотою, звичайно, якщо дозволить стеля. До того ж росте монстера дуже швидко і за кілька років з невеликого пагінця з парою листків може перетворитися на справжнього зеленого гіганта. Але монстера, догляд за якою не відрізняється складністю, все ж потребує певної уваги. Як вирощувати монстеру вдома, розкажемо в статті.

Монстера — догляд в кімнатних умовах

Монстера — догляд в кімнатних умовах

Які види монстери вирощують в кімнатних умовах?

Найчастіше в українських оселях і офісах можна зустріти монстеру делікатесну, або привабливу  (Monstera deliciosa). Її висота в кімнатах, як правило, не перевищує двох-трьох метрів, але в оранжереях вона може виростати до 10-12 метрів! При цьому вона достатньо пишна і має чудернацьке повітряне коріння, яке з віком нахабно вилазить з горщика. Величезні листки монстери делікатесної, як і інших видів, набувають перфорованості (надрізи і дірки) теж з віком, молоді листові пластинки цільні.

Значно рідше в інтер’єрах можна зустріти інші два види монстери:

  • Монстера Адансона (Monstera adansonii) — компактніша за найпопулярніший вид рослина з видовженим листям довжиною до 40 см, що має величезні овальні дірки.
  • Монстера коса (Monstera obliqua) має асиметричне листя до 20 см довжиною з красивою овальною перфорацією.

В народі кажуть, що монстеру не можна тримати в кімнаті, бо нібито вона забирає енергію в людей. Це все забобони! Якщо і треба з обережністю поставитися до вазона з монстерою, то тільки тому, що це одна з отруйних кімнатних рослин. Доглядати за нею треба обережно. Сік всіх частин рослини викликає подразнення шкіри і слизових.

Монстера делікатесна, або приваблива  (Monstera deliciosa)

Монстера делікатесна, або приваблива (Monstera deliciosa)

Читайте також наш матеріал про вирощування калатеї в домашніх умовах за посиланням.

Умови, сприятливі для розміщення монстери в кімнаті

Монстери віддають перевагу розсіяному світлу, тому будуть чудово почуватися всередині інтер’єру. І це добре, бо на підвіконні їх довго вирощувати все одно не доведеться, вони швидко переростуть його можливості. Чим яскравіше освітлення, тим більші листові пластини у монстери і різноманітніші на них «дірки».

Монстера – вазон, який часто можна зустріти в коридорах офісів, у вестибюлях чи фоє громадських місць. І не дивно, бо ця кімнатна рослина віддає перевагу помірним температурам. Влітку – +20…+21, взимку – +17…+18 градусів. Вищі температури можна компенсувати доглядом за монстерою, в першу чергу, збільшенням вологості повітря.

Це ідеальні рослини для оранжерей, а ось виносити їх на балкон чи в сад на літо зовсім не варто. Різниця нічних і денних температур для них – занадто великий стрес.

Монстера Адансона

Монстера Адансона (Monstera adansonii)

Монстера – догляд в кімнатних умовах

Монстери у всьому полюбляють регулярність і стабільність. Вони не вимагатимуть особливих зусиль по догляду, але і без уваги їх залишати надовго не можна.

Постійна вологість ґрунту – важливий показник, який варто тримати на оптимальному рівні. Сирість призводить до почорніння листків, тому поливати монстеру треба регулярно, але тільки після того, як просохне верхній шар субстрату. При цьому взимку поливати монстеру треба рідше приблизно у два рази, ніж влітку.

Обприскувати листя монстері треба тільки при вищій за оптимальні показники температурі, в прохолодних кімнатах достатньо просто періодично протирати пил з листя вологою ганчіркою.

Щоб наростити величезні листки, цій рослині треба гарно харчуватися. Їй підійдуть і спеціальні добрива для Ароїдних, і універсальні, і для декоративно-листяних рослин. Підживлювати монстеру при поливі можна щотижня половиною дози мінерального добрива, або раз на два тижні – повною. Якщо на зиму монстера не припинила ріст, то підживлення їй потрібні, але їх кількість можна зменшити до одного разу на місяць половиною дози. Якщо рослина взимку перейшла в стан спокою і припинила ріст повністю, добрива не вносять.

Догляд за монстерою обов’язково містить підв’язування до опори, без якої важке листя і пагони не зможуть підійматися догори. Обрізують монстеру, коли вона досягне критичного зросту – висоти стелі. Після обрізання верхівки монстера щедро випускає бічні пагони, тому часто її обрізають з метою формування пишної крони, коли монстері ще є куди рости вверх. А ось повітряні корені рослини обрізати категорично не можна!

Пересаджують молоду монстеру зазвичай на початку весни і не кожен рік. При пересадці рослину акуратно перевалюють, не пошкоджуючи кореневу грудку. При цьому треба слідкувати не тільки за корінням, що росте в землі, а й за повітряними коренями. Ті, що досягають рівня горщика, можна обережно кінцями направити в ґрунт.

Дорослі рослини, як правило, не пересаджують, але щороку навесні заміняють на свіжий верхній шар субстрату.

Монстера коса

Монстера коса (Monstera obliqua)

Розмноження рослини

Розмножити монстеру найпростіше, вкоренивши в ґрунті весною зрізані верхівки пагонів з парою листків і повітряними коренями. Цей процес має проходити при кімнатній температурі і регулярному поливі. Тепличні умови для живців створювати не обов’язково.

Можна розмножити цю рослину і повітряними відводками. Пагін в міжвузлі надрізають, обертають вологим субстратом чи мохом і фіксують будь-яким зручним способом.

Вирощувати з насіння цю кімнатну рослину недоцільно.

Як краще розмістити монстеру в інтер’єрі, читайте в нашій статті Великі кімнатні рослини в інтер’єрі – 40 ідей з фото.

Проблеми, які можуть виникнути з вирощуванням монстери

Монстера – дуже стійка до хвороб і шкідників кімнатна рослина, але вона часто страждає від неправильного догляду:

  • Скидає листя, якщо температура повітря занадто висока;
  • Скручує, скидає листя і витягується, якщо їй занадто темно;
  • Блідне і жовтіє листя, якщо сонця занадто багато;
  • Чорніють кінчики листя при перезволоженні.

Дефіцит живлення для монстери – катастрофічний, бо вона не матиме ресурсів рости і розвиватися в характерних для неї розмірах.

Дорогі читачі! Монстера — рослина, яка може стати чудовим доповненням вашого домашнього інтер’єру. Дотримуючись вищезазначених порад щодо догляду, ви зможете насолоджуватися її величезним зеленим листям впродовж багатьох років.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.