Якщо двома словами розповісти про нюанси розмноження розмарину живцями, то я б сказала, що особливість цього процесу полягає в тому, що це дуже просто. Розмарин з гілочки в моєму садівничому житті — це перший досвід розмноження рослин живцюванням. І він був на сто відсотків успішним. Якщо коротко, купила на Різдво років 7 назад зелень розмарину в магазині, кілька гілочок встромила в землю в горщику, через три тижні вони всі прижилися і почали рости. Деталі розмноження розмарину живцями у воді чи в землі читайте далі в статті.
Цей кущик розмарину жив у мене на підвіконні три роки, поки я не забрала його в сад на літо і не залишила там зимувати. Зима тоді була дуже теплою і він її пережив, але загинув від постійного весняного замокання. Я не дуже засмутилася, бо в мене на підвіконні вже ріс новий кущик розмарину, який чи не щоденно общипувався для приготування різноманітних страв.
Але тепер я не ризикую залишати розмарин в саду (живу на Волині) на зиму. Тим більше, що він мені постійно потрібен під рукою — на підвіконні кухні. На своєму невеличкому городику на підвіконні я періодично вирощую і базилік, і чебрець, і майоран, і завжди — розмарин. Знаєте, чому я йому ніколи не зраджую? Бо він мене ніколи не підводить.
Розмарин — ідеальна пряна рослина для вирощування на підвіконні. Єдине, чого він не любить, перезволоження. Ви можете про нього забути навіть на пару тижнів, він вам пробачить. А ось якщо поливатимете щодня, особливо взимку, його коренева однозначно загниє.
Ніяких добрив для розмарину, вирощеного з гілочки, я ніколи не використовувала, живці саджала в універсальний ґрунт. Постійний зріз розмарину для приготування страв стимулює його ріст і кущення.
Читайте також про найпростіший спосіб вирощувати базилік на підвіконні.
Вибір правильного часу. Кращий час для збору живців — весна, коли розмарин активно росте. Але це якщо мова йде про живцювання розмарину з материнської рослини. Якщо ви купили розмарин як зелень в магазині, то можете його розмножувати в будь-який час. Річ у тому, що розмарин найкраще розмножується молодими зеленими пагонами, а не здерев’янілими. А в магазині вони завжди зелені.
Підготовка живців. Використовуючи чисті гострі садові ножиці, зріжте стебла вибраної рослини приблизно на 10 см, або поділіть на частинки гілочки купленого розмарину. Видаліть листя з нижньої половини живця, щоб оголити «вузли», з яких виростуть корені.
Суміш для вкорінення. Гарно підійде суміш перліту та крупнозернистого піску. Цей субстрат забезпечує гарну аерацію та дренаж, що є вирішальним для успішного розвитку коренів. Але, як вже казала, я не раз вкорінювала свої гілочки розмарину в універсальному ґрунті. Вкорінення стовідсоткове.
Посадка живців. Занурте зрізаний кінець живця розмарину в субстрат так, щоб вся оголена частина опинилася під землею. В одну місткість можна посадити кілька живців, залишаючи між ними достатній простір.
Світло і температура. Розмістіть контейнер у місці, де він отримуватиме яскраве непряме світло. Уникайте попадання прямих сонячних променів влітку, бо воно може обпалити листя живців. Розмарин чудово вкорінюється при кімнатних температурах.
Полив. Підтримуйте суміш для вкорінення постійно вологою, але не мокрою. Можна накрити контейнер поліетиленовим пакетом або обрізаною пластиковою чи скляною банкою, щоб створити вологе середовище, яке сприятиме розвитку коренів.
Пересадка. Щойно живці приймуться, на що в моїх випадках йшло 3-4 тижні, їх можна пересаджувати у більші горщики.
Читайте також нашу статтю Розмарин в саду і вдома — ароматна пряність без особливого клопоту.
При живцюванні розмарину у воді, підготовка та догляд — аналогічні, але, підготувавши живці, їх безлисту частину треба опустити у воду кімнатної температури. Місткість поставте на яскраве непряме світло. Через кілька тижнів побачите, що корінці ростуть. Коли вони досягнуть 5-7 мм у довжину, час висаджувати розмарин в горщик.
Розмноження у воді розмарину дозволяє візуально стежити за ростом коренів, що робить цей спосіб зручним для початківців. Це також ідеальний метод, якщо у вас немає під руками вільного горщика чи субстрату.
Але вважається, що живці розмарину, які вкорінюються в ґрунті, формують сильніші корені. Хоча, думаю, з часом цей недолік розмарину «розмноженого у воді» нівелюється. Вибір в кінцевому підсумку залежить від ваших потреб і наявності місця. Обидва методи можуть бути дуже успішними.
Оксана Дивисенко,
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.