Як би сумно не було, але літо закінчилося. Закінчилася і золота осінь… Дерева скинули листя і готуються до зимового спокою. Зима для них — це дуже складний і важливий період, як і для нас, садівників. Адже саме від нас залежить, як наші улюблені рослини перенесуть всі негаразди зими. Для цього потрібно встигнути до початку постійних морозів виділити час на догляд за плодовими деревами восени: обрізати і обприскати дерева, обробити пристовбурові кола і, найголовніше, провести осінній вологозарядний полив.
Зміст:
«Для чого?» – запитаєте ви. На вулиці ж і так мокро від постійних дощів, холодно і сиро. Але так буде не всю зиму. На зміну холоду і вологості, прийдуть морози і причому сильні, а це дві великі різниці для рослин.
Напевно, багато хто з вас помічав, що продукти, залишені в морозильнику без пакування, швидко втрачають вологу і висихають, а якщо холодильник «No Frost», з вітерцем, так і поготів. А тепер уявіть, що відбувається взимку з рослинами. Земля промерзла, коріння практично не працює і не поставляє вологу, а морозне повітря щосили висушує тканини рослин. До весни багато хто з них просто усохне і не прокинеться, а садівник скаже — знову вимерзло, або саджанець продали поганий, або сорт не підходить.
Насправді справа не в самій рослині і навіть не стільки в морозі, а в тому, що горе-садівник не зробив однієї важливої справи перед зимою — НЕ наситив свої рослини, як слід, водою. А уявіть, якщо літо і осінь були посушливими?
Але не буду дуже песимістичним, головне зрозуміти, основна мета осіннього вологозарядного поливу — промочити весь коренезаселений шар ґрунту (і навіть із запасом) під кожною рослиною.
«Але ж восени постійно йдуть дощі!» Це добре, якщо йдуть, але сильно сподіватися на них не варто. Ніякі, навіть найсильніші дощі не здатні промочити землю на потрібну глибину. Для нормального передзимового поливу потрібно зволожити грунт глибше, ніж при звичайних літніх поливах, з запасом. Так, в середньому:
Але для тих, хто все ж вважає, що осінніх дощів цілком вистачить, пропоную провести тест. Викопайте в саду яму глибиною не менше 50 см і з самого дна візьміть землю. Цю землю стисніть в кулаці, а потім розтисніть пальці і подивіться, що у вас на долоні. Якщо грудка землі тримається в вигляді «ковбаски» – значить, вологи достатньо (але на глибині 50 см!), якщо ж вона розпадається, то вологозарядний полив необхідно робити максимально рясним.
Напевно, багато хто запитає: «Мокра земля ж промерзне і стане тільки гірше. Чи не буде тепліше корінню в сухому ґрунті? Адже у такого ґрунту є повітряні проміжки як теплоізоляційний засіб.»
Фізика процесу тут трохи інша. Джерело тепла для рослин взимку — земля, її глибокі шари. Повітряні проміжки в сухій землі, як ви правильно зауважили, саме і працюють в якості теплоізоляції. Вони заважають теплу з глибини 1,5 метра підійматися до глибини 50 см.
Проливаючи землю на велику глибину, ми підвищуємо її теплопровідність, допомагаємо підвищити температуру верхніх шарів ґрунту і робимо більш комфортною зимівлю розташованому в них корінню. Самий верхній шар при цьому краще якраз розпушити і замульчувати, тим самим ізолюючи ще теплу землю від холодного зимового повітря. Мало того, багато рослин мають коріння нижче, ніж глибина промерзання ґрунту і, провівши вологозарядний полив на велику глибину, ми забезпечимо їм більш-менш нормальну зимівлю (не в сухому ґрунті).
Читайте також нашу статтю Які рослини необхідно поливати взимку.
Коли настає оптимальний час для вологозарядного поливу? Якщо орієнтуватися по погоді, то тоді, коли середньодобова температура повітря буде стійко триматися в районі + 1…+ 2 градуси. Чому так? При занадто ранньому поливі і теплій погоді є ризик того, що дерева можуть не підготуватися, як слід, до зими або навіть почнуть вегетувати. Відповідно взимку постраждають від морозів. Особливо це погано для молодих саджанців.
Занадто пізній полив проблемний тим, що поверхня ґрунту починає підмерзати і «розкривати» пристовбурові кола стає складно. Тому оптимально проводити вологозарядний полив саме при середньодобових температурах +1… +2 градуси. Якщо орієнтуватися на календар, це приблизно кінець листопада. Хоча залежить від регіону і особливостей року, звичайно.
Виходячи і з названих цифр глибини вологозарядного поливу, відразу можна зрозуміти, що води на нього знадобиться багато. Навіть дуже багато. Набагато більше, ніж навіть при літніх поливах.
В середньому норми поливу:
Як бачите, ці норми мають великий діапазон і, звичайно, дуже приблизні. Реальна норма буде прямо залежати від типу і якості грунту на вашій ділянці, розмірів рослини і клімату місцевості. Але зате ці норми дають можливість оцінити масштаби необхідної роботи.
Якщо ви сумніваєтеся в тому, скільки потрібно влити води під ту чи іншу рослину на зиму, розпитайте місцевих досвідчених садівників.
Тепер про технології вологозарядного поливу. Влити «одним махом» таку велику кількість води швидше за все не вийде, тому вологозарядний полив робиться в 2 або навіть в 3 підходи. Кожна порція повинна повністю вбратися в землю. А щоб вся влита вода пішла за призначенням, а не розтеклася по сторонам, в пристовбурових колах відгрібають грунт на всьому просторі під кроною рослини.
Вважається, що у більшості наших садових рослин усмоктувальні корінці, через які і відбувається живлення, розташовані на периферії кореневої системи, а вона приблизно відповідає ширині крони. Не варто відкривати пристовбурові кола занадто близько до стовбура дерева або основи куща – всмоктуючих коренів там немає. З краю з тієї землі, що ви відгрібали, у вас утворюється валик, який і не дозволить воді розтікатися в усі боки.
Якщо дерево велике, то відкрити все пристовбурове коло – справа складна і не потрібна. Можна зробити по-іншому. Навколо стовбура роблять кільцеві канавки на відстані 60-80 см одна від одної. Глибина канавок приблизно 10-20 см (у кісточкових – менше, у насіннєвих – більше). Ось в ці лунки і заливають порціями воду.
Коли вся призначена для вологозарядного поливу вода повністю вбереться в грунт, в пристовбурові кола повертають всю землю і вирівнюють. До речі, перед тим, як закривати, але після або під час поливу, можна внести осінні фосфорно-калійні (але не азотні!) добрива в потрібних кількостях (по інструкції).
Звичайно, перед зимою і морозами не зайвим буде додатково замульчувати пристовбурові кола торфом, листям, сіном, компостом або хоча б розпушити. Пухкий грунт з повітряними порами набагато менше дозволяє холоду проникати до коріння.
Дуже важливо! Передзимовий полив просто необхідний не тільки дорослим деревам, а й молодим, цієї осені посадженим, саджанцям. Повторюся, не сподівайтеся на дощі. Пролити саджанці необхідно на глибину не менше ніж на 40 см (а краще 60-70 см). Це означає – в кожну посадкову яму, під кожен саджанець необхідно влити не менше 30-40 л води.
Велика частина садівників поливає відрами і шлангами. Ну, з відрами все просто. Порахувавши, скільки води вам потрібно восени влити під дерево, просто носимо і рахуємо.
З шлангом теж все можна спростити. Визначте, за скільки секунд у вас набирається відро води з шланга. Потім помножте на кількість відер, необхідних для повноцінного поливу. Так ви дізнаєтеся загальний час поливу.
Наприклад: ви знаєте, що під даним деревом 5 кв. м пристовбурового кола. При нормі 50 л на 1 кв. м. вам потрібно влити 250 л води. При цьому у вас одне відро набирається за 40 секунд. Відповідно 40 секунд множимо на 25 відер = 1000 секунд або приблизно 17 хвилин.
Кладете шланг під дерево, відкриваєте кран, заводите будильник і … переглядайте наш сайт 🙂 (правда, пам’ятайте, що поливати краще порціями).
Якщо ваш сад розташований на важких, щільних, погано дренованих грунтах, або на ділянці з високим заляганням грунтових вод, де після дощів вода стоїть по кілька днів – вологозарядний полив може, замість користі, принести шкоду, і його краще не проводити. Адже надлишок води просто витіснить все повітря з пор землі, і коріння просто задихнеться (йому теж повітря потрібне).
У разі ж грунту піщаного, безструктурного, який погано утримує вологу, під час зимових відлиг варто зробити повторний тест на вміст вологи, і якщо є можливість (грунт і вода розмерзлися) полив повторити.
Пам’ятайте, що вологозарядні передзимові поливи підвищують врожайність, запобігають всиханню і вимерзанню рослин, сприяють дружній і активній вегетації весною. Додатково влаштуйте снігозатримувальні смуги на ділянці і зберігайте ранньою весною талі води. Буде волога – будете з урожаєм!
Більше про вологозрядний полив – у моєму відео.
Ігор Білевич,
спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.