Ламке чарівне деревце аїхризон за силуетами та листям геть не схоже на інші сукуленти. Просте та дуже миле водночас, воно пропонує без зусиль виростити схоже на бонсай кімнатне дерево на підвіконні. Гарантувати, що завдяки аїхрізону у вашому домі буде квітнути кохання й завжди буде достаток, ми не можемо. Але з радістю розкажемо про всі секрети вирощування цієї не такої вже й простої кімнатної рослини.
Зміст:
Айхризон, чи аїхризон (Aichryson) — сукулентна рослина родини Товстянкових (Crassulaceae), знана також як дерево кохання, дерево щастя і навіть дерево достатку. Джерела легенд про магічні аїхризони, які буцімто магнітом притягують процвітання та щастя, вже не відшукати. Навіть цвітіння цієї рослини — чи його відсутність — вважають показником стану справ у сім’ї. Хоча насправді воно вказує лише на одне — якість догляду.
Пухнасте, ламке, дрібне, ромбовидне листя аїхризону зібране в верхівкові розетки, що разом утворюють своєрідну крону-купол. Дерев’яніючі, соковиті, звивисто-розгалужені пагони утворюють деревоподібний силует. А золоті квіти схожі на зірочки.
Аїхризони у продажу часто безіменні. Та серед видів легко впізнати:
Від своїх побратимів-сукулентів аїхризон вирізняється більшою вимогливістю і до освітлення, і до температур. Щоб рослині було комфортно, варто дійсно ретельно обирати місце.
Дерево кохання боїться прямого сонця, особливо опівдні, але й дуже швидко втрачає колір та деформується навіть у напівзатінку або на північному вікні. Якщо у вас є південне вікно, аїхризон можна розмістити на відстані до 1 м від нього. Але це єдиний варіант розміщення дерева кохання в інтер’єрі, а не на підвіконні.
Вагатися, чи потрібно досвічувати аїхризон взимку, не доведеться: без встановлення лампи і продовження світлового дня хоча б до 12 годин не уникнути скидання листя. Звісно, можна зменшити шкоду, переставивши аїхризони на південні вікна. Та все ж без досвічування рослина страждає, особливо в опалювальний сезон.
Для дерева кохання кімнатні температури вище +18°C підходять лише в період активної вегетації. При цьому спеки, сусідства з опалювальними приладами аїхризони не люблять ще більше, ніж впливу кондиціонерів.
Зацвітає цей нетиповий сукулент лише при прохолодній зимівлі. В кінці осені аїхризони бажано перемістити в приміщення з температурами близько +10°C.
Вологість повітря для аїхризонів особливого значення не має, але на підвищення показників вище 60% реагує погано. Хоча б у цьому аїхризон є типовим сукулентом.
Читайте також нашу статтю про найпопулярніші ампельні сукуленти.
Обережне ставлення через ламкість, чистота листя та відстежування стану субстрату — основа здоров’я аїхризонів.
Дерево кохання чутливе до надмірної вологості ґрунту, але й не любить його повного пересихання. На останнє аїхризон реагує зупинкою росту і частковим скиданням листя. Найкраща стратегія — поливати рослину після того, як підсохне верхній шар субстрату під час активного росту і майже до денця взимку.
Не давайте воді стояти в піддоні, а відразу її зливайте! При поливі дуже важливо захистити стебла, а тим більше листя від намокання.
Коли дерево кохання активно росте, з’являються нові листочки, підживлювати рослину треба кожні 2 тижні. Для аїхризонів чудово підійдуть добрива для сукулентів або кактусів з особливим балансом мікроелементів. Взимку підживлення зупиніть.
Аїхризон — рослина дуже ламка. Будь-який необережний контакт може обернутися відламуванням і листочків, і пагонів.
Від природи аїхризон розвивається в вигляді парасолькоподібного акуратного деревця, росте дуже гармонійно та компактно. Щоб «крона» формувалася рівномірно, достатньо регулярно повертати аїхризон стосовно сонця, щоб уникнути витягування чи однобокого приросту.
При невідповідності освітлення, відсутності прохолодної зимівлі дерево кохання може втрачати свою «форму». Виправити деформацію можна лише одним способом — радикальним обрізуванням тонких, слабких пагонів або вирощуванням рослини на заміну. Коротку обрізку чи прищипування на аїхризонах не зробиш.
Якщо вам пощастило і аїхризон зацвів, після відцвітання потрібно обережно видалити в’янучі пагони (у аїхризона відмирає вся розетка, з якої виріс квітконос).
Навіть молоді аїхризони краще пересаджувати в нові горщики після повного заповнення субстрату коренями. Щорічної пересадки аїхризон не потребує.
Підберіть для аїхризона спеціальний субстрат для кактусів і сукулентів, за потреби додайте в нього додатково пісок і перліт, щоб текстура була легкою.
Перевалюйте дерево кохання обережно, щоб не зламати рослину. І не порушуйте земляної грудки, акуратно знімаючи лише забруднення зверху. Не забудьте про високий дренаж.
Оскільки цей суккулент не надто добре формується навіть за радикальної обрізки, через 3-5 років вирощування зазвичай виникає потреба заміни рослини на нову через втрату привабливості і старіння. Щоб і далі насолоджуватися красою дерева кохання, достатньо укорінити верхівку пагона — розетку листя з короткою «ніжкою» — у вологому піску.
Гнилі — найбільший ворог дерева кохання. До їх поширення може привести необережний чи надмірний полив, застій води в піддонах і навіть підвищена вологість повітря.
На забруднених рослинах, особливо якщо їх регулярно забувають поливати, є великий ризик поширення павутинних кліщів та щитівок.
Далеко не всі проблеми з деревом кохання свідчать саме про захворювання. Аїхрізон часто скидає листя при недостатньому освітленні, критичній нестачі вологи. Та й витягуватися рослина може не лише в затінку, а й при неправильних температурах.
Якою б магічною цю рослину не вважали, аїхрізон ні на які негаразди в сім’ї чи зради відсутністю цвітіння не натякає. Щоб цей сукулент цвів, потрібно забезпечити ідеальний догляд та обов’язково подбати про прохолодний період спокою.
Якщо рослина зимує у звичайній кімнаті при температурі +20°C і тепліше, на цвітіння годі й сподіватися. Та викликати відсутність цвітіння може і чергування посухи з переливами, запиленість, затінок. Щоб виявити всі причини, «пройдіться» по всім пунктам догляду і ретельно проаналізуйте, що потрібно відкоригувати.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.