Дуже люблю базилік. Звичайно, вирощую його і на грядках, але як теплолюбна культура базилік у відкритому ґрунті починає повноцінно нарощувати зелень для салатів, в кращому випадку, в середині червня. А хочеться ж його їсти вже весною! Вирощувати базилік вдома з насіння — це зрізати зелень на врожай місяці через два після посіву. Тому я вирощую його з зелені, купленої в супермаркеті. Як правило, перед Великоднем прилавки супермаркетів і овочевих яток на базарах масово пропонують базилік в горщиках — це, власне, розсада базиліку. Такий я купила за 35 грн в АТБ цього року 4 травня. Через два тижні мала ось такі гарні кущики, що на фото. Про свій досвід розкажу у статті.
Щоб посадити базилік на підвіконні і вже через два тижні ласувати вітамінною зеленню, вам потрібно:
А далі все просто: насипали ґрунт в горщик, пролили водою, обережно розібрали зелень на окремі рослинки, можна по дві-три в одній земляній грудці (намагаємося якомога менше травмувати коріння), заглибили корені в землю і притиснули навколо них землю руками. В один горщик діаметром 12 см (ці, що на фото) висаджуємо приблизно 10 рослинок.
Читайте також, як виростити розмарин з зелені, купленої в магазині і як росте імбир в домашніх умовах.
Обов’язково, відріжте всі верхівки у рослин, залишивши лише пару-дві нижніх листочків. Так, по-перше, рослини легше приживуться, по-друге, ви стимулюватимете ріст базиліку пишним кущиком. Все — наш базилік на підвіконні посаджений!
Тепер ставимо горщики на пару днів не на саме сонячне місце вдома, можна трохи на відстані від того підвіконня, де він потім житиме. За пару днів, коли базилік адаптується до нових умов, можете сміливо ставити його на саме сонячне підвіконня. До речі, базилік прекрасно ростиме на балконі! Бо це ж садова рослина.
Фото нижче демонструють мій базилік одразу після посадки і через два тижні, коли я його вперше трохи пощипала на врожай.
До речі, для посадки я використала лише десь приблизно третю частину базиліку, який був куплений в супермаркеті як зелень.
Читайте також нашу статтю Базилік в саду і на підвіконні — смачний, корисний і красивий.
Особливого догляду базилік на підвіконні не потребує. Регулярно поливайте (коли просохне верхній шар ґрунту) і обривайте-зрізайте на врожай верхівки пагонів. Саме верхівки!!! Це важливо. Така обрізка стимулюватиме ріст у базиліку бічних пагонів, і будуть у вас на підвіконні густі й пишні кущики. Обриватимете нижні листочки, базилік швидко полисіє.
В залежності від того, який ви використали ґрунт, базиліку раніше чи пізніше знадобляться підживлення. Можна використати універсальне мінеральне чи органічне добриво, зменшивши концентрацію, рекомендовану виробником, вдвічі. Підживлюйте базилік обережно. Поки він нормально росте і пахне, йому підживлення не потрібні! В цьому випадку краще менше, ніж більше.
Коли базилік захоче цвісти, не дозволяйте йому — обривайте всі квітконоси. Після цвітіння зелень рослини гірчить, а кущики втрачають форму.
І головне! Кожного ранку нюхайте свій базилік! Це так бадьорить! Саме заради цього я тримаю один горщик базиліку і на кухні своєї дачі, хоч він і росте в саду. Бо понюхати базилік в горщику простіше, ніж нахилившись до нього на грядці))
Натхнення!
Оксана Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.