Костробетон — революційна новинка на ринку екобудівництва

На українському ринку екобудівництва з’явилася нова технологія, яка має всі підстави називатися революційною. Довго до неї приглядалася, досліджувала та дізнавалася про всі можливі нюанси і можу нарешті поділитися результатами з читачами «Зеленої садиби». Отже, мова йтиме про будівництво екобудинку з конопляної костри. Цей матеріал називають костробетон. Тож що воно таке і в чому його особливості?

Будинок з костробетону

Все про костробетон, або Як збудувати екобудинок з конопель. © The Hempcrete Forum

Що таке костробетон?

Костра — це, по суті, відходи конопель, які лишаються після виготовлення конопляних волокон. Це серцевина стебла — здерев’яніла та цупка, але водночас легка та дуже пориста.

Другий складник костробетону — високолужне вапно. Також до складу входить екомодифікатор, який прискорює процес карбонізації вапна та затвердіння матеріалу. Отже, як бачите, всі складники цього матеріалу є природними.

Про переваги костробетону

По-перше (а для мене особисто це є дуже важливим) — його біостійкість. Це зумовлено передусім вапном, адже воно є відмінним антисептиком. Проте і самі коноплі володіють антисептичними властивостями, тож це лиш посилює дану якість. В такому будинку не заведуться не лише гризуни, але і різні грибки, зокрема цвіль, яка дошкуляє мені вже багато років.

Також цей матеріал володіє хорошою паропроникністю та регулює вологість всередині приміщення. Завдяки своїй структурі він має хорошу повітропроникність, чим забезпечує повітрообмін та комфортний мікроклімат у приміщенні.

Оскільки на 80-90% костробетон складається саме з костри, то він дуже легкий, а отже не потребує підсиленого фундаменту. Цей матеріал має дуже низьку теплопровідність. Вона коливається від 0,07 до 0,17 Вт/м2. Порівнюючи з цегляною стіною, наводять такі цифри: 30 см стіни з костробетону = близько 100 см стіни з цегли.

Якщо ж говорити про міцність цього матеріалу, то за результатами випробувань показники його міцності показують кращі результати, ніж пінобетон чи газобетон, які при навантаженнях просто тріскають. Костробетон же здатний прогинатися у місці точкових навантажень, а згодом випрямлятися. Це також говорить про таку його властивість, як пластичність. Спеціалісти стверджують, що цей матеріал якнайкраще підійде для регіонів з підвищеною сейсмічною активністю. Звісно, при прямому влучанні снарядів він не встоїть, проте не розвалиться від вибухової хвилі.

Ще одна перевага костробетону — вогнестійкість. При випробуваннях плиту протягом 45 хвилин палили газовою горілкою і за цей час лиш трохи обвуглився верхній шар. Але горіння не підтримувалося. Тож з огляду на протипожежну безпеку також можна зарахувати йому плюсик.

Варта уваги і така характеристика костробетону як звукоізоляція. Цей матеріал забезпечує її просто чудово, адже коефіцієнт його звукопоглинання від 0,17 до 0,6  (при звукових частотах 125-2000 Гц). Але не лише звук, затримує і електромагнітні хвилі, тож можуть бути проблеми з мобільним зв’язком та інтернетом. Для когось це може стати мінусом, але для людей, які хочуть 100% еко — саме те, що треба. Повний детокс.

Читайте також наші статті:

Технологія будівництва

Технологія будівництва будинку з костробетону дещо подібна до саманного. Тобто сам костробетон не є опорним матеріалом, хоч і є доволі міцним, а з часом ще більше зміцнюється, поглинаючи з повітря CO2. Отже, костробетон використовують як наповнювач в дерев’яному каркасі. Щоправда, є варіант і безкаркасного будівництва, проте кути все ж рекомендують посилити деревом. І це лише за умови, що будівля буде одноповерхова і з легким дахом. За цього варіанту виставляється опалубка і в неї затрамбовується суміш шарами. Також при безкаркасному будівництві рекомендують робити більшу товщину стін.

Тож, в першу чергу, костробетон — це утеплювач, тобто наповнювач для стін. Проте так само його використовують і для підлоги, і для піддашшя. Товщину перекриття в такому випадку рекомендують 15 см. Товщина ж внутрішніх перегородок — 20 см.

Для нашого клімату достатня товщина стіни з костробетону є всього лиш 30 см — і це вражаючий показник насправді. Єдине, рекомендується все ж з обох боків закрити його штукатуркою. Проте лише «дихаючою». Інакше частина властивостей цього матеріалу буде просто знівельована. Розробили вже штукатурку на основі тієї ж костри, але дуже дрібної фракції, також є глиняна штукатурка для внутрішніх робіт.

В чому ж полягає секрет виготовлення цього матеріалу? Річ у тім, що деякі майстри додають костру у цемент, як звичайну тирсу, виготовляючи таким чином арболітові блоки. Це, звісно, теж може бути, але тоді будинок не такий вже й еко, погіршуються і його властивості з міцності та біостійкості.

Знавці, які на професійному рівні займаються впровадженням цієї технології в масове будівництво, шукають і винаходять нові якісні рецепти будівельної суміші, а також спеціальні змішувачі, які полегшують виконання будівельних робіт.

Не можу обійти увагою той факт, що вже є компанії, які виготовляють панелі для каркасних будинків із наповненням костробетоном. Тобто вони роблять це в заводських умовах, привозять готові стінові панелі і складають будинок за лічені дні.

До речі, оскільки матеріал дуже легкий, то у варіанті каркасного виконання можна робити його не на фундаменті, а на металевих сваях, як тимчасову будівлю.

Костробетон

Костробетон не є опорним матеріалом, хоч і є доволі міцним

Головне про костробетон

Будинок з костробетону є максимально екологічним по всіх параметрах:

  • виробляється із природних матеріалів, які, потрапивши назад у природу, не засмітять її;
  • складники є цілком місцевими і не потрібно витрачати багато ресурсу на їх логістику;
  • костра є залишковим продуктом виробництва і її зазвичай спалювали;
  • взимку будинок зберігає тепло, а влітку — не перегрівається, тож на опалення і на охолодження менші витрати.

А що ж недоліки? Ну бо не може ж бути так все досконало і райдужно. Будівельники серед недоліків називають те, що потрібно відразу продумати, де будуть висіти, скажімо, кухонні шафки, щоб в тих місцях дати дерев’яний брус, аби шурупи міцніше трималися. А також одразу потрібно робити розводку електропроводки і труб, якщо ви хочете, щоб вони були сховані в стіні.

Дорогі читачі! Це коротеньке знайомство з технологією будівництва із костробетону. Адже говорити про нього можна насправді багато, заглиблюючись в історію та іноземний досвід. Але якщо ви раптом схочете збудувати собі такий дім, то на ринку вже є компанії, які знайомі з технологією та пропонують свої послуги. Але так само ви можете спробувати зробити будинок з костробетону своїми руками.

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.