Калатея — секрети догляду за екзотичною красунею

Чутливо реагуючи на зміну вологості та температури, калатея — примхлива, вимоглива і зовсім не проста. І підходить не всім. Лише в ідеальних умовах вона стане чарівною окрасою інтер’єру і вдома, і в офісі. Як вирощувати калатею в домашніх умовах, поговоримо в статті.

калатея Макоя (Calathea makoyana, чи Goeppertia makoyana), фото

Калатея — секрети догляду за екзотичною красунею

Опис рослини і її популярних видів

Калатея (Calathea) — декоративно-листяна трав’яниста кімнатна рослина з родини Марантових (Marantaceae). Більшість кімнатних видів вчені перекваліфікували в гопертії (Goeppertia), та продають і знають  рослини саме як калатеї.

Калатея росте густими кущиками-дернинками. Підземні пагони випускають довгі черешки з «колінцями», які дозволяють листкам калатеї складатися ввечері та підійматися вдень. Оксамитова, часто хвиляста поверхня прикрашена строкатими, рожевими, білими, червоними візерунками, найчастіше — несиметричними.

Цвітуть у кімнатних умовах лише декілька видів калатеї, та й то за умови контролю тривалості світлового дня не менше 10 годин.

Кращі види калатей для дому та офісу:

  • широколиста, з темними візерунками калатея Макоя (Calathea makoyana, чи Goeppertia makoyana);
  • овальнолиста, з тонкими лініями та зворотною пурпурово стороною калатея прикрашена (Calathea ornata, чи Goeppertia ornata);
  • оксамитоволиста, з «підсвіченими» жилками та біло-рожевими суцвіттями калатея Варшевича (Calathea warscewiczii);
  • видовженолиста, з облямівкою калатея розфарбована (Calathea picturata, чи Goeppertia picturata);
  • строго-смугаста калатея зебріна (Calathea zebrina, чи Goeppertia zebrina);
  • низька, великолиста, зі світлими прожилками калатея орбіфолія (Calathea orbifolia, чи Goeppertia orbifolia);
  • срібно-візерункова калатея Бахема (Calathea bachemiana, чи Goeppertia bachemiana);
  • хвилясто-вузьколиста калатея рудоборода (Calathea rufibarba, чи Goeppertia rufibarba);
  • ланцетолиста, з темними «мазками» калатея леопардова (Calathea leopardina, чи Goeppertia concinna);
  • великолиста, зі складними візерунками калатея Вейча (Calathea veitchiana, чи Goeppertia veitchiana);
  • квітучий вид з жовтогарячими приквітниками та хвилястим листям калатея шафранна (Calathea crocata, чи Goeppertia crocata).

Читайте також про вирощування бегонії кімнатної у матеріалі за посиланням.

Оптимальні умови для калатеї

Калатея хоч і є однією з найбільш поширених строкатих, текстурних та строгих рослин, не є витривалою чи невибагливою. Їй потрібна висока вологість повітря й особливі умови, та і недогляду вона не пробачає. Доречно сприймати калатею як примхливий екзот.

Ця рослина ідеально підходить для вирощування всередині інтер’єру, адже обожнює розсіяне, м’яке світло і боїться прямого сонця. Свої візерунки вона сповна розкриває у напівзатінку. Оскільки сильної тіні калатеї теж не витримують, потрібно обмежуватися середніми показниками та не віддалятися від вікна більш як до середини кімнати.

Підібрати ідеальне місце для калатеї можна лише експериментами: почніть з північного підвіконня та 1 м від східного чи західного вікна і слідкуйте, як рослина реагує на подальше віддалення.

Взимку для калатеї освітлення потрібно коригувати до звичного рівня, переносячи ближче до вікна чи досвічуючи. Рослина погано витримує світловий день коротше 10 годин.

У виборі місця для калатеї у першу чергу варто орієнтуватися на приміщення з найвищими показниками вологості — ванні кімнати, кухні. І забезпечити рослині ще й повний захист від протягів.

Температурні режими для калатеї

Кімнатні калатеї теплолюбні, не витримують падіння температури нижче +15°C. Оптимальні показники для нормального розвитку калатеї — від +20 до +23°C. Будь-які зміни температури повинні бути плавними, м’якими.

Рослину потрібно берегти від протягів. А восени та взимку критично важливою є температура не лише повітря, а й субстрату: якщо горщики стоять на холодних поверхнях, варто подбати про підставки.

Вологість повітря

Ця розкішна рослина у більшості квартир та будинків швидко втрачає привабливість. І все через любов до максимально високої вологості повітря. Щоб листя калатеї не сохло, а рослина активно росла і радувала око, для неї потрібно забезпечити показники від 70%, а в ідеалі — всі 90% вологості повітря.

Наявність пристрою-зволожувача — ідеальний варіант. Та можна підняти вологість повітря для калатеї і іншими методами:

  • розмістити рослину біля акваріума;
  • поставити горщик з піддоном на тацю чи тарілку, наповнену вологим сфагнумом чи камінцями;
  • розставити довкола місткості з водою;
  • регулярно, декілька разів на день обприскувати повітря над калатеєю (оприскувач підійде лише «туманний» — такий, що не залишить крапель на листі);
  • помістити вазон у флораріум чи вітрину.

Листя калатеї не повинне запилюватися.

калатея Вейча (Calathea veitchiana, чи Goeppertia veitchiana), фото

Калатея Вейча (Calathea veitchiana, чи Goeppertia veitchiana). © dzungla-plants

Догляд за рослиною

Щоб милуватися красою калатеї роками, потрібно підтримувати субстрат стабільно вологим. Калатеї обожнюють полив через піддон, та можна поливати їх і класичним способом.

Калатеї краще трішки недолити, ніж переборщити. Адже корені вкрай чутливі до надмірної вологи і швидко загнивають. Стежте за тим, як підсихає субстрат і не лийте воду, якщо він не підсох у верхньому прошарку. Дуже важливо вчасно злити надлишки води з піддонів: через 15 хвилин після поливу поверніться до рослини та перевірте, чи є вода під горщиком. Орієнтир поливів калатеї — 2-3 поливи на тиждень влітку та 1 полив на 7 днів взимку.

Ця рослина чутлива до надлишку солей і забруднення ґрунту, тому використовуйте не просто відстояну, а максимально м’яку, очищену або відфільтровану воду. І регулярно знімайте забруднення на субстраті.

Добрива для калатеї

Вносити добрива для калатеї можна лише в період активного росту з середини весни до вересня, двічі на місяць. Краще використовувати спеціальні добрива для Марантових. Якщо їх знайти не вдалося, придбайте добрива з мікроелементами та підвищеним вмістом калію та фосфору. Знизьте рекомендовану концентрацію таких добрив вдвічі.

Пересадка і субстрат

Калатею краще пересаджувати тоді, коли є сигнали повного освоєння попередньої місткості. Для дорослих рослин щорічно не замінюють верхній шар субстрату, а просто перевалюють калатеї 1 раз на 2-3 роки.

Щоб особливі корені калатеї вільно розвивалися, потрібно підібрати легку і пухку землесуміш. Калатеї добре ростуть лише у слабкокислих ґрунтах, тому краще пошукати землесуміші для Марантових або змішати в рівних пропорціях торф, дернову та листову землю, пісок, перегній, хвойну землю та за потреби кору. Навіть до складного субстрату від провідних виробників підмішайте додаткову порцію перліту.

Горщик для калатеї не повинен бути занадто просторим. Підбирайте об’єм за розміром кореневої системи, трішки збільшуючи. Ці кімнатні рослини не люблять занадто високі місткості без дренажних отворів. Діаметр має як мінімум дорівнювати, а краще перевищувати висоту горщика.

Для калатеї дренаж доведеться закладати обов’язково. Підійде керамзит чи інші матеріали.

При пересаджуванні треба повністю зберігати ґрунт навколо коренів і ні в якому разі не пошкодити дрібні корінці та мікробіому, не обірвати бульбочки. Навіть при розділенні поводитися з коренями потрібно дуже обережно.

Якщо хочете збільшити колекцію, омолодити чи подарувати кущики — просто обережно розділіть сильну, дорослу і здорову рослину на декілька частин при пересаджуванні.

Читайте також про вирощування монстери у матеріалі за посиланням.

Хвороби і шкідники калатеї

Найбільшу небезпеку для калатеї становить переохолодження, постійно сухий субстрат чи застій води у піддонах. Втрата листя, коричневі плями, ураження коренів, що супроводжуються падолистом зазвичай викликані саме цими причинами.

За низької вологості повітря чи повного висихання субстрату калатея згортає листя навіть вдень. На розкішних листочках легко помітити сухі кінчики, а потім і краї.

Зі шкідників на калатеях найчастіше зустрічаються павутинні кліщі, трипси та попелиця. Боротися з ними краще відразу вузькоспеціалізованими інсектицидами.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.