Як допомогти рослинам пережити спеку?

Літо – це добре! Всі ми чекаємо його приходу і радіємо теплу. Але останніми роками це тепло стає, м’яко кажучи, не зовсім комфортним. Уже на початку червня термометри показують більш як +30 градусів, а дощі бувають рідко, якщо взагалі бувають. Рослини можуть розказати нам про свої проблеми в цей важкий для них період тільки станом свого листя і пагонів. Придивіться до них. Передчасно, як восени, жовтіє або червоніє листя, воно – пожухле, з підсохлими краями? Все це сигнал про те, що рослини страждають від спеки. В цій статті розкажу, як їм допомогти вижити і не втратити свою декоративність чи майбутній врожай.

poliv-02-1024x683-6075420

Краще поливати рідше, але глибше, ніж – навпаки

Зміст:

Чому спека небезпечна для рослин?

Будемо реалістами, зменшити температуру повітря не в наших силах. Притінити великі дерева занадто складно, хоча для маленьких саджанців це непоганий варіант. Але в наших силах забезпечити рослини вологою в необхідній їм кількості. Причому, якщо ви бачите, що за прогнозом погоди завтра обіцяють дощ (навіть якщо синоптик і не помилився в черговий раз), цього дощу буде мало.

При тривалій посусі навіть сильний дощ не здатен промочити землю на потрібну глибину, максимум – на довжину багнета лопати. Але ж коренева система більшості рослин знаходиться набагато глибше і тому все, що може такий разовий дощ, це на короткий час знизити температуру повітря і грунту і створити вологість, при якій листя менше випаровують воду. Але вже через пару годин спека і сухе повітря повернуться і візьмуться за наші рослини з тою ж силою.

Так що ж робити, опускати руки? Ні, адже ми можемо забезпечити їх водою, поливаючи в потрібний час і в потрібній кількості. Причому не варто з цим відкладати. Деякі рослини при довгій відсутності поливу можуть пройти «точку неповернення» і або загинути, або сильно постраждати і на довгий час втратити свої цінні якості.

При відсутності потрібної кількості вологи в грунті активні усмоктувальні корінці не здатні забезпечити рослину всіма необхідними їй поживними речовинами. Що робить рослина в таких умовах? Вона намагається вижити за всяку ціну, позбавляючись від усього другорядного і їй не потрібного: скидає зав’язь (занадто багато поживних речовин йде на її розвиток), скидає листя (намагаючись зменшити випаровування вологи), скидає квіткові бруньки майбутнього сезону (не до того). Тому не дивно, що навіть врятована рослина в наступному році навряд чи порадує вас своїм урожаєм або декоративністю.

Читайте також наш матеріал Готуємо зелене добриво, або Як полюбити бур’яни.

Поливати рослини треба правильно!

При стійкій спекотній погоді поливати потрібно багато. Щоб це зрозуміти, варто згадати про те, що усмоктувальні корінці розташовані на кінцях кореневої системи, і ця глибина у різних рослин різна. Скажімо, насінні (яблуня і груша) йдуть в землю на глибину не менше 1 м. Кісточкові (абрикос, слива, алича) не менше 0,7-0,8 м, ягідні кущі (смородина і агрус) – сантиметрів на 40-50. І ось на цю глибину, як мінімум, необхідно промочити землю. А краще, ще глибше!

Небезпека поверхневого поливу

Не намагайтеся в літню посуху поливати часто і потроху, керуючись принципом «хоч потроху, але щоб усім води вистачило». Таким чином, ви досягнете зворотного ефекту. Промочивши тільки верхній шар грунту і роблячи це постійно, ви «пропонуєте» своїм рослинам розвивати кореневу систему саме в цьому комфортному для них шарі землі. В результаті, глибоко розташовані усмоктувальні корінці в умовах сухого ґрунту розвиваються погано, а то і зовсім відмирають. Коренева система росте не вглиб, а вшир – на невелику глибину, формується поверхневою.

Ну і нехай, скаже хтось, і буде поверхневою, а я і далі буду поливати, як виходить – потроху. І це помилка. Поверхнева коренева система більш вразлива і беззахисна перед зимовими морозами і сильним вітром і більш залежна від регулярності поливів. При найменшому збої в таких частих поливах невеликими порціями (зламався насос, поїхали у відпустку) такі рослини постраждають від спеки в першу чергу.

Тому поливаємо великими порціями. Скажімо, дорослій яблуні буде потрібно не менше 100 л води за раз. Хоча варто зауважити, що великі дорослі дерева менш уразливі, бо при правильній агротехніці їх коренева система вже подолала шар родючого грунту і пішла глибше, досягнувши шарів з невисокою температурою і постійною вологістю. А ось під молоді рослини і тим більше саджанці, води потрібно виливати багато. Але робити це треба розумно, щоб і рослину напоїти, і дефіцитну вологу даремно не витратити.

poliv-01-1024x682-5152341

Полив рослин має бути правильним!

Куди лити воду при поливі плодових?

Пам’ятаючи про те, що усмоктувальні корінці розташовані на кінцях кореневої системи, на її периферії, не варто виливати воду безпосередньо біля стовбура дерева або основи куща. У цих місцях всмоктуючих корінців якщо і є, то дуже мало. Тут розташоване старе товсте коріння. Воно служить своєрідним “трубопроводом” між активною частиною коренів і кроною, листям. По ньому перетікають всі поживні речовини. Товсті корені до того ж міцно тримають дерево в землі, роблячи його стійким. Самі ж вони поживні речовини практично не всмоктують.

Поливати потрібно на відстані. На якій? Підійдіть до рослини і проведіть умовну вертикальну лінію, від кінчиків крайніх гілок до землі. Ось саме в цьому місці і розташована основна частина всмоктуючих корінців, які і потребують поливу. Поливаючи в межах цієї умовної площини, ви будете поливати саме ті корінці, що треба, і при цьому будете максимально економити воду.

До речі, про економію, не кидайте шланг просто на землю, щоб вода розтікалася в усі боки. Зробіть в пристовбурових колах кільцеві канавки. У невеликих рослин або саджанців вона може бути одна, у великих і дорослих 2-3, а може, і більше. Саме в ці кільцеві канавки і потрібно вливати воду. Але навряд чи у вас вийде влити 100 л води за один раз. Робити це потрібно порціями: наповнилися канавки, воду перекрили, почекали, поки вбереться, і знову наповнили. І так, можливо, доведеться робити кілька разів.

Ну а як порахувати, скільки води ми влили? Простіше, звичайно, якщо поливаєте з відер (простіше рахувати, а ось поливати – навпаки). Зазвичай, роблять так: беруть секундомір або годинник і дізнаються, за який час з шланга набирається десятилітрове відро води. Потім кладуть шланг під дерево, включають воду і секундомір. Шляхом нескладних підрахунків знаємо, скільки води ми вилили і скільки ще потрібно. Наприклад, відро води набирається за 40 секунд. Значить, щоб вилити під дерево 100 л води нам буде потрібно 400 секунд, приблизно 7 хвилин.

Як визначити, коли плодовим потрібен полив?

Якщо вам пощастило і вода у вас в необмеженій кількості, то легко впасти в іншу крайність – поливати занадто рясно і часто. Чим це загрожує? Корінню рослин і багатьом грунтовим мікроорганізмам для нормального життя потрібне повітря. Заливаючи коріння водою надміру, ви витісняєте з грунту повітря і можете повністю позбавити їх «дихання», вони просто загинуть.

А як точно визначити, потрібно поливати плодові чи не потрібно? Є простий і ефективний спосіб. За допомогою лопати візьміть пробу землі на глибині 40-50 см. Цю землю стисніть в кулаці, а потім розкрийте долоню. Що ви бачите перед собою? Щось на зразок ковбаски з землі – вологість нормальна і полив не потрібен. Земля, як пісок, сиплеться через пальці? Терміново потрібен полив. Земля, точніше, земляна жижа стікає з руки? Поливати не можна, і так перебір.

Як зберегти вологу надовго?

Відмінний спосіб довше зберегти вологу в ґрунті – це мульчування. Застосовуйте для цього всі можливі, наявні під рукою матеріали. Сіно, солома, хвоя, бур’яни без насіння, навіть старі газети або розібрані картонні ящики. Загалом, все те, що пропускає воду і повітря вниз до коріння, але перешкоджає перегріву грунту і випаровуванню вологи. До речі, мульча, укладена товстим шаром (не менше 8-10 см) ще й пригнічує ріст бур’янів, перекриваючи їм світло. А бур’яни конкурують з нашими рослинами за дорогоцінну вологу і поживні речовини.

Ефективність поєднання підживлення з поливом

Ну, і остання порада. При правильно організованому, глибокому поливі волога просочує всю кореневу грудку рослини, і це чудова можливість для її підживлення. Поєднання поливу з підживленням дозволяє швидко і ефективно доставити всі необхідні речовини до всмоктуючих корінців рослини.

Особливо ефективні сучасні водорозчинні комплексні мінеральні добрива або рідкі органічні підкормки: настої коров’яку, курячого посліду або зелених бур’янів. Головне – не перевищуйте рекомендовані концентрації і строки внесення (добрива багаті азотом не вносять після того, як літо перейде екватор).

Детальніше про те, як правильно поливати рослини спеку, дивіться у моєму відео.

Як поливати правильно – відео

Ігор Білевич,

Спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.